Verslas

2013.03.22 18:16

Žinia būsimiems pensininkams: nei „Sodra“, nei pensijų fondai nepadės

Pensijų fondai reklamuojami kaip sočios senatvės garantas. Tačiau toks teiginys yra pagrįstas daugybe optimistinių iliuzijų. Realesnis scenarijus – dėl papildomo kaupimo sumažėjusi „Sodros“ pensija ir dėl infliacijos bevertėmis tapusios jūsų santaupos.

Pensijų fondai reklamuojami kaip sočios senatvės garantas. Tačiau toks teiginys yra pagrįstas daugybe optimistinių iliuzijų. Realesnis scenarijus – dėl papildomo kaupimo sumažėjusi „Sodros“ pensija ir dėl infliacijos bevertėmis tapusios jūsų santaupos.

Dalyvauti antros pakopos pensijų fonde apsimoka tik tuomet, jei uždirbame labai daug – bent jau 7–8 tūkst. Lt per mėnesį. Jei jūsų atlyginimas nesiekia ir kelių tūkstančių, skirti dalį savo „Sodros“ mokesčio privačiam pensijų fondui neapsimoka – „Sodros“ išmokama pensija sumažės, sukauptos sumos užteks nebent geram kompiuteriui nusipirkti, o jei gausite išmokas periodiškai, dėl infliacijos santaupos praras vertę.

Nors valstybė įsipareigoja kaupiančiuosius skatinti papildomai, ji tam pinigų neturi. Tai reiškia, kad papildomai būsimiems pensininkams skiriamą sumą reikės iš kažkur paimti, galbūt – pasiskolinti. Bet kokiu atveju, tai bus papildoma našta mokesčių mokėtojams, tai yra, tiems patiems darbuotojams, iš kurių sumokamų mokesčių gyvena dabartiniai pensininkai.  

Privačių pensijų fondų sistema Lietuvoje veikia vos dešimtmetį. Todėl dabar į pensiją išeinantys žmonės gauna nedideles, dažniausiai kelis tūkstančius litų siekiančias, vienkartines išmokas. Tuos pinigus kiekvienas leidžia kaip išmano – perka televizorių, kelionę, atiduoda anūkams.

Tačiau tie, kurie pinigus kaups ilgiau nei dešimt metų ir į pensiją išeis, tarkime, 2040 metais, sukaups solidesnę sumą. Jei lėšos viršys 32 tūkst. Lt, žmonės negalės pasiimti savo sukauptų pinigų. Pensininkas privalės pasirašyti sutartį su gyvybės draudimo bendrove, kuri nuspręs, kokio dydžio išmoką paskirti.

Tokiu atveju kas mėnesį arba rečiau pensininkas su „Sodros“ išmoka gaus ir dalį sukauptų savo pinigų. Ir taip iki gyvos galvos.

Dr. Algirdas Bartkus, vienas tyrimo „Iššūkiai socialiniam draudimui: kartų, lyčių, ekonominių ir socialinių sluoksnių sąveika“ autorių, pabrėžia, kad antros pakopos pensijų fonduose sukaupta suma nėra apsaugota nuo infliacijos.

SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė teigė, kad žmogus senatve turi rūpintis visą gyvenimą.

Pasak jos, kad ir kaip kauptume turtą, kiekvienai jo rūšiai būdingi tam tikri dėsningumai ir pavojai. Nėra tokio būdo, kuris leistų taupyti visiškai nerizikuojant. Pinigai praranda vertę dėl infliacijos, o investicijos gali nepasiteisinti. Net jei investuojama ne į vertybinius popierius, o, pavyzdžiui, į nekilnojamąjį turtą.