Verslas

2016.07.05 16:06

A. Butkevičius: trūkstant darbo jėgos, nereikėtų baimintis dėl darbuotojų apsaugos

BNS2016.07.05 16:06

Lietuvoje trūkstant darbo jėgos, nereikėtų baimintis dėl darbuotojų apsaugos, sako premjeras Algirdas Butkevičius. Pasak jo, daugelis priimtų kodekso nuostatų buvo suderinta Trišalėje taryboje, apie jas aiškinta visuomenei, o, pavyzdžiui, „nulio valandų“ sutartys įteisins trumpalaikį darbą ir padės išvengti atlyginimų „vokeliuose“.

„Baimėje mes neturime gyventi – tam bus vykdomas monitoringas, tam bus priežiūra, bet mes negalime taip sakyti, kad tą leidžiame, to nebeleidžiame. Jeigu neleidžiame, tai dėl ko neleidžiame? Mes jau dabar matome, kad mums trūksta kvalifikuotos darbo jėgos – apie kokią apsaugą mes galime kalbėti? Kai darbdavys ieško darbo jėgos, mes sakome, kad jis norės juos išmesti į gatvę. Ir nekvalifikuotai darbo jėgai bus pasakyta, kad mielieji, persikvalifikuokite“, – BNS antradienį sakė A. Butkevičius, komentuodamas prezidentės siūlymus Seimui, kaip patobulinti naują Darbo kodeksą.

Prezidentės patarėja Lina Antanavičienė teigė, kad šalies vadovės siūlomos Darbo kodekso pataisos nekerta per esminius liberalumo principus, bet suteikia daugiau saugumo pažeidžiamoms darbuotojų grupėms, todėl jomis siekiama atstatyti balansą tarp darbdavių ir darbuotojų interesų.

A. Butkevičius atkreipė dėmesį, kad sprendimas trumpinti išeitinių išmokų apimtį iki šešių mėnesių, kai žmogus atleidžiamas darbdavio iniciatyva, buvo suderintas Trišalėje taryboje.

Taip pat, pasak jo, naujajame Darbo kodekse numatyta galimybė oficialiai įforminti vadinamąsias „nulio valandas“ ir legaliai atsiskaityti už trumpalaikį darbą.

„Vyksta renginiai, pavyzdžiui, įvairiausiuose rajonuose, miestuose, švenčių proga reikalinga darbo jėga trim-keturiom valandoms. Reikalingo studentai įsidarbinti savaitgaliais Palangoje, kada antplūdis būna daug didesnis. Tai yra tokios nulinės sutartys, kurios yra kaip tik jaunimui arba trumpam įdarbinimui, kad nereikėtų mokėti šešėlinių pinigų, bet būtų galima viską oficialiai atsiskaityti. Aš manau, kad labai yra svarbus, modernus pasiūlymas“, – kalbėjo A. Butkevičius.

Pasak premjero, svarstant Darbo kodekso projektą, vyko seminarai, kuriuose visuomenė buvo supažindinama su rengiama nauja tvarka, tačiau šie sulaikė nedidelio susidomėjimo.

„Kita problema yra tai, kad kas yra nauja, nelabai žmones traukia. Ir į kai kuriuos susitikimus ateidavo labai mažas skaičius žmonių, pavyzdžiui, kada buvo pristatinėjamas Darbo kodeksas ir kiti lydimieji įstatymo projektai. Kai kur susirinkdavo 10–12 žmonių mieste. Tai daug ką pasako“, – kalbėjo A. Butkevičius, atsakydamas į prezidentės patarėjos teiginius, kad nebuvo laiku pradėta diskusija dėl Darbo kodekso, visos jį svarsčiusios pusės, taip pat ir vyriausybė, turėjo daugiau aiškinti pakeitimus visuomenei.

Premjeras kol kas neatskleidė, ar siūlys koalicijos partneriams atmesti prezidentės veto.

D. Grybauskaitė pirmadienį vetavo Seime priimtą darbo santykius liberalizuojantį Darbo kodeksą, sakydama, kad jis nepakankamai užtikrina darbuotojų teises ir „įteisina darbdavių dominavimą“. Šalies vadovė pasiūlė Seimui atsisakyti vadinamųjų nulio valandų darbo sutarčių, griežčiau riboti terminuotas sutartis nuolatinio pobūdžio darbui ir numatyti didesnes išeitines kompensacijas.

Aptarti prezidentės veto penktadienį rengiamas valdančiosios koalicijos susitikimas, o kitą savaitę numatoma šaukti neeilinę Seimo sesiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.