Verslas

2021.05.27 11:56

Seimas palaiko pakoreguotą „Sodros“ biudžetą, kuriame – ligos, motinystės ir vienišų asmenų išmokos

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.05.27 11:56

Seimas po svarstymo pritarė pakoreguotam Valstybinio socialinio draudimo biudžetui. Remiantis pakeitimais, daugiau lėšų ketinama skirti su pandemija susijusioms išlaidoms. Biudžete taip pat numatytos lėšos ir vienišų asmenų išmokai, kuri turėtų įsigalioti nuo liepos 1 d.

Už pakoreguotą biudžetą balsavo 120 Seimo narių, prieš balsavusiųjų nebuvo, susilaikė keturi parlamentarai.

Tai dar nėra galutinis Seimo sprendimas.

Seime anksčiau pristatydama Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto pakeitimus socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė nurodė, kad didžiausias dėmesys skiriamas su pandemija susijusioms išlaidoms.

Taip pat lėšų numatoma skirti vienišų asmenų išmokai, dėl kurios Seimas sprendimą turėtų priimti jau ketvirtadienį. Priėmus šiuos pakeitimus, paraiškos būtų pradėtos priimti dar liepos 1 d. Pirmosios išmokos mažiausias pajamas gaunančius senjorus galėtų pasiekti rudenį, tačiau būtų mokamos už visą laikotarpį nuo liepos 1 d.

Anot ministerijos, vienišo asmens išmokos dydis būtų lygus našlių pensijos baziniam dydžiui: šiuo metu – 28,63 euro, nuo 2022 m. sausio 1 d. – 32 eurus.

Vienišo asmens išmokas skirtų „Sodra“, jos būtų mokamos iš valstybės biudžeto lėšų. 2021 m. numatoma skirti 15 mln. eurų, 2022 m. papildomų lėšų poreikis siektų 106 mln. eurų.

Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžete suplanuotos ir lėšos už prastovas, už kurias ir toliau bus skiriamos subsidijos.

Prastovose būtas laikas bus kompensuojamas 100 proc., bet suma negali viršyti vienos minimalios algos. Tokia kompensacija būtų skiriama, kai darbo nėra dėl karantino ar ekstremalios situacijos. Nuo įstatymo įsigaliojimo datos – liepos 1 d. – subsidija palaipsniui būtų mažinama. Antrąjį mėnesį išmoka mažėtų nuo 100 proc. iki 90 proc., trečiąjį – 70 proc., skaičiuojant nuo minimalios mėnesinės algos.

Taip pat toliau planuojama skirti paramą dirbantiesiems savarankiškai – jiems dar tris mėnesius bus skiriama 260 eurų parama. Kaip nurodė ministrė, bus siekiama šią paramą padaryti taiklesnę ir siaurinti. Preliminariais skaičiavimais, šiai išmokai prireiktų apie 9 mln. eurų per mėnesį.

Taip pat siūloma tęsti darbo paieškos išmokos mokėjimą, išplečiant tikslinę gavėjų grupę ir į ją įtraukiant bedarbius, kurie prieš netekdami darbo dirbo savarankiškai. Šią priemonę nuo įstatymo įsigaliojimo taip pat siūloma tęsti tris mėnesius.

Ligos ir motinystės įstatymo projektu siūloma asmenims, kuriems pandemijos metu buvo paskelbta prastova, išmokas skaičiuoti iš laikotarpio, buvusio iki karantino paskelbimo, t. y. pagal pajamas, turėtas nuo 2019 m. vasario 1 d. iki 2020 m. sausio 31 d.

Taip pat siūloma atsisakyti sąlygos, ribojančios darbuotojo, kuris užsikrėtė COVID-19 liga nuo bendradarbio vykdydamas savo profesines funkcijas, teisę gauti didesnio dydžio ligos išmoką.

Siūloma, kad nedarbo draudimo išmokos mokėjimas galėtų būti atnaujinamas ne vieną, kaip yra dabar, o du kartus visiems bedarbiams, iš naujo užsiregistravusiems Užimtumo tarnyboje per 6 mėn. po nedarbo draudimo išmokos mokėjimo nutraukimo.

Atnaujinus išmokos mokėjimą antrą kartą, iš „Sodros“ biudžeto papildomai prireiktų apie 0,9 mln. eurų.

Siūloma, kad nuostatos dėl motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų skaičiavimo įsigaliotų nuo šių metų lapkričio 1 d., o dėl ligos išmokų skyrimo – liepos 1 d.

Taip pat asmenims, kurie gauna pensines išmokas pagal Šalpos pensijų įstatymą – šalpos senatvės, šalpos neįgalumo pensijas, šalpos kompensacijas sukakus senatvės pensijos amžių ar netekus 60 proc. ir daugiau darbingumo, socialines pensijas, pensijos priemokas, nuo šių metų liepos 1 d. siūloma skirti vienišo asmens išmokas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt