Verslas

2021.06.21 15:22

Šimonytė dėl sankcijų Baltarusijai, kurios galėtų apimti ir Lietuvoje veikiančias įmones: Vyriausybė joms pritartų

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.06.21 15:22

Europos Sąjungai (ES) sutarus įvesti sektorines sankcijas Baltarusijai, kurios galėtų paveikti ir Klaipėdos uoste veikiančią vieną didžiausių krovos bendrovių „Birių krovinių terminalas“, premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad Lietuva tokioms sankcijoms pritartų. 

„Nuo pat pradžių, kada buvo pradėtos spartini diskusijos dėl sektorinių sankcijų, kada Lukašenkos režimas prievarta nutupdė lėktuvą, kuris skrido į Vilnių, pozicija, kurios laikėsi Vyriausybė, buvo tokia, kad sektorinės sankcijos turi būti griežtos ir jų paketas turi būti pakankamai išsamus. Jeigu toks paketas bus, tai yra, nebus pasirinkta viena veikla ir ta viena veikla išskirta, o bus pasirinktas visas spektras veiklų, per kurias režimas gauna pajamas, reikalingas išlaikyti ir savo struktūras, kurios prisideda prie žmonių persekiojimo, Lietuva tokioms sankcijoms pritars“, – po Vyriausybės posėdžio pirmadienį sakė I. Šimonytė.

Kol kas ji nesiryžo vertinti, kokius nuostolius dėl minimų sankcijų patirtų Lietuva.

„Pirmiausia reikia nuostolius labai tiksliai žinoti ir tai labai priklauso nuo sprendimų modalumo. Kol kas tiek galiu pakomentuoti, bet tikrai Vyriausybė šitą poveikį vertins ir tiek, kiek reikės Vyriausybės paramos, tarkim, infrastruktūrai ar kitiems dalykams, tiek ji bus“, – pažymėjo I. Šimonytė.

Liuksemburge pirmadienį susitikę ministrai parėmė plačias priemones, nukreiptas prieš svarbius Baltarusijos autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimo pajamų šaltinius – kalio trąšų eksportą, tabako pramonę, naftos ir jos produktų eksportą ir finansų sektorių.

BNS šaltinių teigimu, ES sutarus įvesti sektorines sankcijas Baltarusijai, šioje šalyje gaminamų trąšų eksportas per bendrijos šalis, įskaitant Lietuvą, turėtų būti stabdomas.

Baltarusijoje yra įsikūrusi viena didžiausių pasaulyje kalio trąšų gamyklų „Belaruskalij“. Įmonė savo produkciją eksportuoja per Klaipėdos uostą, naudodamasi „Lietuvos geležinkelių“ paslaugomis.

„Belaruskalij“ trąšas Klaipėdoje krauna įmonė „Birių krovinių terminalas“.

Netekusios „Belaruskalij“ krovinių, šios įmonės taip pat prarastų dešimtis milijonų eurų per metus.

Sektorinės sankcijos Baltarusijai rengiamos po gegužę įvykusio incidento, kai Baltarusija į Minską nukreipė reisu Atėnai–Vilnius skridusį „Ryanair“ orlaivį ir sulaikė opozicijos tinklaraštininką Ramaną Pratasevičių bei jo merginą Sofiją Sapegą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.