Verslas

2021.06.11 23:50

Tarptautinė energetikos agentūra: naftos paklausa 2022 metais viršys iki pandemijos buvusį lygį

BNS2021.06.11 23:50

Naftos paklausa iki kitų metų pabaigos viršys iki pandemijos buvusį lygį, penktadienį pareiškė Tarptautinė energetikos agentūra (IEA), pabrėžusi, kad naftos gamintojos turi pakankamai pajėgumų patenkinti paklausą.

Savo mėnesinėje naftos rinkos apžvalgoje pirmą kartą pateikusį išsamią kitų metų prognozę, agentūra prognozuoja laipsnišką paklausos augimą, nes vakcinų platinimas plečiasi, o ekonominė veikla vėl grįžta į įprastą vagą daugelyje šalių ir sektorių.

„Iki 2022 metų pabaigos paklausa turėtų viršyti iki pandemijos buvusį lygį“, – teigiama agentūros pranešime.

Naftos paklausa pernai smuko rekordiniais 8,6 mln. barelių per parą, kai šalys visame pasaulyje uždarė savo ekonomikas, siekdamos stabdyti koronavirusas plitimą.

IEA prognozuoja, kad šiemet naftos paklausa padidės 5,4 mln. barelių per parą, o kitais metais – dar 3,1 mln. barelių per parą.

Visgi Paryžiuje įsikūrusi agentūra perspėjo, kad „atsigavimas bus nevienodas ne tik tarp regionų, bet ir tarp sektorių bei produktų“.

Manoma, kad turtingose ​​šalyse, turėjusių galimybę anksčiau pradėti vakcinų platinimą, paklausa atsistatys greičiau, tuo tarpu kai kurie sektoriai, pavyzdžiui, aviacijos sektorius, atsilieka, nes dalis kelionių apribojimų tebegalioja bei daugiau žmonių dirba namuose nei anksčiau.

„Regis, aviacijos pramonė iš esmės negrįš į įprastą lygį, kol daugumoje šalių nebus pasiekta kolektyvinis imunitetas, o tai gali įvykti tik 2022 metų pabaigoje“, – mano IEA.

Organizacijos teigimu, pastaruoju metu stebimas COVID-19 atvejų skaičiaus augimas daugelyje besivystančių šalių turėtų priminti, kad pandemija dar nesibaigė. Taip pat IEA pažymėjo, kad gegužę dėl viruso protrūkių pasaulinė naftos paklausa smuktelėjo.

Be to, negali būti atmesta naujų protrūkių galimybė, nes tokios šalys kaip Indija iki kitų metų pabaigos greičiausiai nepaskiepys pakankamo gyventojų skaičiaus, tuo tarpu daugelis Afrikos šalių dar net nėra užsakiusios pakankamai vakcinų dozių.

Numatoma, kad naftos paklausa per ateinančius mėnesius išaugs. Pasak IEA, „vargu ar naftos gamintojoms kils problemų patenkinti numatomą paklausos augimą“.

Tikimasi, kad šalys, nepriklausančios OPEC+ karteliui, kitais metais padidins produkciją 1,6 mln. barelių per parą ir viršys 2019 metais fiksuotus lygius.

Tuo tarpu OPEC+ šalys dar turės 6,9 mln. barelių per parą nepanaudotų pajėgumų, net ir padidinusios gamybą 2 mln. barelių per parą gegužės–liepos mėnesiais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.