Verslas

2021.06.22 17:19

Su grynaisiais teks atsisveikinti – nuo kitų metų darbo užmokestis bus mokamas tik į sąskaitą

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.06.22 17:19

Seimas antradienį priėmė galutinį sprendimą – nuo kitų metų sausio darbo užmokestis ir kitos su darbo santykiais susijusios išmokos privalės būti mokamos tik į darbuotojo nurodytą sąskaitą. Jokios išimtys, išskyrus jūrininkus, nebus taikomos.

Už pakeitimą balsavo 82 Seimo nariai, prieš – 6, susilaikė 24 parlamentarai.

Remiantis priimtu nutarimu, išimtis dėl darbo užmokesčio ir kitų su darbo santykiais susijusių išmokų mokėjimo taikoma tik jūrininkams, kuriems taikoma Lietuvos Respublikos prekybinės laivybos įstatymo nustatyta darbo užmokesčio mokėjimo tvarka. Kitais atvejais išimtys nebus taikomos.

„Valstietis“ Valius Ąžuolas posėdyje ragino balsuoti prieš tokį pasiūlymą ir sveikino bankus su laimėjimu.

„Iš tikrųjų noriu pasveikinti bankus su puikiu laimėjimu. Valdantieji pasistengė jiems atvesti kuo daugiau klientų, kad jų pelnas būtų kuo didesnis ir jie galėtų lupti dar daugiau“, – ragindamas nepalaikyti projekto kalbėjo V. Ąžuolas.

Anot jo, priimant šį nutarimą nėra kalbama apie bankomatų tinklo plėtimą, nes tai numatantis įstatymo projektas buvo atidėtas. V. Ąžuolas išreiškė abejonę, ar bankai įvykdys memorandumu prisiimtą įsipareigojimą įsteigti daugiau pinigų išgryninimo vietų.

Konservatorius Mindaugas Lingė vis dėlto teigė norintis pasveikinti ne bankus, o darbuotojus, kuriems šis pakeitimas atneš naudos.

„Žinome, kad vien 2020 m. Valstybinė darbo inspekcija per darbo ginčus išieškojo darbuotojų naudai per 9 mln. eurų dėl įvairių neskaidrių, nesąžiningų atsiskaitymų. Patys darbuotojai kelia tokį klausimą ir pageidauja, kad su jais būtų atsiskaitoma pavedimais“, – argumentavo M. Lingė.

Jo teigimu, statistika rodo, kad daugiau kaip 90 proc. transporto darbuotojų – tiek Lietuvos, tiek užsienio piliečių – pageidautų darbo užmokestį gauti į banko sąskaitą.

„Taip, yra problemų. Bankai kalba apie plėtrą, įsipareigojimus. Per tris dienas nauji bankomatai Lietuvoje tikrai nepasistatys“, – kalbėjo M. Lingė.

„Valstietė“ Laima Nagienė teigė palaikanti patį sprendimą, bet akcentavo, kad šiuo atveju ji negalinti balsuoti už pakeitimus, kol nėra priimtas sprendimas dėl bankomatų skaičiaus didinimo.

„Tikrai palaikyčiau šį projektą, jeigu neitume pirma vežimo – pirma priimame įstatymą, o paskui galvojame, kaip jį įgyvendinti, kad atsirastų daugiau bankomatų“, – tvirtino L. Nagienė.

Socialdemokratas Algirdas Sysas ragino nepainioti dviejų skirtingų temų – darbo užmokesčio mokėjimo į sąskaitą ir bankomatų Lietuvoje skaičiaus.

„Ne iš gero gyvenimo teikiamos tokios pataisos. Jeigu darbdaviai nepiktnaudžiautų savo galiomis, neapgaudinėtų ypač trečiųjų šalių piliečių, tikrai tokių pataisų nereikėtų ir ginčų nebūtų“, – kalbėjo A. Sysas.

Jis taip pat stebėjosi prieš vakarinį posėdį Seimo nariams išplatintu Lietuvos pramonininkų konfederacijos siūlymu teikiamoje pataisoje numatyti išimtį transporto darbuotojams.

„Taigi dėl transporto sektoriaus viskas prasidėjo. Būtent transporto sektorius apgaudinėja žmones“, – tvirtino A. Sysas ir ragino pritarti pataisai.

Darbo partijos atstovė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė teigė palaikanti patį pasiūlymą, bet kritikavo skubą.

„Iš tiesų liko pusė metų, jeigu bus priimtas įstatymas, iki jo įsigaliojimo. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad nei žmonės, nei įmonės, nei bankai neturės galimybės tinkamai pasirengti šio įstatymo įsigaliojimui. Aš visiškai sutinku, kad jis yra reikalingas“, – tvirtino I. Kačinskaitė-Urbonienė.

Jos teigimu, svarbu sudaryti galimybes išsiimti pinigus ir atkreipti dėmesį, kad įmonėms reikia laiko suderinti, kaip bus mokami tiek atlyginimai, tiek kiti mokėjimai. I. Kačinskaitės-Urbonienės vertnimu, pusmečio tam yra per mažai.

Pasiūlymo autorių teigimu, projekto tikslas – stiprinti darbuotojų teisę į skaidrų ir teisingą apmokėjimą už darbą, atsisakant mokėjimų grynaisiais pinigais ir nustatant reikalavimą darbdaviams darbo užmokestį ir kitas su darbo santykiais susijusias pinigų sumas mokėti į darbuotojo nurodytą banko ar kitos finansinės įstaigos sąskaitą.

LRT.lt primena, kad griežčiausią siūlymą – mokėti darbo užmokestį į nurodytą sąskaitą be jokių išimčių – palaikė profesinės sąjungos. Darbdaviai laikėsi pozicijos, kad toks griežtas reguliavimas sukels keblumų patiems darbuotojams, kurie neteks pasirinkimo teisės.

Itin kritiškai pasiūlymą vertino smulkiųjų verslininkų atstovai, kurie nurodė, kad tai taptų papildoma našta sąžiningai veiklą vykdantiems darbdaviams, o šešėlio nesumažintų, nes vadinamuosiuose vokeliuose darbo užmokestį mokantys darbdaviai tai darytų ir toliau.

Kaip anksčiau yra teigęs Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas, algų mokėjimas grynaisiais sudaro sąlygas išnaudoti darbuotojus, vengti mokesčių ir plisti šešėliui.

Priėmus nutarimą, smulkiajam verslui turėtų būti kompensuojamas banko kortelių skaitytuvų įsigijimas.

„Valstietis“ Valius Ąžuolas prognozavo, kad vertimas žmonėms atlyginimus mokėti tik į sąskaitą paskatins šešėlį, nes nebus kur išsigryninti pinigų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.