Verslas

2021.06.12 23:17

Nauji pokyčiai siuntoms iš Kinijos suteikia naują viltį vietiniams pardavėjams: siūlys konkurencingas kainas

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.12 23:17

Nuo liepos 1-osios iš trečiųjų šalių į Europos Sąjungą atkeliaujančioms mažos vertės siuntoms bus pradėtas taikyti pridėtinės vertės mokestis (PVM), net ir mažiausius siuntinius teks deklaruoti muitinėje. Lietuvos paštas ir muitinė įtemptai rengiasi artėjantiems pokyčiams. Pokyčių rinkoje prognozuoja ir vietos prekybininkai.

Lietuvos pašto logistikos centre darbai nenutrūksta. Gyventojams reikia pristatyti daugybę siuntinių, laiškų.

Ko gero dabar siuntų centre galima pamatyti vienus paskutiniųjų pirkinių iš Kinijos iki šiol žmonių pamėgtomis kainomis. Nuo liepos prekes iš trečiųjų šalių jau teks deklaruoti, o tai reiškia, kad reikės mokėti ir pridėtinės vertės, ir muito mokesčius. Lietuvos pašto vadovė Asta Sungailienė tikina, kad pokyčiams rengiamasi daugiau nei metus. Kartu su muitine diegiama bendra sistema, per kurią gyventojai galės susitvarkyti visus su siuntomis susijusius formalumus.

„Visas siuntas, net ir mažesnes nei 22 eurų vertės, turėsime stabdyti, nukreipti į saugojimą tam laikotarpiui, kol bus tinkamai apdorotos – surinkta informacija, pateiktos deklaracijos. Muitinės departamentas suskaičiuos mokesčius, pateiks mums informaciją, bus tie mokesčiai sumokėti ir tik tada atitinkamai tą siuntą mes galėsime dėti ant konvejerio“, – aiškina direktorė.

Pašto vadovė prognozuoja, deklaruojamų siuntų kiekiai augs ne procentais, o gal ir šimtais kartų. Gyventojai gaus trumpąsias žinutes, su užklausa siuntinių laukiantiems gyventojams – ar jie patys ketina deklaruoti jas, ar tą gali padaryti paštas? Siuntoms, neviršijančioms 150 eurų, bus taikomas 3 eurų tarpininkavimo mokestis. Pavyzdžiui, įsigijus prekę už 20 eurų, jos galutinė suma būtų apie 27 eurus. Bet kitų tarpininkų įkainiai gali skirtis, todėl gyventojai turės galimybę rinktis.

Kalbama, kad prieš pat įsigaliojant pokyčiams Europos Sąjungoje, trečiųjų šalių parduotuvės gali įtraukti papildomus mokesčius. Kitaip tariant, prekės brangs, bet judės sklandžiau. Muitinės departamentas žada, kad deklaravimas bus labai paprastas.

„Dar bus toks palengvinimas – sistemoje jau bus parinktos grupės iš harmonizuotos prekių nomenklatūros, kad jam nereikėtų ieškoti prekės kodo ir t.t. Bus grupė prekių ir jis pasirinks, nurodys trumpą aprašymą lietuvių kalba“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja Lietuvos muitinės atstovas Vitas Volungevičius.

Kadangi pokyčiai įsigalios visoje Europos Sąjungoje, vietinės elektroninės parduotuvės tai mato kaip galimybę įtvirtinti savo pozicijas ir pasiūlyti konkurencingesnes kainas.

„Šitos datos mes jau laukiame kurį laiką. Ir esmės šita data pakeis tam tikrus vartotojų įpročius, kuriuos jie turėjo pirkdami prekes iš trečiųjų šalių. Ir tikėtina, kad pirkėjai rinksis pardavėjus, kurie prekiauja būtent vietinėse elektroninėse parduotuvėse“, – tikina Pigu.lt rinkodaros vadovas Ernestas Kečerauskas.

Kaip greitai siuntos pasieks gyventojus, kaip ir dabar, iš dalies lems ir jie patys. Lietuvos pašto logistikos centro konteineriuose – šūsnys prekių, kurių adresai, telefonai ir kita informacija svarbi pristatant siuntas – neteisinga. Tokių siuntų pristatymas užtrunka pastebimai ilgiau.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.