Verslas

2021.06.01 14:07

Leidimas dirbti iki 24 val. naktinių klubų savininkams kelia juoką – atsidaryti nežada, nuostoliai siekia ir 50 tūkst. eurų

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.06.01 14:07

Vyriausybei po daugiau nei pusės metų leidus naktiniams klubams atnaujinti veiklą, jų vadovai tikina, kad durų niekas neatvers, nes dirbti galima tik iki 24 val. Be to, verslininkai ir toliau teigia skaičiuojantys nuostolius ir vien tuščio klubo išlaikymui per mėnesį paklojantys apie 5 tūkst. eurų.  

Praėjusią savaitę Vyriausybė priėmė sprendimą leisti nuo birželio 1 d. naktinius klubus atverti lankytojams. Tiesa, dirbti jiems bus galima tik nuo 7 iki 24 val., o viduje lankytis galės tik galimybių pasą turintys asmenys.

LRT.lt kalbinti žinomų naktinių klubų („Exit“, „Pantera“, „Matérialiste“, „Chaos“, „Opium“) vadovai teigia atsidaryti neketinantys, nes žmonės į klubus paprastai pradeda rinktis tik vidurnaktį.

„Exit“ savininkas: per mėnesį patiriame po 10 tūkst. eurų nuostolių

Palangoje esančio naktinio klubo „Exit“ ir Vilniuje esančio kokteilių baro „Pantera“ vadovas bei bendraturtis Arnoldas Vozbutas teigia, kad atidaryti šiuo metu klubo tikrai neplanuojama.

„Klubas „Exit“ yra naktinis klubas, o ne vakarinis. Jis atsidaro nuo 23:30 val., tai mums duris tektų užverti jau po pusvalandžio. Toks leidimas dirbti yra niekinis“, – sako A. Vozbutas.

Jo teigimu klubai „Exit“ ir „Pantera“ durų nežada praverti tol, kol nebus leista dirbti per visą naktį.

„Jeigu mums patrupins po valandėlę, tai mums taip netinka. Ar 24 val., ar 5 val. ryto, COVID-19 yra toks pats, todėl atsidarytume tik tada, jei leis dirbti per naktį“, – tikino verslininkas.

A. Vozbutas pažymėjo, kad nuo praėjusių metų rudens negalintys veikti klubai skaičiuoja tūkstantinius nuostolius, o vien uždarytiems klubams išlaikyti per mėnesį tenka atseikėti daugiau nei 10 tūkst. eurų.

„Mūsų klubai Vilniuje ir Palangoje yra pagrindinėse gatvėse, o ten nuomos kainos yra pačios didžiausios. Mūsų veiklą uždraudė, tačiau išrašinėti sąskaitų neuždraudė. Iš normaliai dirbančios įmonės tapome prašytojais. Buhalterinėje eilutėje didelis minusas“, – nuogąstavo verslininkas.

Per metus dirbo vos 37 dienas

Klubo „Matérialiste“ vadovas Matas Puodžiūnas tikina durų lankytojams atverti šiuo metu taip pat nežadantis.

„Gaila, bet ne. Neatsidarysime dėl vienintelio dalyko – laiko apribojimo. Mūsų darbo valandos vasarą prasideda nuo 24 val., o žiemą nuo 23 val. Tai toks pasakymas, kad naktiniams klubams leidžiama dirbti, jis yra labai keistas. Kada šiltas oras būna, žmonės maksimaliai išnaudoja laiką lauke ir tik paskui eina į klubus“, – teigė M. Puodžiūnas.

Jis pažymėjo, kad apie galimybę atverti klubą pradėtų galvoti tik tada, jei būtų leista dirbti bent iki 3 val. nakties. M. Puodžiūno teigimu, dėl ilgo uždarymo klubui teko atsisveikinti su dalimi darbuotojų, nes jie nenorėjo būti prastovose.

„Per metus dirbome tik 37 d. Liepa buvo labai džiaugsminga ir dar 7 dienos rugpjūčio. Tačiau dabar nuotaikos nekokios. Sunkiausia dėl darbuotojų. Tiek metų juos saugojome, o dabar labai sunku juos prikalbinti grįžti atgal. Žmonės tiesiog pakeitė profesijas, susirado kitus darbus. Jau du kartus išgyvenome karantiną, tai žmonės sako, kad nenori grįžti į naktinį darbą, nes ir vėl gali būti draudimai, o darbuotojus tektų leisti į prastovas“, – aiškino verslininkas.

Jo teigimu, įmonė jau per pirmą karantiną investavo lėšų klientų saugumui užtikrinti, o klubai, anot M. Puodžiūno, yra viena saugiausių vietų.

„Man atrodo, kad naktinis klubas epidemijos požiūriu yra saugiausia vieta. Turime 5 apsaugos darbuotojus, kurie galėtų tikrinti žmonių temperatūrą. Netgi buvome įsigiję termovizorius, jiems išleidome per 10 tūkst. eurų, tačiau tik 30 dienų galėjome jais pasinaudoti. Turime vienkartinių servetėlių, patalpų kondicionieriuose įdėti filtrai. Tiek pinigų išleidome, o nieko panaudoti negalime.

Ačiū Dievui, mūsų patalpų savininkas yra verslus žmogus, su juo dirbame nuo pat klubo atidarymo, tai jis padarė mums tikrai didelę nuomos nuolaidą, kuri siekia 70–80 proc. Bet skaičiavome, kad nedirbant mums vis tiek kainuoja apie 3,5 tūkst. eurų išlaikyti klubą. Per metus susidaro didelė suma“, – nuogąstavo verslininkas.

Patyrė 50 tūkst. eurų nuostolių

Sostinės Gedimino pr. esančio naktinio klubo „Chaos“ (buvęs „Cocainn“) vadovas ir savininkas Benas Antaniūnas taip pat tikina nežadantis atverti klubo lankytojams.

„Mūsų klubas atsidarydavo 22 val., tačiau žmonės pradėdavo rinktis tik apie 24 val. Kol dirbti bus galima tik iki 24 val., tol tikrai neatsidarysime. Jeigu viduje jau leidžiama lankytis su galimybių pasu, tai iš viso nesuprantu, kam čia tie ribojimai. Juo labiau kad virusas po 24 val. nepasikeičia. (...) Atsidaryti pradėsime svarstyti tada, kai leis dirbti bent iki 2–3 val.“, – LRT.lt sakė B. Antaniūnas.

Jo teigimu, išgyventi naktiniams klubams ypač sunku, o jo valdomas klubas 2020 m. patyrė 50 tūkst. eurų nuostolių.

„Jeigu reikės tik 30 proc. nuomos mokėti, tai ta suma bus apie 1,5 tūkst. eurų per mėnesį, jeigu nekompensuos, tai ta suma bus apie 5 tūkst. eurų per mėnesį. Jau vien praėjusiais metais patyrėme 50 tūkst. eurų nuostolių“, – sakė verslininkas.

Vilniuje esantis kitas naktinis klubas „Opium“ taip pat neatsidarys: „Tik šiandien išleistas nutarimas, kokių taisyklių reikės laikytis klube. Bet ten taip painiai viskas surašyta, kad davėme teisininkams išsiaiškinti. Tai Vyriausybė kaip visada vėluoja ir neaiškiai deklaruoja. Bet kokiu atveju, jei dirbti leidžiama tik iki 24 val., tai aš nežinau, ar dirbsime, nes įprastai 23 val. atsidarydavome, vadinasi, tik valandą galėtume padirbėti. Mums reikėtų, kad leistų dirbti iki 5 val. ryto“, – LRT.lt sakė klubo vadovas Karolis Šlikas.

Jo teigimu, uždarytam klubui išlaikyti šiuo metu tenka skirti apie 5 tūkst. eurų. „Lendame į skolas. Pirmą karantiną Vyriausybė šiek tiek padėjo, o per antrą karantiną labai nepadeda. Esame gavę tik pirmąjį pagalbos paketą, o antrojo dar laukiame. Labai sudėtinga“, – komentavo verslininkas.

M. A. Haroldas: koks tai leidimas, jei naktį dirbti negalima

Vilniaus naktinio aljanso (VNA) pirmininkas Markas Adamas Haroldas sako, kad iki šiol jam nesuprantama, kodėl naktiniams klubams yra taikomi kitokie reikalavimai, jei sąvoka „naktinis klubas“ teisės aktuose neegzistuoja.

„Iš viso, kaip galima teigti, kad leidžiama naktinių klubų veikla, jei jiems dirbti naktį neleidžiama“, – stebėjosi jis.

M. A. Haroldas tikina, kad dėl naktinių klubų atvėrimo niekas su jais nesitarė, o įrodymų, kad laiko ribojimai padeda išvengti viruso plitimo, nėra.

„Deja, bet nesitarė. Rašėme daug raštų, prašėme pagrįsti draudimus, klausėme, kiek viruso atvejų išvengiame dėl laiko ribojimų, rodėme kitų šalių pavyzdžius dėl laiko apribojimų. Po vidurnakčio naktiniuose klubuose būna mažiau nei 1 proc. šalies gyventojų ir tai reiškia, kad tas draudimas neturi jokios prasmės. Dėl tokio mažo žmonių skaičiaus epideminė situacija Lietuvoje nepasikeis.

Kaip matėme, praėjusių metų rudenį užsidarė visi naktiniai klubai, tačiau susirgimų statistikoje nebuvo jokio matomo efekto. Kadangi nėra įrodymų, kad laiko ribojimo priemonė veikia, jos turėtų nelikti. Tačiau visi puikiai žinome, kad ta priemonė yra naudojama, nes gerai skamba antraštėse“, – tikino VNA pirmininkas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt