Verslas

2021.06.17 10:13

Šimonytė apie Seimo norą peržiūrėti alkoholio ribojimus: ar reikia tapti „labiau pilnamečiu“, kad galėtum išgerti taurę vyno?

atnaujinta 11.47
Gabrielė Sagaitytė, Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt, BNS2021.06.17 10:13

Vertindama Seime įregistruotas pataisas, kuriomis būtų atšaukti kai kurie alkoholio apribojimai, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen džiaugėsi, kad jos pagaliau nugulė ant stalo, esą dalis draudimų, jos manymu, yra neveikiantys.

Anot Seimo pirmininkės, teikiamos Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, kuriomis būtų atsisakoma, jos žodžiais, perteklinių draudimų, yra vienas iš programinių įsipareigojimų.

„Džiaugiuosi, kad šis klausimas po ilgų diskusijų ir darbo grupėje, ir po to, kai buvo priimta nemažai kompromisų, pagaliau pateikimo stadijoje atsidūrė Seimo darbotvarkėje“, – žurnalistams ketvirtadienį kalbėjo ji.

„Aš manau, kad, pavyzdžiui, reklamos draudimas, vizualiai galime įsitikinti, yra lengvai apeinamas. Ir kiti draudimai iš esmės yra neveikiantys. Žinoma, buvo remiamasi ir duomenimis, ir programiniais įsipareigojimais“, – teigė Seimo pirmininkė.

Premjerė Ingrida Šimonytė ketvirtadienį Seime žurnalistams kalbėjo, kad Seimas gali svarstyti siūlymą dėl alkoholio ribojimų švelninimo, kaip ir svarsto daugelį kitų pasiūlymų.

„Seimas apsispręs, ar verta daryti pakeitimus, ar ne. <...> Kada buvo tie apribojimai įvedami, žinia, jie nebuvo įvesti vienbalsiai. Aš pati, nors ir balsavau tuomet už Alkoholio kontrolės įstatymo visą projektą, kuris buvo galiausiai priimtas, bet atskiroms nuostatoms, įskaitant ir nuostatas dėl amžiaus, aš nepritariau.

Ar dabar galima tą temą atidaryti ir diskutuoti? Turbūt, kad galima viską atidaryti ir diskutuoti, esame demokratiška šalis. Viską reikia matyti kontekste“, – kalbėjo ministrė pirmininkė.

Anot jos, pagrindinė priemonė mažinant alkoholio prieinamumą yra įperkamumo klausimų sprendimas. Ji sakė, kad ketvirtadienį Seime teikiami siūlymai ir dėl akcizų tarifų trejiems ateinantiems metams. Svarstant viską kompleksiškai, pasak I. Šimonytės, galima rasti sprendimą.

„Diskusija dėl amžiaus tokia... Čia yra klauskmas, nuo kiek metų ateina išmintis, bet yra žmonių, pas kuriuos tiesiog vienas amžius ateina ir ateina nuo 18 ar nuo 20, labai nuo žmogaus priklauso. Kuo yra paremta 20 – niekuo.

18 metų yra konvencinis pilnametystės suvokimas, kuris daugelį metų galioja ir ar reikia tapti „labiau pilnamečiu“, kad galėtum išgerti taurę vyno? Galime diskutuoti iki begalybės“, – kalbėjo premjerė.

Dalis alkoholio nuo 18 metų, vienodas prekybos laikas

LRT.lt primena, kad Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija Seime įregistravo Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimus, kuriais siūloma sumažinti amžių, nuo kurio galima vartoti alkoholį.

Siūloma amžių sumažinti priklausomai nuo svaigalų stiprumo, nuo 18 metų leidžiant vartoti iki 15 proc. stiprumo alkoholinius gėrimus, o stipresnius – nuo 20 metų.

Liberalai siūlo, kad alkoholinių gėrimų pardavimo laikas būtų suvienodintas visomis savaitės dienomis – nuo 10 iki 20 valandos, taip pat siūloma panaikinti, iniciatorių vertinimu, perteklinius reklamos ribojimus.

Alkoholio kontrolės įstatymus prieš keletą metų smarkiai sugriežtino buvusi „valstiečių“ valdžia – amžiaus kartelė, nuo kada galima vartoti alkoholį, padidinta iki 20 metų, prekybos laikas sutrumpintas nuo 10 iki 20 valandos, sekmadieniais – nuo 10 iki 15 valandos, uždrausta bet kokia alkoholio reklama.

Siūloma leisti mugėse ir parodose prekiauti natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 15 proc. (šiuo metu mugėse – 7,5 proc., parodose – 13 proc.).

Turint neterminuotą mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais licenciją, būtų leidžiama aptarnauti pirkėjus lauko sąlygomis ne didesniu kaip 80 metrų (šiuo metu – 40 metrų) atstumu nuo stacionariosios viešojo maitinimo vietos. Išskyrus tam tikras išimtis, susijusias su valstybės prižiūrimomis sritimis, vietas, kuriose leidžiamas alkoholio vartojimas, būtų leidžiama nustatyti savivaldybių taryboms.

Alkoholio reklama siūloma nelaikyti objektyvios pažintinės, mokslinės ir istorinės informacijos apie alkoholinių gėrimų vartojimo būdus, gamybą, tradicijas, pelnytus apdovanojimus. Reklama taip pat būtų nelaikoma informacija apie alkoholinius gėrimus socialinių tinklų paskyrose, tačiau jose leidžiama tik nemokama įrašų sklaida.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.