Verslas

2021.06.16 22:45

PVM lengvatos nesulaukiantys restoranai „griebiasi už galvų“ – norint išgyventi, teks praverti ir savas pinigines

Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.16 22:45

Nesulaukdami Seimo žadėtos pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos, restoranai perspėja, kad dalis neišgyvens, kiti bus priversti kelti kainas bent 15 proc. Seimas balsuoti dėl iki 9 proc. PVM taikymo maitinimo sektoriui planuoja kitą savaitę. Tačiau Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas perspėja, jei kartu bus teikiama ir socialdemokratų registruota lengvata ekologiškiems ir būtiniausiems maisto produktams, siūlys nepritarti nė vienai jų.

Vakarienę svečiams ruošiantis virtuvės šefas Tomas Rimydis sako, kad suktis virtuvėje tenka tiek pat, kaip ir prieš pandemiją. Tačiau ne todėl, kad klientų srautai auga, o todėl, kad teko atsisakyti dalies darbuotojų.

„Barbė devidarbė, ten kur reikia. Galiu ir lėkštes nunešti, indus paplauti ir pasiruošti servisui, pagaminti. Ir už direktorių, ir už buhalterį, ir ekonomistą visais galais galiu atsakyt“, – apie darbą pasakoja „Ertlio namo“ virtuvės šefas.

Žinios. Po mitingų prie Seimo ir Vyriausybės, policija pradėjo dar dvi teisenas, viena – dėl Maldeikio įžeidinėjimo

Kai klientų skaičius kritęs kone 90 proc., virtuvės šefas sako, išgelbėtų, jei Seimas sumažintų PVM maitinimo sektoriui – nuo 21 iki 9 proc. Gal net pavyktų kilstelėti darbo užmokestį, taip rasti daugiau norinčiųjų dirbti. Tačiau kol kas didesnis galvos skausmas – susikaupusios skolos ir nepaliaujamai augančios maisto, paslaugų kainos.

„Po 7 mėnesių pertraukos pradėjus palengva veiklą, aš matau sąskaitas, matau tarifus ir jau už galvos griebiuosi, kas čia atsitiko. Apskaičiavau, kad dar reikės man pačiam prisidėti“, – tikina T. Rimydis.

PVM lengvata Seimui turėtų būti teikiama antradienį, kartu su patikslintu biudžetu. Skaičiuojama, biudžetas dėl to netektų maždaug 36 mln. eurų vien šiemet. O mokestinė našta kartu mažėtų sporto, kino ir renginių sektoriams. Lengvata galiotų iki 2023-ųjų, kaip ir dabar taikoma viešbučiams.

„Ta parama nėra dovana. Yra ne žuvis, bet meškerė verslui susižvejoti tą žuvį, taigi verslas turės atsidaryti, stengtis ir užsidirbti tą paramą“, – nurodo Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas M. Majauskas.

Tačiau, jis perspėja, kad jei Seimas pritartų ir socialdemokratų registruotai PVM lengvatai ekologiškiems bei būtiniausiems maisto produktams, siūlys nepalaikys nė vienos jų. Esą būtų per didelė našta biudžetui – papildomai apie 300 mln. eurų, be to ir maisto kainos greičiausiai nemažėtų, skirtumą atsiriektų apyvartas didinantys prekybininkai. Mažinti PVM maisto produktams nepritarė ir Vyriausybė.

„Jeigu Seimas nuspręs pritarti socialdemokratų populistinių pasiūlymų, tai visas pridėtinės vertės mokesčio paketas bus sustabdytas. Tad ir lengvata nebus pritaikyta“, – sako M. Majauskas.

„Labai lengva vadinti populistiniu opozicinius pasiūlymus. Žinant, kaip kyla dabartiniu metu kainos, kaip pakils elektros ir dujų kainas. Žvelgti vien tiktai į tai, kad būtų surenkamas biudžetas, manau, tikrai nebūtų visiškai teisinga Lietuvos žmonių atžvilgiu“, – tvirtina Seimo LSDP frakcijos narys Eugenijus Sabutis.

Viešbučių ir restoranų asociacija perspėja, kad jei PVM lengvata nebus priimta, o subsidijų po prastovų tvarka pakeista, pasirinkimas bus paprastas – didesnės patiekalų kainos arba bankrotai.

„Dalis yra jau pasikėlę kainas, jei PVM nebus sumažintas, tai kainos turėtų didėti dar 15 proc.“, – nurodo „Amber Food“ vadovas Gediminas Balnis.

Dėl pandemijos PVM tarifą sumažino per 20 Europos valstybių. Kai kurios tą padarė dar pernai pavasarį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.