Verslas

2021.06.20 07:00

Mažųjų Gulbinų gyventojus gąsdina naujo kvartalo kaimynystė: kaip savivaldybė gali leisti čia statyti 64 daugiabučius?

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.06.20 07:00

Šalia Vilniaus, Mažuosiuose Gulbinuose, įsikūrę gyventojai išreiškė susirūpinimą dėl greta planuojamo didelio daugiabučių namų kvartalo. Jie LRT.lt teigė manantys, kad gyvenvietės infrastruktūra nėra pritaikyta tokio masto projektui, kad nuolat važinėsianti sunkioji technika, tikėtina, pažeis kelio dangą, be to, kyla klausimų dėl būsimo gyventojų tankio. Statybas planuojanti įmonė tikina, kad bus laikomasi tvarkos ir atsižvelgiama į dalį gyventojų siūlymų.

Išreiškė susirūpinimą dėl projekto

Kaip pasakojo į LRT.lt redakciją kreipęsi Mažųjų Gulbinų gyventojai, šalia jų namų planuojamas didelis daugiabučių kvartalas, taip pat ketinama įrengti 582 vietų automobilių stovėjimo aikštelę.

„Buvo paskelbta, kad planuojama statyti daugiabučius. Bendruomenė sujudo, nes kilo tam tikrų klausimų. Visų pirma žmonės pradėjo bruzdėti dėl susisiekimo, nes nėra tam tinkamo kelio. Vienas kelias yra per Mažuosius Gulbinus, kitas – per sodų bendriją. Tais keliukais vos prasilenkia du lengvieji automobiliai. Jeigu važiuos kokia nors didesnė transporto priemonė, keliukas bus per siauras. [...]

Čia yra užmiestis, visuomeninio transporto nėra, dėl to kilo klausimas ir dėl gyventojų tankio. Tokiu siauru keliu norima paleisti 3 tūkst. automobilių per dieną ryte ir vakare. Taip pat kilo klausimas dėl sunkiosios technikos, kas čia liks iš kelio ir kaip žmonės ateinančius trejus ar ketverius metus gyvens“, – kalbėjo Mažųjų Gulbinų bendruomenės atstovas Tomas (tikrasis vardas redakcijai žinomas).

Vyro manymu, projektas turėtų būti įgyvendinamas atsižvelgiant ir į aplink gyvenančių žmonių nuomonę.

„Niekas nėra suplanuota, nėra parašyta, kaip bus planuojamas susisiekimas, sunkioji technika. Mums kliūva tai, kad viskas sutarta už nugaros, o mes norime, kad tai būtų viešas ir skaidrus dalykas. Mes, kaip bendruomenė, nesame prieš Vilniaus plėtrą – viskas gerai, čia ta plėtra numatyta, tik didelis klausimas, kokia ta plėtra, koks žmonių tankis ir kaip atsižvelgiama į patogumą“, – svarstė vyras.

Kaip savivaldybė ir vyriausiasis miesto architektas gali leisti rengti tokius projektus?

Mažųjų Gulbinų bendruomenės atstovas

Ketina įrengti etapais

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Homa“, kuri ir įgyvendins minėtą projektą Mažuosiuose Gulbinuose, vykdomoji direktorė Jurgita Kveselaitė teigė, kad gyvenvietę ketinama plėtoti etapais. Bendras jos plotas sieks 22 hektarus, čia numatoma pastatyti 64 keturių aukštų daugiabučius su maždaug 2,5 tūkst. butų. Be to, teritorijoje planuojama įrengti parką, vaikų darželį, bendradarbiavimo ir poilsio erdves, teniso aikštyną, dviračių ir pėsčiųjų takus.

„Šių metų rudenį tikimės pradėti parko įrengimo darbus. Pirmųjų etapų statybų darbus planuojame 2022 metų pirmąjį ketvirtį“, – pažymėjo J. Kveselaitė.

Anot jos, Mažuosiuose Gulbinuose naujas daugiabučių kvartalas suplanuotas, jau kurį laiką matant intensyvią Vilniaus miesto plėtrą šia kryptimi.

„Matome ne tik gyventojų norą erdviai įsikurti šioje vietoje, bet ir sparčiai besiplečiančią miesto infrastruktūrą: neseniai atsirado miesto autobusų linija, šalia gyvenvietės suplanuotos dvi autobusų stotelės. Netoli bus atidaromas didelis prekybos centras su paslaugų ir pramogų zonomis šeimoms. Dauguma kitų Vilniaus miesto rajonų jau artėja prie savo galimybių ribos, tad džiaugiamės galėdami prisidėti prie naujų sostinės plėtros krypčių“, – komentavo J. Kveselaitė.

„Automobilių parkavimas numatomas aikštelėse kvartalo teritorijoje, planuojant po vieną vietą butui“, – pridūrė pašnekovė.

Kaip anksčiau rašė BNS, įmonės „Rimgauda“ užsakymu bendrovės „Eventus Pro“ parengtuose projektiniuose pasiūlymuose nurodoma, kad 6,46 hektaro teritorijoje Zebedeno gatvėje 12, 28, 38 ketinama statyti 19 keturių aukštų daugiabučių, juose būtų 582 1–4 kambarių 28,8–99,3 kv. m ploto butai bei 26 komercinės patalpos.

Sako, kad infrastruktūra nėra tinkama

Vis dėlto Mažųjų Gulbinų gyventojai kelia klausimą, ar toks projektas yra tinkamas gyvenvietėje, kurioje yra dviejų dalių vieškelis, sodų bendrija, o susisiekimo su didžiaisiais keliais nėra.

„Kaip savivaldybė ir vyriausiasis miesto architektas gali leisti rengti tokius projektus, kai nėra jokios infrastruktūros? Miestas plečiamas kitų gyvenviečių kelių sąskaita“, – rašoma bendruomenės atsiųstame laiške.

Sklypus Zebedeno gatvėje, Nekilnojamojo turto registro duomenimis, valdo vienintelio „Homa Group“ akcininko Pauliaus Kveselaičio ir vienintelio įmonės „Rimgauda“ akcininko Andriaus Grekausko valdoma bendrovė „SGM LT“.

Paklausta, kaip vertina gyventojų susirūpinimą dėl planuojamo projekto, turint omenyje jo mastą ir infrastruktūros galimybes Mažuosiuose Gulbinuose, įmonės vykdomoji direktorė akcentavo, kad į visus vietos gyventojų klausimus atsakyta, o į daugelį esminių siūlymų – atsižvelgta.

„Pavyzdžiui, projekte padidintas dviračių laikymo vietų skaičius, taip pat pagal bendruomenės poreikius detalizuojami apželdinimo, viešosios infrastruktūros planai, urbanistinės analizės tyrimai ir kita. Siekiame patenkinti Mažųjų Gulbinų bendruomenės poreikius, todėl esame pasiruošę ir toliau aktyviai bendradarbiauti gyventojų poreikius derindami su projektu“, – komentavo J. Kveselaitė.

Įmonė: projektas atitinka techninį reglamentavimą

Paklausta, kokiomis priemonėmis bus pažabotas statybų keliamas triukšmas ir kaip numatoma organizuoti reikalingos sunkiosios technikos judėjimą, J. Kveselaitė tvirtino, kad įmonė turi nemenką tokio pobūdžio projektų įgyvendinimo patirtį.

„Suprantame, kad Vilniaus miestas turi savo ribas ir limitus. Visada dirbame pagal aukščiausius kokybės ir etikos standartus ir visi mūsų plėtojami projektai, kaip ir šis, atitinka Statybos techninį reglamentą: išlaiko atstumų, insoliacijos bei daugelį kitų reikalavimų.

Statybų procesas yra reguliuojamas ir kontroliuojamas reglamentais, jų bus laikomasi ir dirbant Mažuosiuose Gulbinuose. Triukšmą keliantys darbai, kaip ir įprasta, bus atliekami darbo dienomis darbo valandomis. Kelių apkrova yra reglamentuota, todėl laikydamiesi normatyvų kelius naudosime saugiai“, – tvirtino įmonės vykdomoji direktorė.

J. Kveselaitė taip pat pabrėžė projekto koncepciją: „Tai keturių aukštų daugiabučiai, juos vieną nuo kito skirs gana didelis atstumas. [...] Vilniaus miesto plėtra yra teigiamas procesas, rodantis, kad ekonomika ir miestas stiprėja, vis daugiau žmonių nori kurti savo gyvenimą sostinėje.“

Savivaldybė: leidimas dar nėra išduotas

Paklaustas apie planuojamas statybas Mažuosiuose Gulbinuose, Vilniaus miesto vyriausiasis inžinierius Antonas Nikitinas teigė, kad „vienaip ar kitaip visos teritorijos plečiasi“.

„Šios teritorijos plėtotojai pagal naująjį įstatymą gali inicijuoti infrastruktūros plėtrą, tačiau turime suprasti, kad ten erdvės esminei infrastruktūros plėtrai nėra. Tas pats būtų, jeigu tas kvartalas būtų plėtojamas po vieną namą. Vis dėlto NT plėtotojas, kaip ir visi leidimus gaunantieji nuo sausio mėnesio, mokės infrastruktūros plėtros įmokas, jos vienu ar kitu būdu grįš su infrastruktūra gyventojams“, – kalbėjo jis.

Vienaip ar kitaip teritorijos plečiasi.

A. Nikitinas

Savivaldybė nurodė, kad leidimas šiam projektui dar nėra išduotas. Šiuo metu atliekama visuomenės informavimo apie numatomą daugiabučių gyvenamųjų namų projektavimą procedūra.

„Projektinių pasiūlymų svarstymas su visuomene vyko gegužės 26 dieną, visuomenės atstovai galėjo teikti pastabas ir pasiūlymus projekto rengėjams. Vadovaujantis Statybos techninio reglamento [...] nuostatomis, klausimas dėl pritarimo ar nepritarimo projektiniams pasiūlymams savivaldybės administracijos Vyriausiojo miesto architekto skyriuje bus sprendžiamas po viešo svarstymo gavus prašymą pritarti projektiniams pasiūlymams. Svarbu pažymėti, kad daugiabučių gyvenamųjų namų statyba šiuose sklypuose suplanuota detaliuoju planu“, – rašoma savivaldybės atsakyme.

Statybų procesas yra reguliuojamas ir kontroliuojamas reglamentais, jų bus laikomasi ir dirbant Mažuosiuose Gulbinuose.

J. Kveselaitė

Bendrovės „Homa“ vykdomosios direktorės teigimu, pritarus projektiniams pasiūlymams, Vilniaus miesto savivaldybei bus siūloma sudaryti savivaldybės infrastruktūros plėtros sutartį.

„Pagal ją savivaldybės infrastruktūros plėtros įmoką planuotume nukreipti būtent į Mažųjų Gulbinų poreikius tenkinančią viešąją infrastruktūrą. Bendra investicijų suma, įgyvendinus visus projekto etapus, su Vilniaus miesto pritarimu turėtų siekti daugiau nei 1 mln. eurų“, – pažymėjo J. Kveselaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.