Verslas

2021.06.26 21:05

Liūdnos dienos daliai verslų – valstybės paramos sulaukusieji turės ją grąžinti

Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.26 21:05

Dalis valstybės paramos sulaukusių įmonių turės ją grąžinti. Subsidijos dalytos tiems, kieno apyvarta smuko bent trečdaliu. Tačiau, mokesčių inspekcijai patikrinus, nustatyta, kad vienas iš dešimties paramos paprašiusiųjų reikalavimų neatitiko, kai kurių apyvartos didėjo ir dešimtis kartų.

Kai klientai vis dar sunkiai grįžta, tvarkybos darbais galima užsiimti bet kada. Maitinimo sektoriaus atstovai sako, dalį jų gelbsti valstybės teikiama parama. Dėl pandemijos subsidija skiriama įmonėms, kurių apyvarta mažėjo bent 30 proc., jos paprašė beveik 26 tūkst. bendrovių. Bet, Valstybinei mokesčių inspekcijai patikrinus, dešimtadalis subsidiją greičiausiai turės grąžinti. Kai kurių pajamos tiek nekrito, daugiau kaip pusės augo, o kelių dešimčių apyvarta didėjo ir dešimtis kartų.

„Aprašas yra pakankamai platus, gana sudėtingas. Gali būti, kad įmonės neįsiskaičiusios, gerai neišsinagrinėjusios pateikė paraiškas“, – sako Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovė Rūta Giedrienė.

Žinios. Pasieniečiai šeštadienio naktį ir rytą sulaikė dar 17 neteisėtai sieną kirtusių migrantų

400 įmonių jau grąžino 900 tūkst. eurų. Dar pusantro tūkstančio valstybei turės atiduoti 2,5 mln. eurų. Ekspertai pastebi, pati subsidijos skyrimo tvarka ydinga, nes neatsižvelgta į įmonių dydį.

„Mažam verslui galėjo būti ir nuo mažesnės (apyvartos – LRT.lt), nes jisai neturi tokio lankstumo faktoriaus, vis tiek yra minimalus paketas, ką vis tiek privalo pirkti, ar jis vykdo tokią pačią apyvartą, ar ji mažesnė trečdaliu“, – teigia Buhalterių ir auditorių asociacijos vadovė Daiva Čibirienė.

Be subsidijų ar bent dalies liko ir stambesnės įmonės, pavyzdžiui, vykdžiusios plėtrą, arba, kaip „Amber Food“, valdančių kelis kavinių tinklus, atveju, praradimai viršijo subsidijos lubas.

„Pagal formulę mes galėjome gauti virš milijono eurų, o buvo uždėtos lubos 350 tūkstančių. Čia yra vienas iš pavyzdžių ir realiai mes skaičiuojame, kad pusė restoranų paramos negavo arba ji buvo visiškai nepakankama“, – sako „Amber Food“ vadovas Gediminas Balnis.

Mokesčių inspekcija sako, netrukus tikrins ir labiausiai nuo pandemijos nukentėjusias įmones, kurių apyvartos krito perpus ir daugiau. Nors paraiškas dar galima teikti, pustrečio tūkstančio įmonių jau gavo apie 40 mln. eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.