Verslas

2021.06.22 18:03

Armonaitė susitiko su „SpaceX“ atstovais: bendrovė planuoja palydovinio interneto paslaugas pradėti teikti metų gale

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.06.22 18:03

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė susitiko su verslininko Elono Musko bendrovės „SpaceX“ atstovais Mattu Botwinu ir Diana Kelley bei aptarė bendrus kosmoso srities mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros projektus.

Susitikime taip pat kalbėta apie žemės stebėjimo projektus, biotechnologijas ir dirbtinio intelekto sprendimus. Taip pat aptarta, kaip Lietuvos verslas ir mokslas galėtų prisidėti prie „Starlink“ – palydovinio plačiajuosčio ryšio sistemos diegimo Lietuvoje ir Baltijos šalyse.

Anot A. Armonaitės, kompanijos atstovai jau rudenį planuoja kelionę į Lietuvą bei sutiko vizito metu susitikti su šalies verslininkais.

Kaip pažymėjo ministrė, bendrovė palydovinio interneto paslaugas Lietuvoje pradės teikti 2021 m. pabaigoje arba 2022 m. pradžioje.

„Kompanija šiuo metu jau įsteigta Lietuvoje ir pagrindinis jų planas dabar yra pradėti teikti palydovinio interneto paslaugą. Žinoma, kalbėjome ir bendriau apie kosmoso ekosistemą ir Lietuvos vystomas technologijas. Kompanijai yra įdomūs mūsų planai ir tikiuosi, kad gyvo susitikimo metu rudenį galėsime įmonės planus Lietuvoje aptarti plačiau“, – kalbėjo A. Armonaitė.

Ministrė pažymėjo, kad kartu su E. Musko technologijų įmonės „SpaceX“ atstovais aptarė ir svarbiausius žingsnius, kad jų atėjimo į Lietuvą procesas vyktų kuo sklandžiau.

„Tai, kad „SpaceX“ nusprendė steigti „Starlink“ įmonę Lietuvoje, daug reiškia visai mūsų kosmoso technologijų ekosistemai, čia inovacijas kuriančiai bendruomenei, šalies tarptautiniam įvaizdžiui bei kasdieniams interneto vartotojams. Esu įsitikinusi, kad toks abipusis bendradarbiavimas paskatins inovacijas, suteiks stimulą kurti pažangias technologijas ir didelės pridėtinės vertės produktus“, – sakė ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė.

Ji pažymėjo kol kas neturinti informacijos, kiek lėšų „SpaceX“ ketina investuoti bei įdarbinti žmonių Lietuvoje.

Palydovinis interneto ryšys leis Lietuvoje turėti geresnę interneto prieigą atokesnėse vietose, o tai sudarys žmonėms daugiau galimybių kurti verslus visoje šalies teritorijoje.

Susitikimo metu nuspręsta surengti bendrą Lietuvos kosmoso rinkos dalyvių ir „SpaceX“ komandų susitikimą, kad būtų išsamiau apibrėžtos galimos bendradarbiavimo sritys ir formos. Lietuva turi didelį potencialą vystyti optikos ir optoelektronikos, lazerių, žemės stebėjimo technologijų, palydovų variklių, skirtų manevruoti kosmose, technologijas ir kosminių sistemų programinę įrangą.

Ministrės teigimu, kosmoso sektoriaus augimas ir komercinimas yra viena prioritetinių ministerijos krypčių, o šiuo metu šalyje yra daugiau nei 30 kosmoso tiekimo grandinėse dalyvaujančių įmonių, iš kurių viena vidutiniškai sukuria 0,5 mln. eurų pardavimo pajamų. Realu tikėtis, kad per 5 metus kosmoso kompanijų skaičius Lietuvoje išaugs daugiau nei 2,5 karto ir pasieks apie 80 bendrovių.

Pasaulinė kosmoso sektoriaus vertė pernai siekė 317 mlrd. eurų, ji kasmet paauga apie 6,7 proc. Lietuva šį pavasarį tapo asocijuota Europos kosmoso agentūros (EKA) nare, o bendradarbiavimas su EKA sukuria galimybę padidinti valstybės konkurencingumą, skatinti inovacijas ir suteikia postūmį šalies ateities verslams bei duoda tiesioginės naudos šalies ekonomikai – skaičiuojama, kad EKA programų dalyvių tiesiogiai investuotas 1 euras sukuria ne mažiau kaip 3,5 euro vertės. Projektus pagal EKA programas vykdantis verslas kuria didelę pridėtinę vertę, o preliminarūs skaičiavimai rodo, kad Lietuvos narystė EKA Lietuvai kasmet atneš 8,4 mln. eurų grąžą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.