Naujienų srautas

Verslas2015.09.08 13:45

Tyrimas: pigesne dešra stabdyti perkančius Lenkijoje neapsimoka

DELFI.lt 2015.09.08 13:45

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos (LPĮA) atlikta analizė parodė, jog šviežiai ir šaldytai mėsai sumažinus PVM nuo 21 iki 5 proc., šalyje padidėtų vartojimas ir sugrįžtų dalis Lenkijoje apsiperkančių pirkėjų, tačiau šalies biudžetas per 2014 metus netektų nuo 160 mln. iki 180 mln. Lt pajamų.  

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos (LPĮA) atlikta analizė parodė, jog šviežiai ir šaldytai mėsai sumažinus PVM nuo 21 iki 5 proc., šalyje padidėtų vartojimas ir sugrįžtų dalis Lenkijoje apsiperkančių pirkėjų, tačiau šalies biudžetas per 2014 metus netektų nuo 160 mln. iki 180 mln. Lt pajamų.

„Dėl sumažėjusių kainų lengvata būtų naudinga ne tik vartotojams, bet ir prekybininkams – padidėtų vartojimas, tuo pačiu ir pardavimai. Todėl, atstovaudami prekybos įmonių bei jų pagrindinių klientų – gyventojų – interesams, iki šiol palaikėme PVM sumažinimo idėją. Tačiau atlikta analizė atskleidė, jog PVM lengvata mėsai valstybės biudžetą per metus paplonintų daugiau nei 150 mln. litų“, – pranešime cituojamas asociacijos vykdantysis direktorius Laurynas Vilimas.

Kalbėdamas apie teigiamus PVM lengvatos įvedimo aspektus, LPĮA vadovas akcentavo galimybę susigrąžinti dalį Lenkijoje „nusėdančių“ Lietuvos gyventojų pinigų. Asociacijos skaičiavimais, sumažinus PVM šviežiai ir šaldytai mėsai, į Lenkiją nebevykstantys apsipirkti gyventojai mėsos pardavimus galėtų padidinti maždaug 30 mln. Lt. Nuo šios sumos į biudžetą papildomai „įkristų“ apie 1,5 mln. Lt PVM. Pagal optimistiškesnį variantą – jei neišvykę į kaimyninę šalį pirkti mėsos produktų tautiečiai ir kitas prekes įsigytų Lietuvoje – šalyje liktų dar per 90 mln. Lt bei apie 19 mln. Lt sumokėto PVM.

„Analizavome kelis scenarijus, įvedus PVM lengvatą. Jei sutaupytus pinigus lietuviai išleistų kitoms maisto ir plataus vartojimo prekėms, dėl didesnio joms taikomo PVM (21 proc.) šalies biudžetą papildomai pasiektų 37 mln. Lt. Remiantis kitu variantu, daroma prielaida, kad už sutaupytus pinigus gyventojai pirktų daugiau šviežių ir šaldytų mėsos produktų. Tokiu atveju biudžetas pasipildytų tik 14 mln. litų. Visgi net ir optimistiškiausio scenarijaus atveju – t.y. sustabdžius apie 25 proc. į Lenkiją „nutekančių“ pinigų bei gerokai išaugus vartojimo lygiui, į valstybės kišenę sumokėta papildoma mokesčių suma nepadengtų net ketvirtadalio atsiversiančios skylės“, – konstatavo LPĮA vykdantysis direktorius.

LPĮA skaičiavimais, šviežiai ir šaldytai mėsai sumažinus PVM iki 5 proc., 2014 metais už tą patį mėsos kiekį šio mokesčio būtų surinkta 89 mln. Lt vietoje galimų 375 mln. litų, esant 21 proc. PVM. Visgi, įvertinus gerokai padidėsiantį ne tik mėsos, bet ir kitų prekių vartojimų lygį, valstybės biudžeto praradimai būtų didesni ir siektų apie 160-180 mln. litų.

Atliktos analizės išvadas LPĮA perdavė premjero Algirdo Butkevičiaus sukurtai specialiai darbo grupei, svarstančiai PVM mažinimo galimybes.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi