Verslas

2021.05.25 20:45

Palangoje galimybių pasas žalią šviesą gali uždegti ne visur: kai kurie viešbučiai ar SPA pasirinko kitą atsivėrimo galimybę

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.05.25 20:45

Palangos verslininkai džiaugiasi pradėjusiu galioti galimybių pasu, tačiau prognozuoja, kad naujovė įneš sumaišties. Kai kurie objektai nusprendė pasinaudoti galimybe daugiau galimybių savo svečiams atverti ribojant žmonių skaičių uždarose patalpose, tačiau nereikalaujant galimybių paso. Įsigaliojus naujovei kurorto valdžia suskubo rūpintis galimybėmis tirtis dėl COVID-19, tačiau neabejoja, jog visiškai patenkinti poreikio nepavyks.

Vertina kaip galimybę labiau atsiverti

Pirmadienį visoje Lietuvoje jau pradėjo galioti galimybių pasas, kuris paskiepytiems nuo COVID-19 ligos, ją persirgusiems ar neigiamą testo rezultatą turintiems asmenims, atveria kelią pasimėgauti kiek švelnesnėmis karantino sąlygomis.

Įsigaliojančios naujovės laukė ir Palangos verslininkai, nuo šiol jau galintys savo svečius pakviesti į kavinių bei restoranų vidų, tam tikrus renginius bei pasimėgauti platesnėmis SPA galimybėmis.

„Iki pats paskutinės dienos ir minutės bei dar ir dabar verslas analizuoja, žiūri Operacijų vadovo nutarimą ir bando prisitaikyti savo veiklų vykdymui, kad tikrai neapsiriktų, atitiktų visus reikalavimus, ribojimus, nurodymus ir galimybes. Žvelgiame kaip į veiklų atlaisvinimą, galimybę verslams atsiverti. Kadangi viešasis maitinimas viduje yra uždarytas nuo lapkričio 7d., tai praleisti šios galimybės nesinorėtų“, – Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Ingrida Valaitienė.

Galimybių pasas veiks ne visur

Vis dėlto akcentuojama, kad numatytos tvarkos – painokos ir viešbučiui, kuriame teikiamos ne tik apgyvendinimo ir maitinimo, bet ir SPA paslaugos bei veikia konferencijų salė, atitikti numatytus reikalavimus nėra lengva.

Pastebima, kad nepasiklysti informacijos bei nurodymų gausoje reikia ne tik verslininkams, bet ir jų klientams. Nemažai žmonių mano, kad pradėjus veikti galimybių pasui, jį turintiems žmonėms atsivers kone visos iki šiol buvę uždarytos durys, tačiau taip bus ne visada.

I. Valaitienė akcentavo, jog verslininkams yra palikta galimybė apsispręsti, pagal kokį modelį jie priims žmonės į viešbučiuose esančias SPA ar renginių erdves bei konferencijų sales, tad gali būti atvejų, kai galimybių pasas išskirtinės galios ir neturės.

Verslininkams palikta teisė pasirinkti iš dviejų galimų variantų – į minėtas erdves priimti klientus tik su galimybių pasais neribojant lankytojų kiekio arba priimti klientus, neturinčius galimybių pasų, tačiau ribojant vienu metu patalpoje galinčių būti asmenų skaičių pagal numatytus ploto vienam asmeniui reikalavimus.

Minėtos dvi pasirinkimo galimybės Palangos verslininkus padalijo į dvi dalis – vieni nusprendė, jog lauks galimybių pasus turinčiųjų klientų, kiti numatė verčiau riboti žmonių skaičių patalpoje nei priimti išskirtinai tik galimybių pasus turinčiuosius.

„Viešbučiai, kurie turi SPA zonas, kalbant apie baseinus, didesni objektai pasirinko administruoti be galimybių paso – žiūrėti, kad vienam asmeniui tektų 20 kv. m ploto ir būtų ne daugiau kaip 50 asmenų. Jie, matyt, paskaičiavo, kad turint vienokius ar kitokius plotus, jiems toks administravimo būdas yra efektyvesnis ir naudingesnis. Mažesni SPA kompleksai pasirinko tik su galimybių pasais. Restoranai, kavinės Palangoje bandys administruoti ir įleisti su galimybių pasais. Lauke terasose svečiai gali sėdėti be galimybių paso, tačiau atstumai ir žmonių srautas prie staliuko yra žiūrimas, o viduje galima tik su galimybių pasu“, – dėstė I. Valaitienė.

Apgyvendinimo įstaigose jų svečiai viduje gali maitintis be galimybių paso.

Didesni objektai pasirinko administruoti be galimybių paso.

I. Valaitienė

Pasiruošti teko greitai, tad manoma, kad įgyvendinant situacijų bus įvairių

Vis dėlto nerimaujama, ar verslininkams pavyks sklandžiai užtikrinti visų numatytų reikalavimų įgyvendinimą. Pavyzdžiui tai, jog negali susikirsti turinčiųjų galimybių pasus ir jų dar neturinčiųjų srautas, nors viešbučių restoranuose, kaip minėta, viešbučiuose apsistoję žmonės galės lankytis ir be galimybių paso.

„Manome, kad įvairių niuansų administruojant turėsime ir situacijų bus įvairiausių“, – pastebėjo I. Valaitienė.

Tikroji situacija, manoma, paaiškės savaitgalį, kai į kurortą suguža daug poilsiautojų.

I. Valaitienės teigimu, Palangoje nėra tokių restoranų, kurie atsisakytų suteikti galimybių paso turėtojams išskirtines teises maistu mėgautis ne vien tik lauko terasose, nes manytų, kad tai yra tam tikra žmonių diskriminacija.

„Mūsų pozicija yra tokia, kad ne verslas skirsto tuos žmones, jeigu kažkas taip galvoja, jog yra skirstoma. Mes į ta žiūrime kaip į galimybę startuoti, atsiverti, atsigauti“, – akcentavo Palangos verslininkų atstovė.

Pastebima, kad galimybių pasas įvestas gana greitai ir apgyvendinimo bei viešojo maitinimo įstaigų atstovams teko gana greitai prisitaikyti priimti ir įgyvendinti šią naujovę.

„Tik ketvirtadienį pamatėme tą svetainę, o pirmadienis jau yra ta diena, kai reikia tai pritaikyti fiziškai. Vadovams tą informaciją reikėjo susivokti, pasitikrinti, priimti sprendimus, kaip ir kas pagal numatytus punktus vyksta, tada darbuotojams paaiškinti, kad jie teisingai priimtų, nes vadovai nestovės visada prie svečių. Šiame procese pajutome, kad mums labai trūksta laiko, nes tai yra naujas projektas, yra techniniai dalykai ir visa kita“, – dėstė I. Valaitienė.

Atvėrė daugiau galimybių testuotis, tačiau jų nepakaks patenkinti poreikiui

LRT.lt jau skelbė, kad neramiai galimybių paso įvedimo laukia ir Palangos valdžia. Neabejojama, kad kurortas nepajėgs užtikrinti galimybių atlikti COVID-19 visiems, dar nepaskiepytiems nuo COVID-19 ligos ir ja nepersirgusiems, tačiau norintiems naudotis galimybių paso teikiamais privalumais.

Panašios nuotaikos išlieka ir naujovei pradėjus veikti, nors specialiai galimybių pasą norintiems gauti asmenims ir atvertas specialus takelis kurorte esančiame mobiliame tyrimų punkte.

„Vertiname gerai – atsiveria galimybės verslui ir gyventojams, bet Palangos galimybės suteikti testavimą yra labai ribotos. Mes turime vieną veikiantį mobilų punktą, kurio darbo laikas yra visa darbo diena, taip pat ir šeštadieniais. Šiuo metu esame parengę vieną takelį, kur gali testuotis iki 30 asmenų“, – teigė Palangos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Staskonienė.

Tikimasi, kad ateityje, kai sumažės testuojamų pedagogų, poilsiautojų tyrimams atsiras daugiau vietų, tačiau neabejojama, kad vis tiek nepavyks patenkinti viso poreikio. Pirmadienį norinčiųjų testuotis tam, jog galėtų pasinaudoti galimybių pasu, gausos nebuvo.

„Tai tikrai nebus šimtai, tai bus dešimtys. Nes išlieka sergančiųjų testavimas, išlieka privalomi profilaktiniai testai“, – dėstė pašnekovė.

Taigi, kurorto svečiams siūloma pasinaudoti galimybe išsitirti dėl COVID-19 dar iki atvykstant į Palangą.

Galimybės plėsti gyventojų testavimo galimybes Palangoje aptartos ir su privačiomis įstaigomis, tačiau čia už tyrimus teks mokėti, mobiliame punkte tyrimai atliekami nemokamai. Gali būti, kad šią vasarą kurorte atsiras daugiau privačių klinikų ar laboratorijų padalinių, kurie teiks būtent tokias paslaugas.

Naujovę vertina pozityviai

Pradėjus galioti galimybių pasui, kuris leidžia žmonėms maistu mėgautis kavinių ir restoranų viduje, o ne tik lauko terasose, kai kurios įstaigos jau pagausino darbuotojų gretas.

„Susigrąžinome žmones iš prastovų, šiandien skambinome keliems, kurie jau yra buvę pokalbyje, kad ateitų pabandyti, apšiltų kojas“, – sakė restoranų „Šilelis“ ir „A-petit“ vadovė Milda Gečienė.

Viskas priklauso nuo žmonių sąmoningumo.

M. Gečienė

Pirmadienį, kai Palangoje poilsiautojų srautas nebuvo didelis, restorano vadovė teigė neįžvelgianti, jog įvesta naujovė apsunkintų darbą, mat sistema, kuri yra įvesta yra gana aiški ir paprasta.

„Viskas priklauso nuo žmonių sąmoningumo, ar jie patys tuo pasu naudosis, ar jie išliks sąžiningi prieš save ir nebandys gudrauti. Bus galimybė pateikti ir popierinį variantą, bet mes turime teisę tikrinti asmens tapatybę, sulygindami su tuo, ką jie mums pateikia. Taigi, manau, kad reikia pozityviai žiūrėti į viską“, – sakė M. Gečienė.

Gyventojai pasinaudoti naujove nesuskubo

Palangos gatvėse sutikti žmonės teigė palaikantys galimybių paso idėją ir ketinantys juo pasinaudoti.

Palangoje pirmadienį laiką leidęs Vytautas teigė, jog vasarą labiausiai domins galimybių paso atveriamos laisvės aktyviai poilsiauti.

„Keliauti, kavinėje normaliai pavalgyti, į koncertą, teatrą nueiti“, – vardijo pirmąjį skiepą nuo COVID-19 jau gavęs ir netrukus galimybių pasu pasinaudoti galėsiantis Vytautas.

Iš Jurbarko atvykęs Sirvydas teigė, jog galimybių pasu dar nesinaudoja, nes nėra paskiepytas nuo COVID-19, tad tą tikrai ketina padaryti ateityje, nes norėtų pasinaudoti suteikiama teise dalyvauti renginiuose.

„Ar šiaip ar taip skiepyčiau, tai galimybių pasas yra tik dar vienas pliusas prie to, jog skiepysiuos“, – pastebėjo Sirvydas.

Tiesa, sureikšminti naujovę linkę ne visi. Kurorte kalbintas Aldas teigė daugiau laiko praleidžiantis lauke, tad galimybių paso atveriamos laisvės jam nėra itin aktualios.

„Kavinėse Palangoje vis tiek, manau, sėdi daugiau lauke nei viduje“, – pastebėjo Aldas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt