Verslas

2021.06.17 17:14

Seimas linkęs svarstyti alkoholio ribojimų pakeitimus: nestiprų alkoholį galėtų įsigyti ir 18-mečiai, sekmadienį – ilgesnė prekyba

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt, BNS2021.06.17 17:14

Seime po pateikimo pritarta Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms. Projektas toliau bus svarstomas Seimo komitetuose. Pataisoms pritarus, būtų sumažintas amžius, nuo kurio galima įsigyti ir vartoti alkoholinių gėrimų, bei būtų suvienodintas alkoholio prekybos laikas visomis savaitės dienomis.

Po pateikimo už projektą balsavo 62 parlamentarai, prieš buvo 35 Seimo nariai, susilaikė – 16.

Po balsavimo Seime kilo diskusija, kada projektas turėtų būti svarstomas Seime – pateikus siūlymą projektą svarstyti birželio pabaigoje, kai kurie parlamentarai jį siūlė vis dėlto nukelti į rudens sesiją. Tam galiausiai buvo pritarta.

Projektas buvo pristatytas rytiniame Seimo posėdyje, tačiau po pateikimo jis įstrigo – nebuvo gauta Teisės departamento išvada. Vis dėlto išvadą vėliau pateikus, po pateikimo Seimas dėl projekto balsavo.

Pristatydamas pataisas liberalas Andrius Bagdonas teigė, kad jomis siekiama „išspręsti nesuderinamus tam tikrus aspektus“.

„Nenormalu buvo praėjusioje kadencijoje priimti cenzą pilnamečiams Lietuvos gyventojams ir apriboti jų teises įsigyti arba neįsigyti alkoholinius gėrimus. (...) Skatinu jaunus žmones nevartoti alkoholinių gėrimų, bet apriboti jų galimybių tikrai nedrįsčiau. (...) Jauni žmonės, ypač kuomet vyksta išleistuvės, baigę mokyklą vaikai vartoja alkoholinius gėrimus ir tai nėra niekam paslaptis, bet jie daro tai neteisėtai ir tampa nusikaltėliais“, – tvirtino A. Bagdonas.

Buvęs sveikatos apaugos ministras Aurelijus Veryga piktinosi, kad draudimus norima naikinti tada, kai Lietuva pagal išgeriamo alkoholio kiekį nėra pasiekusi Europos Sąjungos šalių vidurkio. Tuo metu „valstietė“ Laima Nagienė tvirtino, kad pataisomis skatinama alkoholį vartoti pilnamečius, kurie dar yra moksleiviai.

„Skatiname įsidėti į savo kuprinę alų (...). Nejaugi norime, kad mūsų tauta daugiau išgertų ir iš to mes pasipelnytume? Ar mes norime užauginti sveiką tautą? Mažindami šituos apribojimus, ką išlošiame?“ – kalbėjo ji.

Amžius, nuo kurio būtų galima įsigyti alkoholinių gėrimų, priklausytų nuo norimo įsigyti gėrimų stiprumo. Nuo 18 metų būtų galima įsigyti ir vartoti iki 15 proc. stiprumo alkoholinius gėrimus. Norint įsigyti ir vartoti stipresnius gėrimus, ir toliau būtų taikoma dabar galiojanti 20 metų amžiaus riba.

Taip pat siūloma, kad alkoholiu visoms savaitės dienomis būtų galima prekiauti nuo 10 iki 20 val.

Šiuo metu sekmadieniais alkoholiniai gėrimais prekiaujama trumpiau – iki 15 val.

BNS užsakymu „Vilmorus“ gegužę atlikta apklausa rodo, kad 46,5 proc. apklaustųjų nepritaria ar greičiau nepritaria alkoholio prekybos ir reklamos ribojimų peržiūrai, tuo metu jai linkę pritarti 41,5 proc.

Net 74,6 proc. apklaustųjų nepritarė ar greičiau nepritarė alkoholio pirkėjų amžiaus ribos mažinimui, 59,3 proc. respondentų nepritarė ar greičiau nepritarė alkoholio pardavimo valandų ilginimui.

Alkoholio kontrolės įstatymus prieš keletą metų pakoregavo praėjusios kadencijos Seimas. Tuomet buvo padidinti amžiaus riba, nuo kurios galima įsigyti ir vartoti alkoholinius gėrimus, iki 20 metų. Taip pat buvo uždrausta bet kokia alkoholio reklama, o alkoholio pardavimo laikas buvo sutrumpintas – nuo 10 iki 20 val., sekmadieniais – nuo 10 iki 15 val.

Taip pat buvo priimtas draudimas alkoholiniais gėrimais prekiauti nutolusiose kavinėse ir pliažuose, tačiau šis draudimas panaikintas prieš metus.

Pataisas panaikinti kai kuriuos alkoholio apribojimus inicijuoja keturi liberalai Andrius Bagdonas Edita Rudelienė, Raimundas Lopata ir Eugenijus Gentvilas bei keturi konservatoriai Vytautas Kernagis, Marius Maldeikis, Arūnas Valinskas, Kristijonas Bartoševičius bei du Laisvės frakcijos nariai Vytautas Mitalas ir Ieva Pakarklytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.