Verslas

2021.06.14 05:30

Iki 30 proc. kilusios kai kurių stovyklų kainos tėvų neatbaido – į populiariausias vietas išpirkti visi kelialapiai

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.06.14 05:30

Pamažu atsitraukianti pandemija pakoregavo ne tik vaikų vasaros poilsį, bet ir stovyklų įkainius. Kaip LRT.lt teigė kelialapius į stovyklas parduodantys pardavėjai ir stovyklų organizatoriai, dalies stovyklų kainos ūgtelėjo 10, kitos – net 20–30 proc. Nepaisant to, tėvų, norinčių savo atžalas vasarą leisti į stovyklas, ypač daug, todėl kai kuriose vietų visai neliko.

Baimė dėl koronaviruso išsisklaidė

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, kiekvienais metais vasaros stovyklas lanko vis daugiau vaikų. Dar 2016 metais stovyklose poilsiavo 42,7 tūkst. vaikų, 2017 metais – 47,9 tūkst., 2018 – 49,9 tūkst., 2019 – 58,2 tūkst., o 2020-aisiais – daugiau nei 80 tūkst. vaikų.

Lietuvos ir užsienio šalių stovyklų kelialapiais prekiaujančio portalo vaikustovykla.lt direktorius Vytis Rožukas LRT.lt teigė, kad ir šiemet, nepaisant išliekančios viruso grėsmės, tėvai aktyviai rezervuoja vietas vasaros stovyklose savo atžaloms.

„Baimės nesijaučia, bet tėvai klausia dėl reikalavimų ir kokiais būdais bus užtikrinama higiena, saugumas, kadangi tai yra ypač svarbu kiekvienam žmogui šioje situacijoje“, – sakė jis.

„Zigzag Travel“ atstovė Lina Juzakėnienė antrino, kad tėvų baimė ir atsargumas buvo juntami ankstyvais pavasario mėnesiais (kovą, balandį), tačiau, karantino suvaržymams laisvėjant, anot jos, pastebimas gerokai aktyvesnis stovyklų užsakymų periodas.

„Į populiariausias vasaros stovyklas jau išpirktos visos vietos“, – tvirtino L. Juzakėnienė.

Į populiariausias vasaros stovyklas jau išpirktos visos vietos.

L. Juzakėnienė

Kaip pasakojo visosstovyklos.lt direktorė Eugenija Nikolajenko, šiais metais stovyklų organizatoriams teko prisitaikyti prie kiek kitokių sąlygų. Kadangi visai neseniai buvo atšaukti griežtesni karantino suvaržymai, o vasarą leista veikti stovykloms laikantis saugumo reikalavimų, viską teko planuoti ypač greitai.

„Mes galvojome, kad šiais metais stovyklų apskritai nebus, laikotarpis buvo labai sudėtingas. Anksčiau stovyklų datas ir kainas skelbdavome sausio, vasario mėnesiais. Šiais metais stovyklų rengėjai nežinojo, ar galės vykdyti veiklą, kokiomis sąlygomis visa tai galės daryti, galbūt sudėtinga buvo apskaičiuoti ir kainą. Informaciją stovyklos pradėjo atnaujinti kovo–balandžio mėnesiais. Balandį prasidėjo rezervacijos, gegužė buvo labai aktyvi, nes visi suprato, kad vasarą vaikai galės važiuoti į stovyklas“, – kalbėjo E. Nikolajenko.

Ji tvirtino pastebinti gana didelį tėvų, norinčių leisti savo vaikus į stovyklas, aktyvumą. „Kai kurios stovyklos jau išsipardavė ir netgi paskelbė papildomas pamainas“, – tvirtino E. Nikolajenko.

Vaikų vasaros stovykla „Vencavas“ nurodė, kad gyventojai aktyviai rezervuojasi vietas, o kainos išliko tokios pačios. Stovyklos „Virvytė“ atsakyme rašoma, kad stovykla užsipildė daug anksčiau nei ankstesniais metais, o kainos, neslėpė jie, po truputį kyla kasmet.

„Norinčiųjų [stovyklauti] daug daugiau, bet dėl suvaržymų negalime priimti daugiau vaikų“, – nurodoma stovyklos atsakyme.

Dažniau renkasi vietinę rinką

Stovyklas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje organizuojančios įstaigos „AMES Education“ vadovės Eglės Kesylienės teigimu, kiekvienais metais, artėjant mokslo metų pabaigai, registracija į stovyklas Lietuvoje suintensyvėja. Užklausų dėl stovyklų užsienyje, pasak jos, šiemet sulaukiama šiek tiek mažiau nei prieš pandemiją, tačiau Lietuvoje jaučiamas anšlagas.

„Tėvai pasveria galimas rizikas, todėl stovyklų pasirengimą pagal naujus reikalavimus vertina itin atidžiai“, – kalbėjo E. Kesylienė.

Nors tėvai domisi ir stovyklomis užsienyje, dėl viruso grėsmės atsiradę apribojimai, formalumai ir reikalavimai, pasak E. Kesylienės, tapo galimybe vietinei stovyklų rinkai.

„Mūsų statistika rodo, kad vis dažniau tėvai vietoje kelionių į tarptautines stovyklas ėmė rinktis panašias edukacines stovyklas Lietuvoje. Visgi tie tėvai, kurie stovyklas užsienyje išbandė prieš pandemiją, ir šią vasarą savo vaikus siunčia ten pat“, – sakė ji.

Kainos augo

Tai, jog teko staigiai kibti į darbus dėl leidimo rengti stovyklas, anot E. Nikolajenko, buvo viena iš esminių priežasčių, lėmusių didesnius stovyklų organizavimo kaštus.

„Anksčiau stovyklos kitam sezonui ruošdavosi nuo rudens, galėjo rezervuotis stovyklavietes, planuoti, kas galės vesti stovyklas, o šiais metais visa tai buvo daroma paskutinę minutę“, – teigė E. Nikolajenko.

Jos teigimu, 5–7 dienų stovyklų kainos su nakvyne svyruoja tarp 175 ir 500 eurų, o 5–7 dienų stovyklų be nakvynės kaina siekia apie 120–230 eurų. Vis dėlto, pašnekovė neslėpė, kad stovyklų kainos ūgtelėjo.

„Praėjusiais metais jos kilo 5–10 proc., o dabar matomas gana staigus šuolis, sakyčiau, kai kurios stovyklos pabrango net iki 20–30 proc. Vėlgi, tai lemia labai daug faktorių. Stovyklos pabrango ir dėl bendros ekonominės situacijos, nes pabrango maistas, transportas, bet viena iš priežasčių – tai lemia epideminė situacija, dėl jos pabrango stovyklų kaštai. Grupės mažesnės – iki 15 žmonių, patalpų turi būti daugiau, vadovų daugiau, papildomi kaštai apsaugos priemonėms. Žinoma, stovyklos brangsta ir dėl to, kad matome ir jų kokybės augimą“, – kalbėjo E. Nikolajenko.

Pasak L. Juzakėnienės, daugelio stovyklų kainos, lyginant jas su pernai, didėjo nežymiai. „Vidutiniškai iki 10 proc. Kai kurių stovyklų kelialapių kainos nepasikeitė“, – nurodė ji.

Kadangi stovyklos yra skirtingos, L. Juzakėnienės aiškinimu, atitinkamai skiriasi ir jų kainos.

„Dienos stovyklos trukmė paprastai yra penkios darbo dienos. Tokio kelialapio kaina yra nuo 90 iki 190 eurų. Kaina priklauso nuo vietovės, veiklos pobūdžio, reikalingų priemonių ir pan. Stovykla su nakvyne dažniausiai trunka 6–7 dienas. Kelialapio kainos svyruoja nuo 160 iki 400 eurų, priklausomai nuo nakvynės vietos, veiklų, reikalingų priemonių, inventoriaus, kviestinių svečių, specialistų ir pan.“, – teigė L. Juzakėnienė.

V. Rožukas antrino, jog kainos šiek tiek kilo: „Kaip ir bet kokių kitų prekių. Nemanau, kad vertėtų teigti, kad tam įtakos turėjo karantinas, – natūrali kainų kaita kaip ir kasmet.“

„Trumpiausia yra penkių dienų stovykla, ilgiausia – dešimties dienų. Vidutinė dienos stovyklų kaina, manau, 150 eurų. Stovyklų, kurioms reikia daugiau įrangos, įvairus vandens sportas, žinoma, kainos didesnės – iki 500 eurų“, – pridūrė jis.

E. Kesylienė sakė, kad pandemija įtakos stovyklų Lietuvoje ir pasaulyje kainodarai neturėjo arba turėjo labai minimaliai. Anot jos, stovyklų kainos liko tokios pačios, kaip 2019–2020 metais, o jeigu kai kur padidėjo, tai labai nežymiai.

„Tam įtakos turėjo objektyvios priežastys: laikantis visų saugumo apribojimų, dalyvių skaičius stovyklų grupėse yra mažesnis nei anksčiau, be to, stovyklų organizatoriai turėjo pasirūpinti didesniu plotu, kad galėtų užtikrinti 5 kvadratinių metrų plotą vienam vaikui, o taip pat pasirūpinti patalpų dezinfekcija ir užtikrinti, kad būtų laikomasi visų SAM rekomendacijų“, – komentavo E. Kesylienė.

Padalijus mūsų organizuojamos stovyklos Palangoje kainą iš dienų skaičiaus, vidutiniškai vienam vaikui diena stovykloje kainuoja 55 eurus.

E. Kesylienė

Sumoka ir beveik 800 eurų

Kalbėdama apie stovyklų kainas, E. Kesylienė ragino pamiršti nusistovėjusį stereotipą, jog tai tėra mediniai nameliai, kuriuose vaikai leidžia laiką. Anot jos, šiais laikais stovyklose rūpinamasi, kad vaikai būtų ne tik pavalgę ir užimti, bet ir yra visapusiškai lavinami.

„10 dienų [...] stovyklos kaina, kurioje [...] vaikas lavina anglų kalbos žinias, žaidžia ir mokosi ekologijos, prasideda nuo 99 eurų, visos dienos vaiko užimtumas stovykloje kainuoja nuo 135 eurų per savaitę“, – pažymėjo E. Kesylienė.

Anot jo, kiek brangesnė yra Lietuvos kurorte organizuojama tarptautinė anglų kalbos stovykla. Visas stovyklos paketas čia su nakvyne, maitinimu ir ugdymu 14 dienų kainuoja 777 eurus, o tokia dienos stovykla Palangoje 10 dienų kainuos apie 490 eurų.

„Iš pirmo žvilgsnio suma atrodo nemaža, tačiau svarbu suprasti, kad stovykla yra ne tik poilsinė, bet ir edukacinė. [...] Padalijus mūsų organizuojamos stovyklos Palangoje kainą iš dienų skaičiaus, vidutiniškai vienam vaikui diena stovykloje kainuoja 55 eurus“, – pabrėžė E. Kesylienė.

Stovykla JK – beveik 2 tūkst. eurų

Vertindama stovyklų kainas svetur, E. Kesylienė teigė, kad dviejų savaičių stovyklų kainos užsienyje (Maltoje, Kipre) prasideda nuo 640 eurų, vienos savaitės tarptautinės anglų kalbos stovyklos Jungtinėje Karalystėje vidutiniškai kainuoja 1 800 eurų.

„Į programos kainą įskaičiuota 20 anglų kalbos pamokų tarptautinėje grupėje, apgyvendinimas viešbutyje dviviečiame kambaryje, visas maitinimas“, – vardijo ji.

Pasak E. Nikolajenko, tėvai savo vaikams dažniau parenka poilsines stovyklas, jos yra pigesnės.

„Jeigu nakvynė yra palapinėje arba mediniame namelyje, be jokios abejonės, kaštai mažesni. Jeigu pragyvenimas prabangesnis, aišku, kaina yra didesnė. [...] Ta tendencija jau matoma antri metai, kai matome, kad didesnis dėmesys skiriamas poilsiui gamtoje, o ne kokioms nors stovykloms, kurios orientuotos į, pavyzdžiui, mokslus“, – komentavo E. Nikolajenko.

Gali rinktis ir nemokamas stovyklas

Kaip nurodė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, kaip ir pernai, šiemet vaikų vasaros edukacinėms programoms iš ES remiamo projekto skirta per 300 tūkst. eurų. Anot ministerijos, numatyta galimybė skirti iki 4 mln. eurų iš neformaliojo vaikų švietimo krepšeliui numatytų lėšų – jos nepanaudotos dėl dalies sustabdytų veiklų.

„Šiuos pinigus savivaldybės gali naudoti vasaros edukacinėms programoms. Savivaldybės savo ruožtu skirs lėšų ir iš savo biudžetų –1,6 mln. eurų“, – rašoma ministerijos atsakyme.

Taip pat akcentuojama, jog šiemet papildomai rengiamos specialios teminės vasaros stovyklos 5–8 klasių mokiniams, patyrusiems mokymosi sunkumų per nuotolinį ugdymą.

„Stovykloms rengti valstybė skiria 510 tūkst. eurų, šiuo metu vyksta švietimo teikėjų konkursas. Šiose stovyklose mokiniai galės dalyvauti mokyklų vaiko gerovės komisijų siūlymu. Vasarą bus sudaryta galimybė stovyklose dalyvauti tiems mokiniams, kurie prarado mokymosi motyvaciją, jų akademiniai pasiekimai dėl nuotolinio mokymosi būdo suprastėjo, kurie neturi palankios mokymuisi aplinkos namuose ar auga socialinės rizikos šeimose“, – komentavo ministerija.

Anot ministerijos, stovyklose mokiniai neformaliojo švietimo metodais galės tobulinti gamtos mokslų, matematikos ir kalbų sričių žinias, gebėjimus ir įgūdžius.

„Šios stovyklos vaikams bus nemokamos, truks ne trumpiau nei 7 kalendorines dienas. Jos gali būti rengiamos kaip dienos stovyklos ar stovyklos su nakvyne. Jų programoje turi būti veiklų, kurios skatintų vaikų fizinį aktyvumą, ugdytų socialines-emocines kompetencijas, matematinius, gamtamokslius, kalbinius gebėjimus“, – rašoma atsakyme.

Nemokamos stovyklos, pasak ministerijos, praėjusiais metais buvo išties populiarios: „Jose dalyvavo apie 50 tūkst. mokinių. Šiais metais planuojama, kad dalyvaus virš 63 tūkst. mokinių.“

Norint pretenduoti į valstybės finansuojamas vaikų vasaros stovyklas, ministerijos teigimu, reikėtų kreiptis tiesiai į stovyklos organizatorius.

„Dalis stovyklų, kurias rengia savivaldybės, švietimo įstaigos, būna nemokamos, nebent reikia sumokėti už maitinimą“, – nurodė ministerija.

Privalės laikytis saugumo reikalavimų

E. Kesylienė atkreipė dėmesį, kad pandemija pakoregavo ir stovyklų pobūdį: didžioji dalis veiklų Lietuvoje planuojama naujose erdvėse, pavyzdžiui, miestų parkuose ir pajūryje. Siekiant riboti nebūtinus kontaktus, tarptautinių stovyklų Europoje ir Jungtinėje Karalystėje programose vengiama didžiųjų miestų, vietoje ekskursinių programų siūlomos išvykos į lankytinus objektus didelėse erdvėse.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) atkreipė dėmesį, kad šiuo metu stovyklų veikla yra galima tik tuo atveju, jeigu organizatoriai užtikrina asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi ir kitas būtinas sąlygas. Tad tėvams patariama pasidomėti, ar stovyklų organizatoriai pasiruošę užtikrinti šias sąlygas, rašoma NVSC pranešime žiniasklaidai.

Pagrindinė sąlyga, kuri šiuo metu keliama organizuojantiems stovyklų veiklą, yra vaikų skaičiaus ribojimas. Stovyklose vaikai gali būti suskirstyti į ne didesnes kaip 15 vaikų grupes, o vienam vaikui turi būti skiriama ne mažiau kaip 5 kvadratiniai metrai ploto. Jei yra suformuota ne viena grupė, vaikai iš skirtingų grupių tarpusavyje kontaktuoti negali.

Daugiau apie saugumo reikalavimus vaikų vasaros stovyklose rasite čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.