Verslas

2021.05.31 23:05

VMI sudrausminti paramą gavusias ir prabangias jachtas įsigijusias įmones bus sudėtinga – teisiškai nenurodyta, kaip naudoti pinigus

Augustinas Šemelis, Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.31 23:05

Per pandemiją nukentėjusiomis skelbtos įmonės, gavusios paramą iš mokesčių mokėtojų lėšų, pirko ne tik automobilius, bet ir prabangias jachtas ar vandens motociklus. Tokią informaciją paskelbė Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas.

Kiek kainuoja nusipirkti jachtą, vienos iš jų savininkas atsako taip: „O kiek kainuoja gera diena? Cha, cha, cha“. Vėliau patikslina – jei prabangesnė, tada ne vieną ir ne du tūkstančius.

„Visaip! – juokiasi jachtos savininkas Jonas Pugevičius. – Jeigu jūs ją planuojat parduoti arba nuomoti, arba į Viduržemio jūrą gabenti. Bet jeigu šitam jachtklubui – manau užtenka 4–5 tūkst. eurų ir galit būt laimingas“.

Paramą per pandemiją gavusios įmonės pirko ne tik automobilius: įsigyta prabangių jachtų ir net vandens motociklų

Kas kita – prabangios jachtos, kainuojančios ir milijonus. Pasak Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininko M. Majausko, kartais ir tiek Lietuvoje per pandemiją įmonės išleisdavo vandens prabangos prekėms. Įmonės, dažnai įtrauktos į nukentėjusių nuo pandemijos sąrašą, ir gavusios valstybės paramą.

Turtas perkamas per įmonę, bet esą dažnai naudojamas privatiems tikslams, taip mokant mažiau mokesčių. Praeitą savaitę skelbęs panašią informaciją apie prabangius automobilius pirkusias įmones, M. Majauskas vardija naujus pavyzdžius: „Įmonė, užsiimanti žvyro ir molio kasyba gavo 110 tūkst. eurų verslo skatinimo subsidiją ir įsigijo 22 tūkstančius kainuojantį pramoginį laivą“.

Įmonių pavadinimų teisės aktai, sako, viešinti neleidžia.

„Pats laikas pradėti principingai pradėti vertinti įmones, net ir tas, už kurių stovi labai įtakingi Lietuvos verslininkai. Negalima kaltinti pilnai neįsigilinus į situaciją“, – teigia jis.

Buhalterių asociacijos vadovė Daiva Čibirienė teigia, kad tokią praktiką užprogramavo paramos skirstymo verslui taisyklės.

„Gal reikėjo tada į taisykles įrašyti tas moralės normas. Pavyzdžiui, man nepatiko, kad taisyklėse nustatyta, kad tau skiriama subsidija, visai nesvarbu, kad tavo sąskaitose milijonai tupi. Visai nesvarbu, kad pas tave uždirbtas milijoninis pelnas ir jis iki šiol neišdalintas. Vadinasi, tu turėsi resursų, kodėl tai nebuvo analizuojama? Valstybė tuo metu nustatė, kad tai yra morališka“, – mano Buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė.

Pasak kitų, nors mokesčių mokėtojų paramą gavusios įmonės, perkančios jachtas, gali šokiruoti morališkai, teisiškai prikibti sunkiau.

„Parama įmonėms buvo teikiama remiantis keliais principais: jei darbuotojai buvo prastovose, buvo numatyta, kad įmonėms padengiamos išlaidos išmokoms darbuotojams už prastovas. Ir tai visai nesiejama su tuo, o ką įmonės tuo metu įsigyja“, – aiškina Vilniaus universiteto profesorius Romas Lazutka.

Mokesčių inspekcija pripažįsta (VMI), kad teisės aktai nenurodo, ko negalima daryti su pinigais, įmonei gavus paramą už pandemijos nuostolius.

„Atrodė, kad tai yra savaime suprantama, atsižvelgiant į subsidijos gavimo tikslą – įmonės likvidumo išsaugojimas ir kovojimas su pandemijos padariniais“, – sako VMI teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė.

Inspekcija žada vertinti subsidijų panaudojimą būtent pagal atitikimą šiam tikslui, ir siekti, „kad tie pareiškėjai, kurie netinkamai naudojo skirtas subsidijas, jas grąžintų“.

VMI jau dviejų tūkstančių įmonių paprašė grąžinti gautą paramą, nes, pasirodo, jos neatitiko apyvartos kritimo kriterijaus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt