Verslas

2021.06.16 22:00

Elektros tiekimo monopolio pabaiga – su daug klausimų ir nuogąstavimų: ar gali kainos stipriai šoktelti į viršų?

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.16 22:00

Artėjant elektros tiekimo monopolio pabaigai, kai visi gyventojai turės būti pasirinkę nepriklausomą tiekėją, plieskiasi ginčai, kas, jeigu tos bendrovės imtų stipriai kelti kainas. Vieni siūlo įvesti pelno ribojimą joms. Kiti – priešingos nuomonės, sako, vien tokios kalbos baido norinčius ateiti į rinką, o tai mažina konkurenciją, kuri ir numuša kainas.

Buitinių elektros vartotojų Lietuvoje – 1 mln. 600 tūkst. Beveik pusė jų šiemet privalo pasirinkti, kas jiems tieks elektrą nuo kitų metų. Kitąmet tokį sprendimą teks priimti mažiausiems elektros vartotojams.

O 2023-aisiais viskas bus baigta – rinka bus laisva. Profsąjungos siūlo apsidrausti nuo elektros brangimo ateityje.

Žinios. Lietuva įtaria, kad virš Baltijos jūros skridę Rusijos šturmo lėktuvai pažeidė šalies oro erdvę

„Tai yra pirmo būtinumo prekė, be kurios mes šiandien neišgyventume. Ir ar nesusidursime su tokia situacija, kad šiandien mes diskutuojame dėl procentų padidėjimo, o rytoj gali tos kainos gali šokti dvigubai ar trigubai“, – sako Inga Ruginienė.

I. Ruginienė sako, kad rinkoje gali likti tik keli stambūs tiekėjai.

Todėl siūlo apriboti tiekėjų pelno maržą. Vartotojų atstovas – prieš ir siūlo kitą išeitį.

„Mums reikia laisvos elektros rinkos, kurioje būtų daug pardavėjų, daug pirkėjų, daug gamintojų, daug tiekėjų, visko turėtų būti kuo daugiau, o ne kuo mažiau. Todėl ne apie pelno ribojimus turim šnekėti. Vietoj to, turime kalbėti apie tiekėjų skaičiaus didinimą. Ir apie gaminančių vartotojų plėtrą tolesnę“, – sako Vartotojų organizacijų aljanso viceprezidentas Kęstutis Kupšys.

Dabar elektrą buitiniams vartotojams siūlosi tiekti 7 bendrovės, bet lyderiauja 4-ios.

Energetikos viceministrė sako, kad oligopolija rinkoje gali numušti kainas, taip buvo mobiliojo ryšio operatoriams kovojant dėl kiekvieno kliento. Kitokiam elgesiui suvaldyti esą yra įrankių, tik reikia luktelti, kad būtų bent trejų metų duomenys, kaip veikia laisva tiekimo rinka.

„Reguliuotojas, jeigu matys, kad rinkoje formuojasi keli ūkio subjektai, kurių rinkos dalys yra nemažos, atlikęs rinkos tyrimą gali nustatyti įpareigojimus tam ūkio subjektui, kuris užima dominuojančią padėtį rinkoje. Ką tai reiškia? Gali sureguliuoti pelno maržą. Gali įpareigoti sąnaudas visas pagrįsti“, – sako viceministrė Inga Žilienė.

Be to, didžioji dalis elektros kainos toliau priklausys nuo valstybės. Nereguliuojama dalis sudarys apie 40 proc. galutinės.

Energetikos ekspertas Martynas Nagevičius sako, jog vis dėlto elektros rinka nėra tokia paprasta kaip kitos.

„Jeigu tu perki agurkus, labai lengva patikrinti, kiek agurkai kainuoja ten. Nes ir ten yra kilogramo kaina, ir ten kilogramo kaina. Su elektros tiekimu yra šiek tiek sudėtingiau. Kadangi ten yra įvairūs tarifai, įvairūs principai“, – teigia ekspertas.

M. Nagevičius sako, kad veiktų konkurencija, jei žmonės turi turėti visą informaciją, o keisti tiekėją turi būti labai lengva.

Nepriklausomų tiekėjų asociacija raštu atsakė, kad ribojimai mažina rinkos patrauklumą, todėl galbūt geresnes kainas galintys pasiūlyti nauji žaidėjai gali nenorėti ateiti į ją, o galiausiai dėl to nukentėtų vartotojai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.