Verslas

2021.05.27 16:42

Aiškėja paramą gavusios ir prabangius automobilius pirkusios įmonės: 4 iš 5 didžiausių subsidijų sulaukusių bendrovių įsigijo „Porsche“

atnaujinta 11.53
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, Jonas Deveikis, Modesta Gaučaitė-Znutienė, Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.05.27 16:42

Keturios iš penkių didžiausias darbo užmokesčio subsidijas gavusių įmonių įsigijo „Porsche“ automobilius, rodo LRT.lt gauti atvirų duomenų platformos „Abalt“ duomenys bei analizuoti atviri „Regitros“, „Sodros“, Užimtumo tarnybos, Darbo inspekcijos bei „Emprekis“ duomenys. Remiantis šių šaltinių duomenimis, minėtos įmonės vien darbo užmokesčio subsidijoms gavo nuo beveik 1 mln. iki beveik 2,5 mln. eurų. Dar dešimtys ir šimtai tūkstančių eurų įmonėms buvo skirti darbo vietoms išsaugoti. Portalas LRT.lt kreipėsi į minėtas bendroves dėl komentarų.

„Headex“: subsidijų lėšos nebuvo naudojamos automobiliui pirkti

Pirmoje vietoje, vertinant pagal skirtą darbo užmokesčio subsidiją, rikiuojasi UAB „Headex“, užsiimanti įdarbinimo veikla. Remiantis LRT.lt šaltinių duomenimis, daugiau kaip 1,8 tūkst. darbuotojų turinti bendrovė gavo beveik 2,5 mln. eurų subsidiją darbo užmokesčiui. Dar daugiau kaip 20 tūkst. eurų buvo skirta darbo vietoms išsaugoti. Bendrovė įsigijo automobilį „Porsche Caynne S“.

„Headex“ vadovė Lilija Tolbatova LRT.lt pateiktame komentare rašo, kad subsidijų lėšos nebuvo naudojamos automobiliui pirkti.

Jos teigimu, bendrovei sėkmingai užbaigus 2019 metus, buvo priimtas sprendimas 2020 m. pakeisti 4 metus eksploatuotą automobilį „Porsche Cayenne S“ nauju analogiško modelio automobiliu.

„Senasis automobilis buvo parduotas. Naujasis automobilis yra lizinguojamas, tad vertinant išlaidas, šis sprendimas įmonei per mėnesį sugeneruoja papildomai 250 eur išlaidų, lyginant su praėjusių 4 metų laikotarpiu. Automobilio keitimo data 2020 m. gegužės 29 d.“, – sako L. Tolbatova.

Įmonė vadovė pažymi, kad bendrovė vadovaujasi sąžiningumo ir skaidrumo principais. „Laiku mokame mokesčius ir neturime bei nepretenduojame į mokesčių mokėjimo atidėjimo lengvatą. 2020 metais į šalies biudžetą bendrovė sumokėjo 6 344 525 eurų mokesčių“, – sako įmonės vadovė.

L. Tolbatova pažymi, kad visos darbo vietų išsaugojimui skirtos lėšos buvo panaudotos pagal paskirtį, t.y. tik darbuotojų darbo užmokesčiui kompensuoti.

„Apgailestaujame dėl sudarytos nuomonės apie šalies įmones ir iš savo pusės akcentuojame, kad esame atviri ir sąžiningi ir, kad esame pasiruošę pateikti visą reikalingą medžiagą apie subsidijų panaudojimą šalies institucijoms“, – sako L. Tolbatova.

Antroje vietoje pagal skirtą darbo užmokesčio subsidiją – krovinių transportavimu užsiimanti UAB „Hegelmann transporte“. Beveik 1,4 tūkst. darbuotojų turinti įmonė gavo beveik 2,3 mln. eurų subsidiją darbo užmokesčiui ir beveik 85,7 tūkst. eurų darbo vietoms išsaugoti. Bendrovės vardu dar 2018 m. įsigytas „Porsche Cayenne Turbo“, kurio valstybinis numeris 2020 m. buvo pakeistas.

LRT.lt prieš tai rašė, kad įmonė įsigijo automobilį „Porsche 911 Turbo S“, tačiau „Hegelmann Transporte“ generalinis direktorius Tomas Jurgelevičius patikslino, kad šį automobilį įsigijo kita grupės bendrovė UAB – „Hegelmann Rental“.

„Minimą automobilį „Porsche 911 Turbo S“ įsigijo įmonė UAB „Hegelmann Rental“, kuri užsiima automobilių nuoma. Šiuo metu UAB „Hegelmann Rental“ priklauso apie 2800 transporto priemonių, iš jų apie 110 lengvųjų automobilių. UAB „Hegelmann Rental“ teikia nuomos paslaugą įvairiems juridiniams asmenims visoje Europos Sąjungoje. Ši bendrovė jokių subsidijų negavo ir valstybės suteikta teise gauti finansinę pagalba nesinaudojo“, – sakė T. Jurgelevičius.

„Kautra“: automobilis buvo užsakytas dar praėjusiais metais

Toliau rikiuojasi UAB „Kautra“, užsiimanti keleivių pervežimu. 625 darbuotojus turinti bendrovė 1,65 mln. eurų darbo užmokesčio subsidijoms ir beveik 487,5 tūkst. eurų darbo vietoms išsaugoti. Be to, bendrovės skola „Sodrai“ siekia daugiau kaip 709 tūkst. eurų. Bendrovės vardu įsigytas automobilis „Range Rover Evoque“.

UAB „Kautra“ generalinis direktorius Linas Skardžiukas LRT.lt portalo žurnalistams teigė, kad automobilis buvo užsakytas dar praėjusiais metais, prieš karantiną.

„Kadangi buvo seniai užsakytas ir prieš visus karantinus dar buvo užsakytas, tai tiesiog atsisakyti būtų buvęs dar didesnis nuostolis, tad pirkome. Tai toks gal ir paaiškinimas. [...]

Buvo mašina pirkta 2019 metų gruodžio mėnesį, o užsakyta buvo išvis 2019 turbūt... 49 tūkst. eurų jos kaina. Galvoju, kaip čia mes tarp tų 148 įmonių. Tas buvo daryta, dar nei kovido nebuvo, tai veiksmas buvo dar prieš pagalbą. Nežinau, net neturėtume būti ir ta mašina ne šimtus tūkstančių kainuoja“, – trumpai pakomentavo jis.

„Aprangos“ grupė: automobiliai keičiami išperkamosios nuomos būdu

Ketvirtoje vietoje – bendrovė „Apranga“. Drabužių mažmeninės prekybos veiklą vykdanti, 686 darbuotojus turinti įmonė gavo 1,59 mln. eurų subsidiją darbo užmokesčiui ir beveik 697 tūkst. eurų darbo vietoms išsaugoti. Be to, įmonė „Sodrai“ skolinga daugiau kaip 739 tūkst. eurų. Bendrovės vardu įsigytas automobilis „Porsche Panamera 4 E-Hybrid“.

„Aprangos“ grupės atsiųstame atsakyme įmonė tvirtina neperkanti naujų automobilių. Anot bendrovės, autoparką sudaro apie 75 automobiliai, kurių absoliuti dauguma yra nuomojami pagal veiklos nuomos sutartis. Įmonė turi patvirtintą tarnybinio transporto parko atnaujinimo ir naudojimo tvarką.

„Kasmet yra atnaujinama apie 10–15 automobilių, o vidutinis automobilio nuomos laikas yra 3–5 metai. Automobiliai yra reguliariai keičiami siekiant išvengti remonto ir padidėjusių eksploatacinių išlaidų bei užtikrinti darbuotojų saugumą.

Jūsų minimas automobilis taip pat išperkamosios nuomos būdu keičia nuo 2015 m. nuomotą analogišką „Porsche“ automobilį, nuvažiavusį daugiau nei 170 tūkst. kilometrų ir grąžintą lizingo bendrovei“, – rašoma laiške.

Bendrovė nurodo, kad visi įmonės darbuotojai, naudojantys tarnybinius automobilius ne darbo metu, moka atitinkamą mokestį už pajamas natūra, kuris taip pat yra apmokestinamas įstatymų numatyta tvarka.

„Siekiant išsaugoti darbuotojus, „Aprangos“ grupė 2020 m. darbo užmokesčiui skyrė daugiau lėšų nei gavo subsidijų iš valstybės net ir visiško uždarymo laikotarpiu. Visos įmonės gautos subsidijos buvo panaudotos pagal įstatymus ir skirtos darbo vietoms išlaikyti, o už paramą atsiskaitoma mokesčių administratoriui.

Mokesčių atidėjimas buvo taikomas kaip labiausiai nuo pandemijos nukentėjusiam verslui, kai 2020 metų pavasarį visos grupės parduotuvės buvo uždarytos 45 dienas ir beveik 4 mėnesius vėlesnio karantino metu. Atidėti mokesčiai yra grąžinami pagal su mokesčių administratoriumi suderintą grafiką“, – rašoma laiške.

„Ortopedijos technika“: automobilis pirktas dar prieš karantiną

Penktoje vietoje – akcinė bendrovė „Ortopedijos technika“. Medicinos paslaugas teikianti ir medicinos prekėmis prekiaujanti įmonė, turinti 527 darbuotojus, gavo beveik 1 mln. eurų darbo užmokesčio subsidijos, dar daugiau kaip 370 tūkst. eurų buvo skirta darbo vietoms išsaugoti. Valstybinės darbo inspekcijos duomenimis, gegužės 27 d. šios įmonės darbuotojams buvo paskelbtos prastovos. Be to, įmonė „Sodrai“ skolinga beveik 158 tūkst. eurų. Įmonės vardu įsigytas automobilis „Porsche Taycan 4S“.

AB „Ortopedijos technika“ atstovė ryšiams su visuomene Irina Sabaliauskienė teigė, jog sprendimas dėl automobilio pirkimo buvo priimtas dar iki karantino paskelbimo.

„Automobilio pirkimo sutartis pasirašyta 2020 m. kovo 7 d., avansas sumokėtas 2020 m. kovo 9 d. Primename, jog tuo metu dar nebuvo paskelbtas karantinas ar ekstremali situacija. Pirmąją subsidijų įmoką įmonė gavo 2020 m. gegužės 4 d.

Paskelbus karantiną, mūsų veikla kuriam laikui buvo praktiškai sustabdyta, pajamos nukrito 70 proc., apie 60 proc. darbuotojų buvo išleista į prastovas. Įmonės pastangų, Vyriausybės pagalbos ir subsidijų dėka pavyko išsaugoti 99 proc. darbo vietų“, – nurodoma įmonės atsakyme.

„Apgailestaujame dėl žiniasklaidos ir politikų sudarytos nuomonės apie mūsų ir kitas šiame kontekste paminėtas įmones. Pažymime, jog esame pasiruošę bendradarbiauti su mokesčių inspekcija, pateikiant visus reikiamus dokumentus“,– priduria AB „Ortopedijos technika“.

Šeštoje vietoje pagal darbo užmokesčio subsidijas – Druskininkuose esantį vandens pramogų parką valdanti įmonė „Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centras AQUA“ iš viso yra gavusi 787 tūkst. eurų subsidijų darbuotojų darbo užmokesčiui kompensuoti. Įmonė iš viso yra gavusi 1,23 mln. eurų darbo vietoms išsaugoti. Įmonė taip pat „Sodrai“ yra skolinga 225 tūkst. eurų.

Bendrovė praėjusiais metais įregistravo ir 2017 m. JAV pagamintą automobilį „Lexus ES 300H“.

Įmonės atstovų teigimu automobilį įsigyti nuspręsta dar prieš pandemiją – 2019 m. rugpjūčio mėnesį iš JAV, o jo kaina siekė apie 16 tūkst. eurų.

„Prieš pandemiją įsigytas 2017 m. gamybos, hibridinis, naudotas, po avarijos automobilis neturėtų būti priskiriamas prabangių automobilių klasei“, – rašoma įmonės komentare.

Taip pat pažymima, kad 2018 m. įmonei buvo sėkmingi, ikimokestinis pelnas siekė 1,41 mln. eurų: „2019 m. pirmos metų pusės finansiniai rezultatai taip pat buvo ypač geri, be to, įmonė tapo „Snow Arenos“ operatoriumi, taigi priimtas sprendimas atnaujinti įmonės turimų automobilių parką taupiu automobiliu nieko neturėtų stebinti“, – informuoja įmonė.

Septintoje vietoje pagal darbo užmokesčio subsidijas – automobilių plovimo paslaugas teikianti įmonė „Švaros broliai“, iki šiol dėl paskelbtų prastovų iš valstybės ji yra gavusi 760 tūkst. eurų. Įmonė „Sodrai“ yra skolinga 131 tūkst. eurų.

Šių metų vasario mėnesį įmonė taip pat įsigijo ir 2014 m. gamybos automobilį „Land Rover Range Rover Sport“.

Įmonės atstovai pateikia komentarą, kad valstybės gauta parama buvo skirta darbuotojams susigrąžinti ir į ikipandeminį lygį sugrąžinti krizės metu sumažintą visos komandos darbo atlygį. Automobilis, anot jų, buvo įsigytas vykdant įsipareigojimus už likutinę jo vertę.

„Švaros broliai“ automobilį „Land Rover Range Rover Sport“ įsigijo 2014 m., pasinaudodami galimybe įmokas už jį mokėti dalimis. 2021 m. vasarį finansinio lizingo sutarties su „Nordea Finance Lithuania“ laikotarpis baigėsi ir įmonė, vykdydama įsipareigojimus, automobilį išpirko už likutinę vertę – 13 535 eurus“, – komentavo įmonė „Švaros broliai“.

Aštunta pagal darbo užmokesčio subsidijas – plastikinių pakuočių gamybos įmonė „Plasta“ dėl paskelbtų prastovų iš valstybės yra gavusi 719 tūkst. eurų paramos. Šių metų balandį įmonė taip pat registravo 2012 m. pagamintą automobilį „Infiniti QX56“.

Įmonės teigmu, automobilis buvo įsigytas dar 2017 m., išperkamosios nuomos būdu, o 2021 m. automobilis buvo išpirktas ir parduotas.

Devintoje vietoje rikiuojasi trikotažo gaminius siuvanti bendrovė „Omniteksas“, dėl paskelbtų prastovų iš valstybės ji yra gavusi 644 tūkst. eurų paramos ir vis dar skolinga „Sodrai“ 318 tūkst. eurų. Įmonė šiais metais taip pat registravo „Lexus NX 300H“.

Įmonės atstovų teigimu iš valstybės gauta parama buvo išmokėta darbuotojams ir jokiems kitiems tikslams panaudota nebuvo: „Visos investicijos ir įsigijimai bendrovėje atliekami iš sukaupto ir nepaskirstyto pelno, bei iš lėšų, sukauptų nusidėvėjusio turto, tame tarpe transporto, atstatymui“, – rašoma įmonės pateiktame komentare.

Dalies bendrovių gautos darbo užmokesčio subsidijos nėra skelbiamos viešai.

Verta pažymėti, kad kai kurios įmonės prabangius automobilius galėjo užsisakyti dar iki pandemijos ir tik pandemijos metu juos gauti. Taip pat įmonės galėjo automobilį įsigyti išperkamosios nuomos būdu anksčiau, tačiau jo likutinę vertę išmokėti jau pandemijos metu.

Tarp prabangių automobilių mėgėjų ir žinomas verslininkas

Parfumerijos ir kosmetikos didmenine bei mažmenine prekyba užsiimanti įmonė „Fragrances International“ iki šiol iš valstybės yra gavusi 98,6 tūkst. eurų subsidijų darbo užmokesčiui dengti.

2020 m. rugpjūčio mėn. įmonė taip pat įsigijo ir itin prabangų visureigį „Lamborghini s.p.a. urus“.

Registrų centro duomenimis bendrovė „Fragrances International“ priklauso gerai žinomam verslininkui, „Mis Lietuva“ organizatoriui, bendrovės „KristiAna“ vadovui Benui Gudeliui.

LRT.lt susisiekus su verslininku šis teigė, kad automobilis „Lamborghini“ buvo užsakytas dar 2017 m. o į Lietuvą jis atkeliavo tik praėjusiais metais.

„Užsakius tą automobilį („Lamborghini“ – LRT) reikia laukti 2–3 metus. Tai yra kolekcinis automobilis“, – LRT.lt sakė verslininkas.

Prezidentas: tai – šlykštus poelgis

Apie tai, kad valstybės paramą gavusios įmonės įsigijo prabangius automobilius, paklaustas prezidentas Gitanas Nausėda sakė, kad tai tegalima vadinti „šlykščiu poelgiu“.

„Kitaip įvertinti negaliu, tą pasakytų bet koks sveikai protaujantis žmogus. Belieka išsiaiškinti, kaip tokios schemos atsiranda, Valstybinė mokesčių inspekcija turi dirbti savo darbą. Jie turi jausti pasekmes, nes tai yra ne tik ekonominio pobūdžio sukčiavimas, tai yra maroderystė. Kaip čia kitaip pavadinsi?“ – komentavo šalies vadovas.

G. Nausėda taip pat teigė, kad reikėtų pagalvoti, kaip įstatymais užkardyti tokių veiksmų taikymą. Jis teigė, kad prezidentūra bendradarbiaus su Seimu ieškodama sprendimų, kuriuos būtų galima priimti.

Biudžeto ir finansų komiteto duomenimis, prabangius automobilius įsigijo 148 įmonės

LRT.lt primena, kad Seimo narys, Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas anksčiau tvirtino, kad, Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, 2020–2021 metais 148 įmonės, gavusios subsidijas, skirtas nukentėjusiems nuo pandemijos, įsigijo prabangių automobilių, kurių kiekvieno vertė viršijo 50 tūkst. eurų.

Tuo metu M. Majauskas teigė negalįs atskleisti šių įmonių pavadinimų.

M. Majauskas taip pat pridūrė, kad daugeliu atvejų valstybės teikiama parama buvo skirta darbuotojams darbo rinkoje išlaikyti, neatleisti jų, bet tai reiškia, kad darbuotojams buvo mokami mažesni atlyginimai, kai jie buvo prastovose.

„Seimo BFK prašymu VMI ir „Invega“ pateikė informaciją apie tai, kaip yra naudojama valstybės teikiama parama. Mokesčių inspekcijos duomenimis, 2020–2021 metais 148 įmonės, gavusios mokesčių mokėtojų subsidiją, skirtą nukentėjusiems nuo pandemijos, įsigijo prabangių automobilių, kurių kiekvieno vertė viršijo 50 tūkst. eurų. Iš jų net 32 įmonės pirko naujus „Bentley“, „Maserati“, „Porsche“, „Lamborghini“, „Rolls Royce“ automobilius“, – Seime žurnalistams ketvirtadienį sakė M. Majauskas.

Jo teigimu, yra pavyzdžių, kai įmonės, oficialiai įtrauktos į nuo COVID-19 nukentėjusių sąrašą, pasinaudojo galimybe atidėti mokesčius, gavo prastovų subsidiją už darbuotojų išlaikymą, papildomai gavo valstybės subsidiją verslui ir įsigijo naują prabangų, daugiau kaip 100 tūkst. vertės „Range Rover“ visureigį neva įmonės poreikiams.

Kitas komitetui žinomas atvejis – įmonė, taip pat būdama oficialiuose nuo pandemijos nukentėjusiųjų sąrašuose, gavo mokesčių mokėtojų paramą ir įsigijo naują daugiau kaip 100 tūkst. vertės „Porsche Cayenne“ automobilį neva įmonės poreikiams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt