Verslas

2021.06.01 16:17

Jakeliūnas gaivina VILIBOR temą: ieško žmonių, kurie galėjo permokėti už paskolas ir žada kreiptis į teismą

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.06.01 16:17

Parlamentiniam krizės tyrimui vadovavęs dabartinis europarlamentaras Stasys Jakeliūnas ragina būsto paskolą litais turėjusius žmones jungtis prie ieškinio VILIBOR byloje bei siekti iš Lietuvoje veikiančių bankų prisiteisti milijonus eurų. 

Tokią žinią europarlamentaras S. Jakeliūnas pranešė socialiniame tinkle „Facebook“.

„Jei turėjote būsto paskolą litais ir norėtumėte aptarti galimybę jungtis prie ieškinio VILIBOR byloje bei ginti savo teises ir siekti žalos atlyginimo, rašykite adresu viliborbyla@epastas.lt. Mes su jumis susisieksime ir aptarsime bendradarbiavimo galimybes“, – rašė politikas.

LRT.lt susisiekus su europarlamentaru šis teigė, kad vertinant suteiktų paskolų apimtis, žmonės galėtų kreiptis dėl paskolų, kurias dar iki 2008 m. krizės išdavė bankai „Swedbank“, SEB, DNB, ir „Nordea“.

„Tai bus individualūs ieškiniai, bet tikėtina, kad teismas juos apjungs konkrečių bankų atžvilgiu. Jeigu žmonės bus susidūrę su įvairiais bankais, tai prieš atskirus bankus ir bus formuojami ieškiniai. Dauguma bankų išduodami paskolą litais siejo paskolų kainodarą su VILIBOR. Vieni turėjo daugiau įtakos, kiti mažiau. (...) Priklausys (atsakovai – LRT) nuo žmonių, kurie kreipsis. (...) Pagrindiniai kandidatai, kurie išdavė daugiausiai paskolų, galėtų būti „Swedbank“, SEB, DNB, „Nordea“.

Pradėsime nuo Lietuvos teismų, bet tikėtina, kad galbūt reikės kreiptis ir į europinius teismus. Tai priklausys nuo rezultatų“, – LRT.lt sakė S. Jakeliūnas.

Politiko pasiteiravus, kodėl tik dabar žadama kreiptis į teismą, nors parlamentinis krizės tyrimas buvo vykdomas dar 2019 m., jis teigė, kad reikėjo laiko surinkti visus įrodymus.

Surinkus visą informaciją, ją apibendrinus, atlikus analizę europiniu lygiu, argumentai pasipildė ir manome, kad turime tvirtą pagrindą teikti ieškinius.

„Ta informacija vieša tapo 2019 m. balandį, tačiau Seimas dar nebuvo patvirtinęs krizės tyrimo išvadų. Tai įvyko prieš metus – birželio 4 d. Nesulaukus krizės tyrimo išvadų buvo sunku grįsti tuo ieškinius. Kitą vertus, pradėjus dirbti Europos Parlamente intensyviai bendravau su ES finansų priežiūros institucijomis. Nagrinėjome europinių teismų praktiką ir teisinius pagrindus. Surinkus visą informaciją, ją apibendrinus, atlikus analizę europiniu lygiu, argumentai pasipildė ir manome, kad turime tvirtą pagrindą teikti ieškinius“, – tikino S. Jakeliūnas.

Jo teigimu, į jį jau kreipėsi keletas žmonių, kurie norėtų prisidėti teikiant ieškinį.

Parlamentinį krizės tyrimą Seime inicijavęs S. Jakeliūnas yra teigęs, kad nuo 2008 m. pabaigos iki 2010 m. pradžios gyventojai dėl nepagrįstai padidinto VILIBOR galėjo sumokėti apie 200 mln. eurų papildomų palūkanų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt