Verslas

2021.07.02 20:33

Mokslininkai kibo į analizes: griežti karantinai greičiau nužudo ekonomiką, o ne virusą

Kasper Kalinowski, Gazeta Wyborcza, LRT.lt2021.07.02 20:33

Iš esmės pandemija palietė visas mūsų gyvenimo sferas, o, norint įvertinti jos ilgalaikius padarinius, reikia atlikti daug tyrimų. Vienas iš pirmųjų darbų, analizuojančių pandemijos poveikį Europos šalių ekonomikai, fiksuoja nuostolius, tačiau kartu siūlo ir sprendimų.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Gazeta Wyborcza“ originalus kūrinys.

Viename iš žinomiausių 20 a. romanų, „Mare“, Albert`as Camus rašė: „ (...) didžiuliai, nuginkluoti kranai, nuversti ant šono vagonėliai, vienišos statinių ir maišų krūvos krantinėse liudijo, kad prekyba taip pat mirė nuo maro.“

COVID-19 pandemijos atveju visi matėme ištuštėjusius prekybos centrus, viešbučių ir restoranų savininkų neviltį. Analizė, publikuojama vykdant Europos projektą „Periscope“, siekia įvertinti sugriežtinimų poveikį ekonomikai.

Tyrime buvo panaudoti 27 Europos Sąjungos šalių duomenys, surinkti nuo 2020 m. vasario iki rugpjūčio. Pasak tyrimo autorių – Christiano Dregerio ir Danielio Groso – ankstesni tyrimai, analizuojantys pandemijos poveikį ekonomikai, nėra patikimi, nes realūs ekonominiai duomenys visada vėluoja.

Kaip pamatuoti socialinę distanciją?

Norėdami įvertinti pandeminių sugriežtinimų poveikį ekonomikai ir koronaviruso plėtrą, Dregeris ir Grosas atsižvelgė į du matmenis, rodančius faktinės „socialinės distancijos“ pokyčius.

Pirmas matmuo – Oksfordo ribojimo indeksas (angl. Oxford Stringency Index), tai yra vidutinė įvairių susirgimų skaičių mažinančių veiksmų vertė, pvz., mokyklų uždarymas, masinių renginių atšaukimas arba apribojimai viešajame transporte.

Antras, labiau kompleksinis matmuo rėmėsi interneto giganto „Google“ ataskaitomis. „Google“ vykdomos paieškos rezultatai suteikia milžinišką informacijos apie vartotojus ir visą visuomenę kiekį. Tačiau remiantis ja negalima įvertinti mūsų fizinio mobilumo lygio ir kontaktų dažnumo.

Pasak Dregerio ir Groso, abiejų koeficientų vertės sustiprėjimas buvo susijęs su mažesniu ekonomikos aktyvumu. Mokslininkai yra įsitikinę, kad geriau grįsti prognozes realiais rodikliais, pvz., jau minėtu Oksfordo ribojimo indeksu. Kuo didesnė šio koeficiento vertė, tuo lėčiau didėja gamybos mastai. Turint omenyje aktyvumą „Google“, gauti rezultatai nebuvo tokie vienareikšmiški.

Kaip teigia analizės autoriai, socialinė distancija ir sugriežtinimai, matuojami naudojant Oksfordo ribojimo indeksą, buvo labiausiai susiję su ekonomikos nuosmukiu ir vėlesniu jos suaktyvėjimu.

Vis dėlto mokslininkai priduria, kad jų analizių rezultatus reikia interpretuoti atsargiai. Panaudotų statistikų tipas neleidžia padaryti išvadų apie priežastis ir pasekmes.

Serganti ekonomika ir „ateities vaistai“

Pernai, prasidėjus pirmajai susirgimo COVID-19 bangai, buvo sustabdyta daugelio ekonomikos sektorių veikla. Tuomet apie koronaviruso SARS-CoV-2 prigimtį žinojome išties nedaug. Prabėgus daugiau nei metams, mokslininkų sukauptos žinios turi būti panaudotos ribojimams, leidžiantiems išvengti visiško ekonomikos paralyžiaus, kurti.

Kai kurie ekspertai jau anksčiau kritikavo „griežtus karantinus“ ir siūlė naujus sprendimus. Pavyzdžiui, Martino Bodensteino komanda siūlė dvisektorį modelį, pagal kurį nuotolinis darbas turėjo būti įvestas mažiau svarbiuose ekonomikos sektoriuose.

Daugelis ekspertų teigia, kad nuotolinis darbas, palietęs visus sektorius, priešingai nei, pvz., selektyvus mokyklų ar pasirinktų darboviečių uždarymas, buvo mažiau veiksminga priemonė kovojant su pandemija.

Dregerio ir Groso analizė – tai vienas tų darbų, kurie leis sukurti apribojimus, sumažinančius neigiamą poveikį ekonomikai ir visuomeniniam gyvenimui.

Kaip apibendrina autoriai, nors sugriežtinimų, neleidžiančių judėti iš namų, reikšmė yra mažesnė negu kitų atsargos priemonių, tačiau jų poveikis ekonomikai yra didžiausias. Kaip jie rašo, „šis priemonių tipas pasižymi žemu naudos ir kaštų santykiu ir jo reikia vengti“.

Pasak mokslininkų, geresniu sprendimu tampa kiti apribojimai, pvz., susiję su viešuoju transportu ar masiniais renginiais. Dregeris ir Grosas įsitikinę, kad užsikrėtimų skaičiaus padidėjimas nebūtinai turi reikšti ekonomikos susilpnėjimą – viskas priklauso nuo gebėjimo lanksčiai ir sumaniai taikyti reguliavimus.

Originalų tekstą lenkų kalba galite skaityti čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.