Verslas

2021.06.22 22:32

Patraukli kaina, puikūs apartamentai pajūryje ir įtaigi kalba? Pareigūnai skelbia apie sukčius – liksite ir be būsto, ir be pinigų

LRT.lt2021.06.22 22:32

„Vasara atėjo – apartamentų nuoma prasidėjo“, – socialinėje erdvėje skelbia policijos virtualus patrulis. Tiesa, tai ne reklama ar šiaip šmaikšti pareigūnų žinutė, o perspėjimas apie žinomą, tačiau daugelio dar neatpažįstamą sukčiavimo būdą, kai apartamentų išsinuomoti ieškantys poilsiautojai pasimauna ant apgaulės kabliuko ir netenka ne tik pinigų, bet ir būsimų apartamentų, o kartu ir atostogų nuotaikos.

Pastarosiomis dienomis Lietuvą užgulus tropiniams karščiams, gyventojai vis labiau dairosi į šalies pajūrį, tačiau rasti nakvynės vietą – tikras iššūkis.

Tokių progų nepraleidžia ir sukčiai, jie sugalvoja įmantrių schemų, kaip išvilioti iš patiklių ir desperatiškai apartamentų pajūryje ieškančių poilsiautojų ne tik pinigus, bet nesuteikti būsto atostogoms.

„Bet štai kaip tyčia naršydami „Facebooke“ pamatote labai patrauklų skelbimą, kuriame siūloma išsinuomoti apartamentus prestižinėje vietoje – netoli Palangos tilto, ir dar arčiau Basanavičiaus gatvės. Apartamentai gražūs ir svarbiausia už labai prieinamą kainą – pasiūlymas, kurio nevalia praleisti“, – informacija apie nenaują, tačiau vis dar populiarią sukčių schemą dalijasi policijos virtualus patrulis.

Pareigūnų duomenimis, iš pažiūros schema nėra kuo nors ypatinga, tačiau būsimi poilsiautojai dažnu atveju sumoka avansą, o lieka be norimo būsto ir be daugiau nei 100 eurų.

„Susisiekiate su nuomotoju, jis labai gražiai jums papasakoja viską apie butą, jo privalumus ir, kaip įprasta, paprašo nedidelio avanso, iki 150 eurų. Net nedvejodami skubate prašyti sąskaitos, į kurią galėtumėte pervesti norimą mokestį, nes pasiūlymas tikrai patrauklus, o ir rinktis nelabai yra iš ko. Be abejonės, nuomotojas paslaugiai Jums atsiunčia sąskaitą (dažniausiai ne savo vardu) ir dar paprašo nurodyti pavedimo paskirtyje „skola“ arba „pavedimas“, – rašo pareigūnai, taip pabrėždami, kad tokiu būdu sukčiai dar ir bando neva įtikinti, kad prisidengia nuo Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) įtarimų.

Pareigūnų teigimu, schema paprasta, bet būsimajam poilsiautojui – gana įtaigi ir tik vėliau, kuomet nepavyksta susisiekti su „mįslingai išgaravusiu nuomotoju“, poilsiautojas suvokia, kad atostogos jau sugadintos.

„Jūs pervedate prašomą pinigų sumą ir jau pradedate įsivaizduoti, kaip linksmai leisite laiką pajūryje, bet, artėjant atostogų pradžiai, pabandę susisiekti su nuomotoju suderinti paskutines detales, sužinote, kad nuomotojo „Facebook“ paskyra nebepasiekiama. Ir tik tuomet jūs suprantate – 150 eurų avansą sumokėjote sukčiams ir išsvajotų atostogų pajūryje nebebus...“ – taip visą situaciją nupiešia tokius įvykius socialinėje erdvėje sekantys pareigūnai.

Jie pabrėžia, kad jokiu būdu negalima skubėti niekam pervesti pinigų, ypač jei nesate įsitikinę, kad būsimasis apartamentų nuomotojas – patikimas asmuo ar įmonė.

„Geriau trumpalaikės nuomos paslaugas užsisakykite oficialiuose tokias paslaugas teikiančiuose puslapiuose. Ir svarbiausias patarimas – jeigu bent šiek tiek abejojate nuomotoju – geriau atsisakykite pasiūlymo, kad ir koks patrauklus būtų“, – patarimais dalijasi pareigūnai.

Pareigūnai: schema žinoma, o 150 eurų avansas – gudrus sukčių išsisukimas nuo didesnių nemalonumų

Kaip LRT.lt sakė Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Andromeda Grauslienė, šiais metais policijos pareigūnai dar nėra sulaukę pranešimų apie tokius sukčiavimo atvejus, tačiau pernai tokių buvo nemažai.

„Būna, kad paaiškėja, jog tas pats būstas yra išnuomotas keliems asmenims arba toks adresas apskritai neegzistuoja“, – sakė A. Grauslienė.

Tikėtina, kad sukčiai neatsitiktinai prašo, kad ant jų kabliuko užkibę patiklūs poilsiautojai sumokėtų būtent 150 eurų dydžio avansą. Jei sukčius įkliūtų policijai, atsipirktų tik kaip padaręs administracinį nusižengimą.

Pasipinigauti iš poilsiautojų siekiantys nusikaltėliai pinigus prašo pervesti ne į jiems priklausančią banko sąskaitą, mat neretai būna užverbavę žmogų, kuris už tam tikrą atlygį sutinka, kad pinigai būtų pervedami į jam priklausančią sąskaitą.

Pareigūnų duomenimis, kartais tokie sukčiavimo atvejai nuveda iki įkalinimo įstaigų. Paaiškėja, kad tokias schemas kuria ir jas vykdo jau bausmes atliekantys asmenys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.