Verslas

2021.06.21 10:33

Ministerija primena: nuo liepos 1 d. jau bus galima teikti paraiškas dėl vienišų asmenų išmokos ir įsigalios kiti pokyčiai

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.06.21 10:33

Nuo liepos 1 d. įsigalios kai kurie pokyčiai, susiję tiek su pandeminėmis, tiek su socialinėmis priemonėmis. Kaip spaudos konferencijoje teigė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, nuo liepos 1 d. bus pradėta mokėti ir tikslingesnė poprastovinė išmoka, ir pradėtos teikti vienišų asmenų išmokos paraiškos.

Pirmiausia ministrė akcentuoja pasikeitusias pandemijos priemones. Anot jos, su mažesniu lėšų skaičiumi pavyko pasiekti daug geresnių rezultatų.

„Dabar nedarbo rodiklis siekia 6,5 proc. Tai reiškia, kad artėja beveik į priešpandeminį lygmenį. Dirbančiųjų skaičius viršija 2020 m. kovo mėnesį, tad situacija stabilizavosi“, – kalbėjo M. Navickienė.

Navickienė apie pasikeitusias pandemijos priemones: su mažesniu lėšų skaičiumi pavyko pasiekti daug geresnių rezultatų

Ministrė daro prielaidą, kad situaciją nedarbo srityje gali lemti ir netaiklios priemonės: „Arba netaiklus mūsų perkvalifikavimo mechanizmas, arba žmonės neturi paskatų keisti savo kvalifikaciją ir eiti į tas darbo vietas, kurios šiuo metu yra laisvos.“

M. Navickienė taip pat kelia klausimą, ar Užimtumo tarnyba atlieka savo pagrindinę funkciją, ar vis dėlto kai kurie gyventojai tarnyboje registruojasi dėl išmokų ir socialinių garantijų. „Klausimas, ar tai yra papildomos socialinės paramos teikimo, ar institucija, kuri turėtų atlikti savo funkciją – susirasti darbą“, – tvirtina ministrė.

Siūloma, kad privalomasis sveikatos draudimas galėtų būti prieinamas visiems gyventojams, kurie gyvena, yra registruoti Lietuvoje, nepaisant to, ar žmogus dirba, yra registruotas Užimtumo tarnyboje.

Tikimasi, kad tokiu atveju į Užimtumo tarnybą kreiptųsi tik tie gyventojai, kurie iš tiesų nori susirasti darbą.

„Šita situacija su registruotu nedirbančių asmenų skaičiumi tikrai buvo nulemta ne visai taiklių pirmojo karantino priemonių“, – pridūrė M. Navickienė.

Jos tvirtinimu, galvojama ir apie papildomas priemones, skirtas jaunimui, tačiau vasaros metu ši problema menksta dėl sezoninio darbo galimybių.

Anot ministrės, nuo liepos 1 d. bus pradėta mokėti taiklesnė poprastovinė subsidija. Taip pat nuo liepos 1 d. keičiasi ir ligos išmokos skyrimas – 100 proc. ligos išmoka bus mokama visiems susirgusiesiems COVID-19, kai kontaktas su sergančiaisiais yra neišvengiamas ir būtinas.

Skaičiuojama, kad teisę į šią išmoką papildomai gaus 14,4 tūkst. išmokos gavėjų.

Ministrė pabrėžia, kad gyventojai gali išmokas gauti ne tik saviizoliacijos ar ligos atveju, bet ir nepilnamečio priežiūrai.

Taip pat palankesnėmis sąlygomis išmokos bus skaičiuojamos ir mamoms: „Vadinamos karantininės mamos, t. y. tos mamos, kurios vaikų susilaukė arba pastojo karantino metu turės galimybę gauti palankiau apskaičiuotas išmokas.“

Nuo liepos pradžios taip pat bus galima teikti paraiškas dėl vienišo asmens išmokos. Nuo sausio 1 d. išmoka kils ir ją galės gauti visi asmenys, kurie yra našliai, sukakę senatvės pensijos amžiaus arba neįgalieji.

„Kalbant apie neįgaliųjų situacijos gerinimą, keičiasi specialiųjų poreikių nustatymo lygiai. (...) Nuo liepos 1 d. daugiau senjorų galės pasinaudoti su tuo susijusiomis lengvatomis“, – tęsė ministrė.

Šalpos pensiją siūloma teikti platesniam ratui gavėjų, tačiau tam dar privalės pritarti Seimas.

M. Navickienė taip pat priduria, kad nuo liepos 1 d. pradės veikti ir asmeninio asistento paslauga. Anot ministrės, tokiu būdu bus siekiama įgalinti neįgaliuosius, kad jie galėtų būti kuo savarankiškesni.

Vis dėlto ministrė atkreipia dėmesį, kad nuo liepos 1 d. skiriamos lėšos nėra tokios didelės, kad paslauga galėtų būti teikiama visiems, kurie galėtų gauti tokią paslaugą. Nuo 2022 m., M. Navickienės teigimu, paslauga bus plečiama.

Nuo liepos 1 d. taip pat kyla socialinių darbuotojų darbo užmokesčio koeficientai. Be to, daugiau pinigų socialiniai darbuotojai gaus už turimas kvalifikacines kategorijas.

Taip pat ministrė priminė, kad bus siekiama peržiūrėti pensijų indeksavimo sistemą, siekiant sparčiau indeksuoti pensijas. Keliamas tikslas, kad iki 2024 m. vidutinė pensija, turint privalomąjį darbo stažą, turėtų siekti 550 eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.