Verslas

2021.06.23 13:22

Seimo komitete – nerimo balsai dėl siuntų iš trečiųjų šalių: gali būti nemažas chaosėlis

Jonas Deveikis2021.06.23 13:22

Nuo liepos 1 d. nustojus galioti PVM lengvatai smulkios vertės siuntoms iš trečiųjų šalių, jas bus privaloma deklaruoti muitinėje. Susisiekimo viceministrė Loreta Maskaliovienė pažymi, kad Muitinės deklaravimo sistemos dar neveikia sklandžiai, o plano B nėra, nors iki naujos tvarkos įsigaliojimo liko vos kelios dienos. 

Seimo Ekonomikos komitete trečiadienį diskutuota, kaip šalies institucijos yra pasiruošusios naujai siuntų iš trečiųjų šalių deklaravimo tvarkai.

Anot komiteto pirmininko Kazio Starkevičiaus, deklaruoti siuntas dar nėra tinkamai pasiruošta: „Mus pasiekė nerimo signalai, kad gali būti pašte nemažas chaosėlis“, – sakė jis.

Lietuvos pašto vadovė Asta Sungailienė pažymėjo, kad jie yra pasiruošę tinkamai, tačiau yra tam tikrų nesklandumų sujungiant Lietuvos pašto ir Muitinės departamento informacines sistemas.

„Jeigu kalbėtume apie procesus, tai esame visiškai pasiruošę. Taip pat esame pasiruošę, kiek tai yra susiję su Lietuvos pašto sistemos dalimi. Jeigu kalbėtume apie bendrą sistemų veikimą tarp Lietuvos pašto ir Muitinės departamento, tai reikia pasakyti, kad dar esame pirmoje testavimo stadijoje ir dar yra atvirų klausimų, kur dar ne visi funkcionalumai yra ištestuoti“, – kalbėjo A. Sungailienė.

Be to, ji atkreipė dėmesį ir į kitą aktualią problemą. Tikėtina, kad dalis žmonių, pamatę, kad už mažos vertės kinišką prekę teks susimokėti papildomai, siuntos atsiimti nebenorės, o tai lems dideles išlaidas Lietuvos paštui.

„Galimas dalies siuntų neatsiėmimas, tai pareikalautų jų grąžinimo. Kalbant apie siuntų grąžinimą, sisteminių sprendimų kol kas nėra. Tai pareikalaus resursų ne tik iš Lietuvos pašto, bet ir iš Muitinės“, – vieną iš pagrindinių problemų įvardijo Lietuvos pašto vadovė.

Finansų viceministrė Rūta Bilkštytė taip pat pažymėjo, kad tokia problema gali kilti, Švedijoje panaikinus PVM lengvatą siuntoms iš trečiųjų šalių 80 proc. siuntų žmonės neatsiėmė: „Gyventojams tiesiog neapsimokėjo primokėti papildomai“, – sakė ji.

Plačiau apie tai, kaip nuo liepos 1 d. bus apmokestinamos smulkios vertės siuntos iš trečiųjų šalių, galite skaityti čia.

Plano B nėra

Skubių siuntų gabentojų asociacijos atstovas Jonas Sakalauskas pažymėjo, kad iki pokyčių pradžios liko vos kelios dienos, o kai kurios sistemos vis dar neveikia.

„Šiandien gavome papildomą informaciją, kad yra kažkokių sutrikimų su Muitinės kuriama sistema ir dalis funkcijų neveikia. Tikimės, kad dar yra septynios dienos ir šitas problemas pavyks išspręsti. (...) Suprantame, jei IT sistema neveiks, tai mes turėsime kažką panašaus kaip „Regitroje“ arba Registrų centre“, – įspėjo J. Sakalauskas.

Savo ruožtu susisiekimo viceministrė Loreta Maskaliovienė taip pat atkreipė dėmesį, kad laiko liko labai nedaug, o IT deklaravimo sistemos sklandžiai neveikia.

„Dar yra labai daug atvirų klausimų. Jeigu sistema neveiks, mes neturime plano B“, – akcentavo L. Maskaliovienė.

Ji pažymėjo, kad, deklaravimo sistemai sutrikus, Lietuva labai greitai prarastų labai didelę siuntų dalį.

„Jeigu strigs mūsų sistema, prarasime labai greitai labai didelę siuntų rinkos dalį, nes tai yra visų Europos Sąjungos šalių sistemų konkurencija. Todėl to pranašumo Europos Sąjungos lygmeniu siūlau nepamesti“, – sakė Susisiekimo ministerijos atstovė.

Muitinė: gyventojams papildomos naštos nebus

Muitinės departamento vadovas Darius Žvironas sakė, kad Muitinė gyventojams jau yra parengusi naują prekių deklaravimo sistemą, kuri leis patiems gyventojams nesudėtingai deklaruoti prekes iš trečiųjų šalių.

Vis dėlto D. Žvironas teigė nesitikintis, kad gyventojai plačiai naudosis tokia sistema: „Turime padarę programos modulį gyventojams patiems deklaruoti siuntas. Vis dėlto manau, kad ta galimybė gyventojams patiems deklaruotis siuntas bus aktuali pereinamuoju laikotarpiu ir taikytina kaip išeitinė priemonė, kuri nebus kasdieninė ir gyventojai su šia funkcija nesusidurs.

Manau, kad pereinamuoju laikotarpiu didžiausia našta teks siuntų vežėjams ir Lietuvos paštui. Tačiau tolimoje perspektyvoje tikėtina, kad Kinijos pardavėjai patys deklaruos prekes ir susimokės mokesčius arba tos prekės atkeliaus iš Kinijos ir bus paskirstomos logistikos sandėliuose Europoje, todėl logistinės naštos gyventojai nepatirs“, – sako D. Žvironas.

Jo teigimu, tikėtina, kad siuntas savarankiškai deklaruojantys asmenys susidurs su sunkumais, tačiau jie kils dėl žmonių nežinojimo.

„Startuoti sugebėsime ir manome, kad tas startas bus ne visai sklandus, tačiau ne dėl sistemų veikimo, o dėl gyventojų nežinojimo, kaip naudotis sistema“, – pažymėjo D. Žvironas.

Siekiama apsaugoti ES rinką

LRT.lt primena, kad nuo liepos 1 dienos Europos Sąjungoje (ES) įsigalios naujos siuntimo iš trečiųjų šalių taisyklės – PVM bus apmokestintos visos į ES iš trečiųjų šalių (Kinijos, JAV, Jungtinės Karalystės ir kitų) atvykstančios siuntos, įskaitant ir mažos vertės siuntas (iki 22 eurų), kurioms šiuo metu taikoma importo lengvata.

Dėl šių pokyčių ne tik išaugs siuntų kainos, bet ir pailgės jų pristatymo laikas.

Finansų viceministrės R. Bilkštytės teigimu, tokie pokyčiai ES įgyvendinami siekiant lygios konkurencijos.

„Siekiama, kad būtų sudarytos vienodos sąlygos tiek prekėms iš trečiųjų šalių, tiek prekėms iš Europos šalių, kadangi prekėms iš trečiųjų šalių iki 22 eurų nebuvo taikomas PVM. Visos mūsų Kaziuko mugės dėl to prasidėdavo nuo kiniškų prekių“, – akcentavo R. Bilkštytė.

Viešosios politikos analizės ir konsultacijų bendrovės ESTEP tyrimas parodė, kad pernai dėl elektroninės prekybos iš trečiųjų šalių Lietuvos prekybos sektorius negavo 142 mln. eurų pajamų, iš jų apie 18 mln. eurų – mažos vertės siuntos. Tai sudaro maždaug 1 proc. visos Lietuvos mažmeninės prekybos apyvartos.

Europos Komisija nustatė, kad dėl mokestinių lengvatų bei netinkamo deklaravimo į valstybių narių biudžetus per metus nesurenkama apie 7 mlrd. eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.