Verslas

2021.06.16 09:21

Šimonytė apie siūlymą leisti tam tikrus alkoholinius gėrimus vartoti nuo 18-os: matyt, čia skubių pakeitimų nebus

atnaujinta 15.44
BNS, Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.06.16 09:21

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija Seime įregistravo Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimus, kuriais siūloma sumažinti amžių, nuo kurio galima vartoti alkoholį. Vertindama tokias iniciatyvas, premjerė Ingrida Šimonytė teigė, kad tai nėra pirmo būtinumo darbas, todėl ir skubių pakeitimų greičiausiai nebus.

Siūloma amžių sumažinti priklausomai nuo svaigalų stiprumo, nuo 18 metų leidžiant vartoti iki 15 proc. stiprumo alkoholinius gėrimus, o stipresnius – nuo 20 metų, teigiama Liberalų sąjūdžio frakcijos pranešime.

Vienas projekto iniciatorių, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Andrius Bagdonas sako, jog dalis šiuo metu galiojančių alkoholio draudimų yra pertekliniai ir nelogiški.

„Turime atšaukti nelogiškus draudimus, ribojančius mūsų piliečių ir verslų teises. Pertekliniai draudimai didina šešėlinę alkoholio prekybą ir neprisideda prie to, kad turintys priklausomybę gautų tinkamą pagalbą“, – pranešime sakė A. Bagdonas.

Liberalai siūlo, kad alkoholinių gėrimų pardavimo laikas būtų suvienodintas visomis savaitės dienomis – nuo 10 iki 20 valandos, taip pat siūloma panaikinti, iniciatorių vertinimu, perteklinius reklamos ribojimus.

„Visi pilnamečiai piliečiai turi turėti tokias pačias teises – daugiau nei keista, jei asmuo gali dirbti, mokėti mokesčius, vairuoti automobilį, būti pašauktas į karinę tarnybą, susituokti, tačiau savo vestuvėse negali išgerti taurės šampano“, – teigė A. Bagdonas.

Alkoholio kontrolės įstatymus prieš keletą metų smarkiai sugriežtino buvusi „valstiečių“ valdžia – amžiaus kartelė, nuo kada galima vartoti alkoholį, padidinta iki 20 metų, prekybos laikas sutrumpintas nuo 10 iki 20 valandos, sekmadieniais – nuo 10 iki 15 valandos, uždrausta bet kokia alkoholio reklama.

Siūloma leisti mugėse ir parodose prekiauti natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 15 proc. (šiuo metu mugėse – 7,5 proc., parodose – 13 proc.).

Turint neterminuotą mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais licenciją, būtų leidžiama aptarnauti pirkėjus lauko sąlygomis ne didesniu kaip 80 metrų (šiuo metu – 40 metrų) atstumu nuo stacionariosios viešojo maitinimo vietos. Išskyrus tam tikras išimtis, susijusias su valstybės prižiūrimomis sritimis, vietas, kuriose leidžiamas alkoholio vartojimas, būtų leidžiama nustatyti savivaldybių taryboms.

Alkoholio reklama siūloma nelaikyti objektyvios pažintinės, mokslinės ir istorinės informacijos apie alkoholinių gėrimų vartojimo būdus, gamybą, tradicijas, pelnytus apdovanojimus. Reklama taip pat būtų nelaikoma informacija apie alkoholinius gėrimus socialinių tinklų paskyrose, tačiau jose leidžiama tik nemokama įrašų sklaida.

Taip pat siūloma leisti ant alkoholinių gėrimų prekių esančias nuorodas, kurios nukreipia į alkoholinių gėrimų gamintojų interneto svetaines ar socialinių tinklų paskyras, užsienio gamintojų alkoholinių gėrimų prekių ženklinimo tekstus.

BNS užsakymu „Vilmorus“ gegužę atlikta apklausa rodo, kad 46,5 proc. apklaustųjų nepritaria ar greičiau nepritaria alkoholio prekybos ir reklamos ribojimų peržiūrai, tuo metu jai linkę pritarti 41,5 proc.

Net 74,6 proc. apklaustųjų nepritarė ar greičiau nepritarė alkoholio pirkėjų amžiaus ribos mažinimui, 59,3 proc. respondentų nepritarė ar greičiau nepritarė alkoholio pardavimo valandų ilginimui.

Pirkėjų amžiaus ribos mažinimą aktyviausiai palaiko žmonės iki 29 metų – 36,6 proc., tačiau ir šioje amžiaus grupėje 58,5 proc. apklaustųjų tam nepritaria. Pagal socialinę padėtį daugiausiai šio suvaržymo atlaisvinimo rėmėjų buvo tarp moksleivių ir studentų – 53,3 proc.

Ilgesnio pardavimo laiko rėmėjų daugiausiai buvo iki 29 metų (49,6 proc.) žmonės, labiausiai šią idėją rėmė moksleiviai, studentai (60 proc.) ir bedarbiai (51 proc.).

Šimonytė: matyt, kad skubių pakeitimų nebus

Po Vyriausybės posėdžio vykusioje nuotolinėje spaudos konferencijoje paklausta apie Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime įregistruotus Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimus premjerė Ingrida Šimonytė teigė dar neturėjusi progos susipažinti su galutine redakcija.

„Esu tik girdėjusi tam tikras idėjas, kurias buvo ketinama siūlyti. Kokį projektą galiausiai pateiks plenariniame posėdyje, susipažinsiu ir įvertinsiu, bet esu ne kartą komentavusi šį klausimą, turbūt nuo pat koalicijos derybų pradžios. Kažkam turbūt atrodė, kad tai yra labai svarbus, vos ne pirmutinis darbas, tai tikrai nei buvo, nei yra. Buvo darbo grupė, ji buvo Seime, kolegos paruošė savo pasiūlymus“, – kalbėjo ministrė pirmininkė.

Jos manymu, problemų keliantys apribojimai galėtų būti keičiami, o tie, kurių efektyvumas matomas, turėtų galioti ir toliau.

„Matyt, kad čia skubių pakeitimų nebus ir diskusijos užtruks, kaip ir užtruko dėl pačių apribojimų įvedimo. Galbūt bus paprašyta Vyriausybės išvados, tuomet Vyriausybė specifiškai savo požiūriu pažiūrės. Aš, kaip Seimo narė, manau, kad diskusija gali prasidėti, o koks bus galutinis sprendimas, matyt, paaiškės po tų diskusijų“, – taip pat komentavo I. Šimonytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.