Verslas

2021.06.16 17:54

Valdantieji įspėja: jei bus pritarta PVM lengvatai maistui, restoranai lengvatos nesulauks

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.06.16 17:54

Sunkmetį išgyvenantys restoranai žadėtos lengvatos – nuo 21 iki 9 proc. sumažinti pridėtinės vertės mokesčio tarifą (PVM) gali ir nesulaukti. Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininko Mykolo Majausko teigimu, jeigu Seimas pritars siūlymui mažinti PVM maistui, pataisas dėl PVM lengvatos restoranams teks stabdyti.

Anot M. Majausko, PVM lengvatų priėmimas Seime bus svarstomas kartu su valstybės biudžeto tikslinimu birželio 22 dieną. Tą pačia dieną iš ryto rinksis Seimo BFK ir svarstys pateikta naują siūlymą praplėsti PVM lengvatą įtraukiant ir maisto produktus.

Siūlymą nuo 21 iki 9 proc. sumažinti PVM būtiniausiems, lietuviškiems bei ekologiškiems maisto produktams Seime registravo socialdemokratai.

„Vyriausybė šiai lengvatai nepritarė, atsižvelgiant pajamų netekimus, kurie siektų net 326 mln. eurų per metus. Tarptautinių ekspertų nuomone PVM lengvata maisto produktams paprastai tik papildo stambiausių prekybos centrų savininkų kišenes ir neatpigina maisto kainų. Manau, kad sunkiai uždirbtais mokesčių mokėtojų pinigais neturėtume remti stambiausių prekybos centrų.

Atsižvelgiant į milžiniškus pajamų netekimus ir abejotiną rezultatą, Seimui pritarus tokiam pasiūlymui priėmimo stadijoje būsime priversti sustabdyti įstatymo priėmimą. Deja, tai reikštų, kad nebūtų priimtos ir suplanuotos PVM lengvatos smulkiam ir vidutiniam verslui – kavinėms, restoranams, kultūros ir sporto renginiams, sporto klubams ir meno kūrėjams“, – LRT.lt sakė M. Majauskas.

LRT.lt primena, kad pasiūlymą nuo 21 iki 9 proc. sumažinti PVM tarifą kavinėms, restoranams, kultūros ir sporto renginiams, sporto klubams ir meno kūrėjams pateikė Seimo biudžeto ir finansų komitetas, o po pateikimo Seime jam buvo pritarta.

Lengvatinį PVM tarifą buvo siūloma taikyti nuo 2021 m. liepos 1 d. iki 2022 m. gruodžio 31 d. Skaičiuota, kad dėl lengvatos biudžetas per metus negautų apie 90 mln. eurų.

Trečiadienį spaudos konferenciją surengusi Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija (LVRA) teigė, kad jeigu PVM nebus sumažintas, dalis verslų bankrutuos, kainos restoranuose augs bent 15 proc., o maitinimo sektoriuje liks dirbti tik užsieniečiai.

PVM sumažinimas, anot LVRA prezidentės Evaldos Šiškauskienės, leistų restoranams papildomas lėšas panaudoti atlyginimams kelti ir susikaupusioms skoloms padengti.

Maitinimo sektoriuje Lietuvoje dirba apie 30 tūkst. žmonių ir 2,6 tūkst. įmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.