Verslas

2013.03.25 06:57

Bankų pervedimai internetu: lietuviai moka, o latviai su estais – ne

Jūsų darbovietė atlyginimus perveda iš „Swedbank“, o jūsų sąskaita SEB banke? Kiekvieną mėnesį už gautą atlyginimą jums bus nuskaičiuota 1,4 Lt. Per metus jums tai kainuos 16,8 Lt. Tačiau DELFI.lt surinkti duomenys rodo, kad „Swedbank“ ir SEB klientai Latvijoje ir Estijoje neturi mokėti už į sąskaitą iš kitų bankų atkeliaujančius pinigus.

Jūsų darbovietė atlyginimus perveda iš „Swedbank“, o jūsų sąskaita SEB banke? Kiekvieną mėnesį už gautą atlyginimą jums bus nuskaičiuota 1,4 Lt. Per metus jums tai kainuos 16,8 Lt. Tačiau DELFI.lt surinkti duomenys rodo, kad „Swedbank“ ir SEB klientai Latvijoje ir Estijoje neturi mokėti už į sąskaitą iš kitų bankų atkeliaujančius pinigus.

Įsivaizduokite, kad iš draugo pasiskolinote vieną litą ir jį norite grąžinti per internetinę bankininkystę. Jūsų sąskaita - „Swedbank“, draugo – SEB. Už šią paslaugą „Swedbank“ nuo jūsų sąskaitos nurašys 1,4 Lt. Tačiau grąžinta skola kainuos ir jūsų draugui: jam nuo sąskaitos už gautus pinigus bus nuskaičiuota dar 1,4 Lt. Taigi atsiskaitymas su draugu jums abiems kainuos 2,8 Lt.

Jei internete pervedimo sumos laukelyje įrašysite 1 Lt, tai jūsų draugas liks ne tik be atiduotos skolos, bet dar ir su 40 ct skola.

Paslaugos klientams nuostolingos?

Praėjusių metų rudens Lietuvos banko tyrimo duomenimis, 2011 m. Lietuvos bankuose buvo atlikta daugiau nei 80 mln. vietinių pervedimų litais, kurių vertė apie 350 mlrd. Lt. Skelbiama, kad vienas pervedimas tuo metu bankams vidutiniškai kainavo 0,64 Lt (tiesioginės išlaidos).

Tuo metu Lietuvos bankas teigė, kad iš klientams teikiamų paslaugų komerciniai bankai uždirbo 53,3 mln. Lt., tačiau įskaičiavęs netiesiogines sąnaudas pareiškė, kad visgi nagrinėtos paslaugos komerciniams bankams buvo nuostolingas (–98,1 mln. Lt).

Tikriausiai su tokiomis išvadomis nesutiktų eilinis banko klientas, kuris kiekvieną kartą internetu spausdamas „mokėti“ bankams susimoka ir daugiau nei litą.

Mokestis už gautus pinigus – tik Lietuvoje

Kadangi Lietuvos bankas komerciniams bankams papriekaištavo tik dėl didoko mokesčio už pervedimus eurais, DELFI.lt nusprendė pasidomėti, kiek už pervedimus internetu moka „Swedbank“ ir SEB klientai Latvijoje ir Estijoje.

„Swedbank“ lietuviams dovanoją nemokamą pinigų pervedimus tarp savų sąskaitų „Swedbank“. Tokia pati galimybė suteikiama ir Latvijos bei Estijos gyventojams.

Tačiau, jei Lietuvoje vykdomas pervedimas iš „Swedbank“ į kito žmogaus sąskaitą tame pačiame banke, teks susimokėti 0,8 Lt. Tuo metu latviai tai daryti gali nemokamai. Estai už šią paslaugą taip pat moka mažiau – jiems tai kainuoja 0,16 euro (0,55 Lt).

Apsidžiaugti lietuviai gali, jei jiems reikalingas skubus pervedimas. Už jį Lietuvoje „Swedbank“ prašo 4 Lt, tuo metu Latvijoje reikėtų susimokėti net 10 Lvl (49,2 Lt).

Vieninteliai lietuviai „Swedbank“ moka už į sąskaitą gautus pinigus iš kitų bankų. Čia tokia paslauga kainuoja 1,2 Lt. 5 Lt bus nuskaityti, jei jums bus pervesta pinigų užsienio valiuta.

Iš Europos Sąjungos gauti pavedimai banke taip pat kainuoja 5 Lt. Latvijoje – 1 latą (4,92 Lt). Tuo metu estai pinigus iš užsienio įskaito nemokamai.

Primename, kad 2012 m. antrąjį ketvirtį vidutinis atlyginimas Lietuvoje siekė 2153,6 Lt, Latvijoje – 2366,5 Lt, Estijoje – 3105 Lt.

SEB paslaugų planai pigiausi Estijoje

SEB bankas klientams, norintiems išvengti kaskart už internetinį pervedimą nuskaičiuojamų mokesčių, siūlo banko paslaugų planus. Tačiau ir jų kainos Baltijos šalyse gana stipriai skiriasi.

Lietuvoje klientams siūlomų planų kainos mėnesiui nuo 0 Lt iki 15 Lt. Tuo metu Latvijoje planų kanos skiriasi nuo 1,48 Lt iki 9,84 Lt. Estijoje – nuo 0 Lt iki 8,83 Lt.

Lietuvoje studentams neribotus nemokamus internetinius pervedimus siūloma daryti už 5 Lt/mėn., Latvijos studentams – 1,48/mėn. Estijoje siūlomas planas „Youth“ (liet. jaunimas), kurio kaina mėnesiui – 1,1 Lt.

Lyginant planų kainas nebuvo atsižvelgta į konkrečias planų sąlygas. Tiesiog atkreipiamas dėmesys, kokie galimi gyventojų pasirinkimai.

Apžvelgiant SEB internetinių pervedimų įkainius taip pat matyti, kad už į savo sąskaitą gautus pinigus mokama tik Lietuvoje. Už įskaitytus į sąskaitą pinigus iš kitų bankų Lietuvoje reikia susimokėti 1,4 Lt. Tuo metu latviai ir estai tokio mokesčio netaiko.

Brangiausiai lietuviams kainuoja ir pinigų pervedimas į kito asmens sąskaitą SEB banke. Lietuvoje už šią paslaugą nuskaičiuojama 1 Lt, Latvijoje – 0,49 Lt, Estijoje – 0,55 Lt.

Daugiausia Lietuvoje reikia mokėti ir už pervedimus į sąskaitą kitame šalies banke. Lietuvoje SEB už tokią paslaugą prašo 1,4 Lt, Latvijoje prašoma 1,23 Lt, o Estijoje – 1,3 Lt.

Džiaugtis klientai Lietuvoje galėtų nebent sugalvoję padaryti skubų pervedimą. Lietuviškame SEB tai kainuoja 5 Lt, tuo metu Latvijoje – net 73,8 Lt, o Estijoje – 22,04 Lt.

„Swedbank”: lietuviai moka daugiau, nes mažiau atsiskaito internetu

Aiškindamas, kodėl Lietuvoje elektroniniai pervedimai klientams kainuoja daugiau, „Swedbank“ kasdieninės bankininkystės departamento direktorius Ramūnas Strauka teigė, kad Latvijoje ir Estijoje gyventojai daug aktyviau atsiskaito internetu, tai ir nulemia paslaugų kainodarą.

„Mokėjimo pavedimus galima atlikti keliais būdais – naudojantis interneto bankininkyste, paskambinus telefonu arba atėjus į padalinį. Jei kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje elektroniniai mokėjimai sudaro apie 99 proc. visų mokėjimų, Lietuvoje šis skaičius mažesnis. Ta proporcija, kaip klientai dažniausiai renkasi atlikti pavedimą, atsispindi įkainiuose“, - aiškino pašnekovas.

Pasak R. Straukos, kuo plačiau paplitęs ir dažniau naudojamas mokėjimo būdas, tuo didesnė galimybė tai paslaugai pasiūlyti mažesnį įkainį.

„Beje, mūsų žiniomis, „Swedbank“ pavedimams internetu į kitų asmenų sąskaitas tame pačiame banke siūlo mažesnius įkainius nei dauguma kitų rinkos dalyvių“, – pastebėjo banko atstovas.

Taip pat Lietuvoje internetinių paslaugų kainų skirtumas su Latvija ir Estija aiškinamas rinkos branda.

„Kaimynai latviai ir estai interneto bankininkystės paslaugas pradėjo naudoti anksčiau ir ši rinka tose šalyse yra gerokai pažengusi į priekį, lyginant su Lietuva, - tęsė jis. - Jei jaunoje interneto bankininkystės rinkoje klientai dažniausiai atlieka labai paprastus veiksmus (tikrina savo sąskaitos likutį ar atlieka kai kuriuos mokėjimus, pavyzdžiui, už komunalines paslaugas), tai brandžiose rinkose interneto bankininkystė naudojama plačiau – perkamos įvairios paslaugos, pasirašomos vartojamojo finansavimo sutartys, investuojama“.