Verslas

2021.06.10 15:19

Kupčinskas neabejoja, kad kyšis Maldeikiui siūlytas dėl jo įstatymo: jau visą savaitę jaučiame padidintą dėmesį

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.06.10 15:19

Parlamentarui Matui Maldeikiui pranešus apie jam siūlytą Mindaugo Puidoko padėjėjo 50 tūkst. eurų kyšį, siekiant užkirsti kelią loterijų ir lošimų mokesčio įstatymo pakeitimams, konservatorius Andrius Kupčinskas mano, kad kyšis siūlytas būtent dėl jo pateiktos įstatymo pataisos, kuriomis siekta loterijų organizatoriams padidinti mokesčius.

„Man čia viskas aišku ir jokių abejonių nekelia. Mes jau visą savaitę jaučiame padidintą dėmesį ir susidomėjimą iš suinteresuotų grupių ir lobistų dėl mūsų siūlymo padidinti loterijų mokesčius. (...) Mes matėme, kad pagrindinis komitetas įstatymui svarstyti bus Biudžeto ir finansų (M. Maldeikis taip pat yra Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys) ir nuo šio komiteto labai daug kas priklausys. Todėl man didelės nuostabos šie įvykiai nesukėlė“, – sakė A. Kupčinskas.

Man čia viskas aišku ir jokių abejonių nekelia. Mes jau visą savaitę jaučiame padidintą dėmesį ir susidomėjimą iš suinteresuotų grupių ir lobistų dėl mūsų siūlymo padidinti loterijų mokesčius.

Jis Seime dar šiais metais gegužės 20 d. registravo Lietuvos Respublikos loterijų ir lošimų mokesčio įstatymo pakeitimo projektą.

Įstatymo pataisomis siekiama, kad organizuojant loterijas, loterijų ir lošimų mokesčio bazei būtų taikomas ne 5, kaip yra dabar, o 10 procentų mokesčio tarifas.

„Dalį papildomų valstybės pajamų, kurios būtų gautos po šio įstatymo įsigaliojimo, būtų galima skirti Sporto departamento prie ŠMSM sukūrimui, kas numatyta LRV programoje“, – rašoma įstatymo aiškinamajame rašte.

Be to, siekta, kad nuo nominaliosios per kalendorinių metų ketvirtį išplatintų loterijos bilietų vertės, loterijų organizatorius labdaros ir paramos įstatyme nustatytiems paramos gavėjams privalėtų skirti ne 8 proc., o 16 proc.

Skaičiuota, kad toks įstatymo pakeitimas valstybės biudžeto pajamas kasmet padidintų po 2 mln. eurų.

„Įstatymo pakeitimai yra susiję tik su loterijomis, ne azartiniais žaidimais. Kaip žinome, loterijų rinka Lietuvoje yra monopolizuota“, – pridūrė A. Kupčinskas.

Jis teigė pats pasiūlymų dėl kyšio nesulaukęs.

„Tokių pasiūlymų, kaip M. Maldeikis nesulaukėme, bet padidintą dėmesį jutome. Galbūt todėl, kad įstatymo pataisas teikė asmenys turėjo principingą poziciją“, – sakė politikas.

Lošimo įstatymo pataisas Seime taip pat registravo Virgilijus Alekna, Marius Matijošaitis, Andrius Mazuronis, Jonas Gudauskas, Domas Griškevičius, Audrius Petrošius, Tomas Bičiūnas, Viktoras Fiodorovas, Sergejus Jovaiša ir Deividas Labanavičius.

Verta pastebėti, kad birželio 8 d. Andrius Kupčinskas, Audrius Petrošius ir Domas Griškevičius registravo naują pasiūlymą, loterijų ir lošimų mokesčio bazei taikyti nebe 10 proc. siekiantį mokesčio tarifą, kurį siūlė anksčiau, o 6 proc. – vos 1 proc. daugiau nei yra dabar.

Pats A. Kupčinskas LRT.lt sakė, kad toks pakeitimas padarytas atsižvelgiant į Teisės departamento pastabas.

Matulas pateikė priešingą pasiūlymą – labiau apmokestinti azartinius lošimus

Įdomu tai, kad konservatorius Antanas Matulas, reaguodamas į siūlymą labiau apmokestinti loterijų veiklą, kartu su Lietuvos loterijų asociacijos prezidentu šių metų birželio 6 d. Seime registravo kitą pasiūlymą – labiau apmokestinti ne loterijų veiklą, o keisti azartinių lošimų apmokestinimo tvarką, ko pasekoje iš azartinių lošimų į biudžetą būtų surenkama 53,7 mln. eurų daugiau.

A. Matulas siūlo suvienodinti loterijų ir lošimų mokesčio bazę, loterijoms paliekant šiuo metu galiojančią bazę, o lošimams nustatant, kad mokestis būtų mokamas nuo sumos, gautos iš lošėjų statomų sumų. Taip pat abiem veikloms siūloma nustatyti vienodą 5 proc. mokesčio tarifą. Toks tarifas šiuo metu yra nustatytas loterijoms, o azartiniams lošimams – 10 proc.

Politikas argumentuoja, kad pritarus šiam pasiūlymui mokesčių administravimas taptų paprastesnis, apmokestinimo tvarka suprantamesnė, o į biudžetą būtų surinkta 5 kartus daugiau.

„Pritarus šiam pasiūlymui, lošimų mokesčio surinkimas padidėtų nuo 11,9 mln. eurų iki 65,6 mln. eurų per metus“, – rašoma siūlyme.

Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad tokia azartinių lošimų apmokestinimo politika sumažintų azartinių lošimų azartiškumą – vieną pagrindinių probleminio ir liguisto potraukio lošti atsiradimo priežasčių.

Pats A. Matulas teigia, kad dabartinių įvykių kontekste jo įstatymo pakeitimas registruotas ne itin tinkamu metu.

„Akivaizdu, kad aš čia be reikalo įsikišau. Bet, kada projekto autoriai pradėjo deklaruoti, kad jų tikslas suvienodinti mokesčius ir padidinti biudžeto pajamas, aš pažiūrėjau, kad atvirkščiai. Pagal tą registruotą projektą biudžetas mažėja 600 tūkst., eurų, o loterijų ir azartinių lošimų mokesčiai tampa vienodi, nors azartiniai lošimai yra daug pavojingesni visuomenei.

Su manimi vėliau susisiekė [Lietuvos loterijų asociacija – LRT] ir paaiškino situaciją. Aš pasakiau jiems, kad jūs siūlykite, ką norite, o jeigu man tiks, aš galbūt patobulinęs projektą galiu jį įregistruoti. Bet aš jiems pasakiau, kad privalėsiu deklaruoti, kas tokį projektą siūlo. Jie pasakė, kad viskas tvarkoje“, – LRT.lt sakė politikas.

Jis taip pat pažymėjo asmeniškai nepažįstantis Lietuvos loterijų asociacijos prezidento Andriaus Karaliūno.

Lietuvos loterijų asociacijai priklauso „Euloto“, „Perlas Network“, „Olifėja“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.