Verslas

2021.06.10 20:31

Lukašenkai uždarius sienas, Lietuvos darbo rinka gali pajusti baltarusių darbuotojų stygių

Paulius Selezniovas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.06.10 20:31

Baltarusijos režimo sprendimas apriboti šalies gyventojų galimybę keliauti į užsienį gali atsiliepti Lietuvos darbo rinkai, sako specialistai. Iš kaimyninės šalies darbo Lietuvoje ieškodavo tiek nekvalifikuoti, tiek kvalifikuoti darbuotojai.


Šimtai kaimyninės Baltarusijos piliečių darbo ieško bei randa Lietuvoje. Užimtumo tarnybos Klaipėdos departamento direktorė Jurgita Petraitienė LRT RADIJUI sakė, jog tarp įsidarbinančių baltarusių daugiausia yra elektros montuotojų, gamybos meistrų, traktorininkų, virėjų, pagalbinių darbininkų, ryšių kabelių montuotojų.

Paklausūs baltarusiai ir kitose srityse. Pasak įdarbinimo agentūros „Soprana Personnel International“ direktorės Dianos Blažaitienės, jie noriai pretenduoja ir į kvalifikacijos bei aukštojo išsilavinimo reikalaujančias darbo vietas.

„Sulaukėme daugiau užklausų dėl darbų, kuriuos jie galėtų dirbti, karjeros konsultacijų. Mes dirbame labiau su pardavimais, finansais, pastebime ypatingai pardavimų srities, eksporto, rinkodaros specialistus – jaunesni žmonės kreipiasi su tikslu įsikurti“, – sakė D. Blažaitienė.

Pasak pašnekovės, darbuotojai iš Baltarusijos pardavimų srityje yra itin vertinami, nes darbdaviams nepavyksta rasti keliamus reikalavimus atitinkančių darbuotojų Lietuvoje.

„Yra įmonių, kurioms reikia būtent gerų rusų kalbos įgūdžių, kas kartais yra mūsų spraga, nes dauguma ieškančių darbo jaunesnių žmonių, ypatingai su skaitmeninėmis rinkomis, kalba angliškai, bet rusų kalba jau yra sudėtinga. Šiuo atveju tai yra naudinga, tokio pobūdžio kandidatų pasiūla rinkoje atsiradusi užkamšys spragas ir leis įmonėms lengviau plėstis į kitas rinkas“, – teigė D. Blažaitienė.

Pasak įdarbinimo agentūros vadovės, tokiems darbuotojams darbdaviai yra pasiryžę mokėti ir gerokai didesnį nei vidutinį atlyginimą, tačiau patys baltarusiai kartais padaro klaidą ir nuskriaudžia save.

„Jų lūkesčiai yra mažesni. Pagal atlyginimus, žinoma, mes nediskriminuojame, jeigu mūsų klientai turi numatę biudžetą atlyginimams, jie neskirsto, kad jeigu darbuotojas iš Baltarusijos, jam bus mokama mažiau. Bet kai kandidatų klausiama, kokie yra lūkesčiai, jie patys nurodo trečdaliu ar dar mažesnius atlyginimus“, – sakė D. Blažaitienė.

Gamybos bei pramonės sektoriuose, kur ir dirba daugiausiai Baltarusijos piliečių, situacija priešinga. Dažnu atveju darbdaviai stengiasi pasinaudoti pigesne darbo jėga bei priima baltarusius į darbą, nes lietuviams toks atlyginimas atrodo per mažas.

„Tie atlyginimai kai kuriais atvejais yra daug didesni negu minimali alga, bet Baltarusijos piliečiams tai yra vis tiek motyvuojantis darbo užmokestis, o mūsų darbdaviams mažesnis darbo užmokestis taip pat ne visada yra lemiantis, priimant sprendimą įdarbinti užsienietį“, -pasakojo Užimtumo tarnybos Klaipėdos departamento direktorė J. Petraitienė.

Baltarusijos režimo įvestas draudimas šalies gyventojams išvykti į užsienį gali atsiliepti gamybos bei pramonės sektorių įmonėms, ieškančioms darbo jėgos iš kaimyninės šalies.

„Matome didėjantį susidomėjimą darbdavių ir paklausimus ta tema. Darbdaviai šiuo laikotarpiu, sezono metu, ir taip registruoja daug laisvų darbo vietų. Manau, šiokie tokie iššūkiai abiejų pusių laukia“, – sakė Užimtumo tarnybos Klaipėdos departamento direktorė.

Pasak įdarbinimo agentūros „Soprana Personnel International“ direktorės D. Blažaitienės, nors Baltarusijos sienos šalies gyventojams ir uždarytos, šie vis tiek aktyviai pretenduoja į laisvas darbo vietas.

„Kandidatai yra pasiryžę laukti, jie aktyviai ieškosi darbo, turi kantrybės, bet darbdaviai ne visada turi kantrybės, nebent jau yra didelis poreikis ir jiems labai reikia. Tada jie yra pasiryžę užsiimti visa dokumentacija ir bandyti laimę, kad galėtų įdarbinti šiuos darbuotojus, bet daug kas atsisako dėl sudėtingos dokumentacijos“, – sakė pašnekovė.

Pasak jos, aktyvesnės Baltarusijos piliečių darbo paieškos Lietuvoje stebimos nuo tada, kai kaimyninėje šalyje prasidėjo neramumai.

„Šią tendenciją mes pastebėjome prieš metus ar keletą, kad atsirado daugiau besikreipiančių dėl įvairių darbų. Bet, manau, dabar yra šiek tiek susiję ir su politine situacija. Yra dalis, kurie dirbdami ten ieško galimybių Lietuvoje, yra nemažai ir Vilniuje gyvenančių, kurie čia ieško darbo“, – sakė D. Blažaitienė.

Pastebima tendencija, jog Lietuvoje jau dirbantys baltarusiai išvykti nenori – vos pasibaigus darbo santykiams jie skuba ieškoti naujos darbovietės tam, kad netektų grįžti į gimtinę.

Visas reportažas – LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.