Verslas

2021.06.21 22:25

VMI sieks pažaboti įmonių automobilių naudojimą asmeniniams poreikiams – stebės jų keliones

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.21 22:25

Siekdama aptikti ne pagal paskirtį, t. y. ne darbui naudojamus įmonių automobilius, Valstybinė mokesčių inspekcija žada pasitelkti keliuose įrengtas automobilių stebėjimo sistemas. Inspekcijos teigimu, neretai įmonių automobiliais vykstama kad ir atostogauti, o pagal taisykles to daryti negalima, turi būti sumokami mokesčiai. Verslas sprendimą kritikuoja – vadina tai mažai naudos atnešiančiu sekimu.

Tarnybiniu automobiliu į pajūrį, atostogų ar tiesiog tvarkyti reikalų nedarbo metu – VMI tvirtina, jog apie tai sužinos. Keliuose įrengtos pažeidimų kontrolės ir numerių atpažinimo sistemos leis atsekti atvejus, kai įmonių automobiliai naudojami ne darbo tikslais, o mokesčiai lieka nesumokėti.

VMI sieks aptikti ne pagal paskirtį naudojamus įmonių automobilius

„Įmonės vardu įsigytos transporto priemonės turi būti naudojamos įmonės veikloje: ekonominei veiklai vykdyti, pajamoms uždirbti ir gauti papildomą apmokestinamą naudą. Tokiais automobiliais galima naudotis ir jais disponuoti ir asmeniniais tikslais, tačiau tokiais atvejais reikia išpildyti tam tikras mokestines taisykles“, – aiškina VMI kontrolės departamento patarėjas Rolandas Puncevičius.

Tai reiškia, automobiliu besinaudojantis įmonės darbuotojas turi susimokėti gyventojų pajamų mokestį, „Sodros“ ir privalomojo sveikatos draudimo įmokas. Tačiau sprendimas pasipiktinimą sukėlė ne tik verslo pasaulyje. Piktinasi ir dalis visuomenės – esą tai ne kas kita, kaip sekimas. Verslo konfederacijos viceprezidentas Marius Dubnikovas sako, kad problemą padėtų spręsti bazinis mėnesinis ar metinis mokestis už suteikiamą galimybę naudotis automobiliu ne darbo reikalais. Tačiau tokiu atveju reikėtų ir peržiūrėti seniau pasiektą susitarimą dėl pridėtinės vertės mokesčio susigrąžinimo.

„Mokesčių kūrėjai priėmė sprendimą, kad neleisti susigrąžinti PVM nuo įmonių valdomų automobilių, nors tai yra darbo priemonė, nes juos galima naudoti asmeniniais tikslais. Dabar klausimas kyla, ar neturime peržiūrėti to kompromiso, kuris buvo padarytas. Jeigu apmokestinamas važiavimas savais tikslais, tai kodėl neleidžiama įmonei PVM mokesčio susigrąžinti – tai yra vis tik tai gamybos instrumentas“, – svarsto M. Dubnikovas.

Pasak jo, mįsle lieka inspekcijos investicijos į tokią programą – ar surinkti mokesčiai jas atsvers?

„Kalbant apie papildomas lėšas, tai šiai dienai nesame jų nusimatę, kad reikėtų. Prie tam tikrų sistemų duomenų jau dabar turime prieigas“, – tikina VMI kontrolės departamento patarėjas Rolandas Puncevičius.

„Kas iš to, jeigu patikrinsi, susiskambinsi su tuo kitu verslininku, su kuriuo vilnietis važiavo į Palangą susitikti, jis patvirtins: „Taip, buvau susitikęs.“ Tai efekto nelabai duos. Reikėtų peržiūrėti pačią teisinę sistemą ir sumažinti tokių neapibrėžtų nuostatų kiekį, įdėti konkrečius galbūt skaičius, jeigu verslininkas važinėja į Palangą, gal iš to nedaryti dramblio. Mes žinome, kad ir mūsų Seimo nariai su Seimo automobiliais ir automobiliais, kurie finansuojami kanceliarijos lėšomis, irgi važinėja asmeniniais reikalais“, – tvirtina Buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė.

Labiausiai VMI taikosi į prabangių automobilių turinčias įmones, kurių savininkai tokius automobilius linkę laikyti kaip reprezentacinius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.