Verslas

2021.06.22 10:38

Daug metų laukė ir sulaukė – Seimas laikinai iki 9 proc. sumažino PVM restoranams, renginiams, kino teatrams, sporto klubams

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.06.22 10:38

Seimas pritarė nuo 21 iki 9 proc. sumažinti pridėtinės vertės mokestį (PVM) viešojo maitinimo sektoriui. Restoranų atstovai teigia, kad kainos dėl to mažės labai nedaug, tačiau tokia lengvata padės verslams išgyventi bei padidinti atlyginimus darbuotojams. PVM lengvata taip pat bus taikoma ir kino teatrams, sporto klubams, renginiams.

Už PVM įstatymo pataisą balsavo 97 Seimo nariai, prieš – 6, o 23 susilaikė.

9 proc. lengvatinis PVM tarifas galios restoranams, barams, kavinėms ir kitoms maitinimo vietoms visam maistui, išskyrus jų parduodamą alkoholį.

Lengvata taip pat galios ir visų rūšių meno ir kultūros įstaigoms bei renginiams, aktoriams, dainininkams, muzikantams, dirigentams, šokėjams, skaitovams, cirko artistams, taip pat kino, sporto renginiams, klubams, privačių žmonių teikiamoms sporto paslaugoms.

Mažesnis PVM tarifas įsigalios nuo 2021 m. liepos 1 d. ir bus taikomas iki 2023 m.

Dėl PVM lengvatos biudžetas per metus negaus apie 90 mln. eurų pajamų.

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė teigė, kad dėl PVM lengvatos restoranuose šiek tiek mažės kainos. Papildomas lėšas restoranai panaudotų skoloms dengti bei darbuotojų atlyginimams kelti.

Šalies prezidentas Gitanas Nausėda PVM tarifo mažinimą restoranų sektoriui vertino skeptiškai ir teigė, kad tokia paramos forma nebūtų tikslinga.

Maitinimo sektoriuje Lietuvoje dirba apie 30 tūkst. žmonių ir 2,6 tūkst. įmonių.

Siūlymą nuo 21 iki 9 proc. sumažinti PVM tarifą kavinėms, restoranams, kultūros ir sporto renginiams, sporto klubams ir meno kūrėjams pateikė Seimo Biudžeto ir finansų komitetas.

Sysas: restoranai pilni, o mes jiems siūlome lengvatas

Socialdemokratas Algirdas Sysas pastebėjo, kad viešojo maitinimo įstaigos šiuo metu yra pilnutėlės, todėl kyla klausimas, kiek tikslinga joms taikyti PVM lengvatą.

„Jeigu jūs išeisit į Vilniaus gatvę, tai pastebėsite, kad patekti į maitinimo įstaigą yra didelė problema, o vakare iš viso neįmanoma. (...) Dabar yra tokia dviprasmybė, vietos restorane gauti negali, o mes teikiame tokią lengvatą“, – stebėjosi A. Sysas.

Parlamentaras Algirdas Butkevičius atkreipė dėmesį, kad prasidėjus pandemijai 21 Europos Sąjungos valstybė pritaikė PVM lengvatas labiausiai pandemijos paveiktiems sektoriams, todėl PVM lengvatą turėtų taikyti ir Lietuva.

„PVM lengvata minimiems sektoriams padės sumažinti per praėjusį laikotarpį patirtus nuostolius“, – aiškino jis.

Vytautas Bakas sakė, kad PVM lengvata negalės pasinaudoti žmonės, kurie kavinėse nesilanko, todėl ragino nepalaikyti įstatymo pataisos.

„Tie, kurie už COVID-19 paramą nusipirko ferarius, dabar galės atvažiuoti į kavinę pigiau papietauti. Tai yra savanaudiškas įstatymas, jis padės žmonėms, kuriems sekasi geriau“, – teigė politikas.

Vienas iš įstatymo pataisų rengėjų, konservatorius Mykolas Majauskas pažymėjo, kad lengvatą gausiančiuose sektoriuose dažniausiai dominuoja smulkūs ar vidutinio dydžio šeimos verslai, o jie neturi plačių galimybių skolintis ar sukaupti atsargų krizei.

„Todėl labai svarbu suteikti perspektyvą, kad pasibaigus karantinui valstybė padės smulkiajam ir vidutiniam verslui atsistoti ant kojų. Identiškos paskatos jau yra plačiai taikomos daugelyje Europos Sąjungos šalių. Pritarę PVM lengvatai mes ne tik padėsime smulkiajam ir vidutiniam verslui, bet kartu mažinsime ir prielaidas šešėlinei ekonomikai“, – akcentavo M. Majauskas.

Lietuvos regionų frakcijai priklausantis Remigijus Žemaitaitis tikino, kad siūloma lengvata galės pasinaudoti labai nedaug žmonių, todėl ragino nepritarti įstatymo pataisai.

„880 tūkst. žmonių net neturi galimybės nueiti į kavinę, beveik 1,2 mln. žmonių paskutiniu metu net nebuvo jokiame kino teatre, spektaklyje arba koncerte. Beveik 1,7 mln. žmonių per paskutinius penkerius metus nesilankė jokiame sporto klube. Šita chunta dabar nusprendė tokiam elitui dovanoti PVM lengvatą, kuri mokesčių mokėtojams kainuos apie 200 mln. eurų“, – sakė politikas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.