Verslas

2016.07.02 12:32

Projektuotojams teisme nepavyko atsikratyti kaltės dėl nelaimės, statant „LitPol Link“

BNS2016.07.02 12:32

Klaipėdos bendrovei Statinių konstrukcijų projektavimo biuras nepavyko atsikratyti kaltės, netinkamai suprojektavus elektros jungties su Lenkija „LitPol Link“ atkarpos nuo Alytaus iki Lenkijos sienos atramas. Dėl įmonės ir jos darbuotojo kaltės statant jungtį pernai žuvo žmogus.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) birželio 29 dieną atsisakė priimti biuro skundą ir paliko galioti vasarį Vilniaus apygardos administracinio teismo priimtą nutartį. Projektuotojai skundė Statybos ir Darbo inspekcijų išvadas.

„Teisės aktuose, kuriais vadovaujantis priimti prašomi panaikinti aktai, nėra įtvirtinta, kad pareiškėjai turėtų teisę juos skųsti. Bendrovė ir jos darbuotojas nenurodo, kaip konkrečiai prašomi panaikinti aktai daro įtaką jų teisinei padėčiai. Nors pareiškėjai tvirtina, jog avarijos tyrimo aktas sukuria jiems teisių ir pareigų, tačiau jų neįvardija“, - rašoma teismo nutartyje.

Statinių konstrukcijų projektavimo biuras siekė, kad būtų panaikinti Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos bei Valstybinės darbo inspekcijos avarijos tyrimo ir nelaimingo atsitikimo darbe aktai. Juose rašoma, kad nelaimė statybų aikštelėje įvyko, nes darbo projekte buvo paskaičiuotos per mažos įrąžos į atramų pamatus, o už tai atsakinga projektavimo įmonė.

Pernai balandį, statant oro liniją ir nugriuvus 50 metrų aukščio metalinei konstrukcijai, žuvo ją stačiusios bendrovės „A.Žilinskio ir ko“ darbuotojas. Ekspertai nustatė, jog konstrukcijų pamatai buvo suprojektuoti netinkamai.

Jungties užsakovės „Litgrid“ nurodymu buvo iš naujo suprojektuota ir pakeista 30 atramų pamatų, statybos darbai dėl to buvo sustoję keliems mėnesiams. Anot „Litgrid“, atlikus projekto ekspertizę, nustatyta, kad projektuotojai padarė klaidų, kurių nepastebėjo ir ekspertizę atlikusi įmonė.

„LitPol Link“ projekto bendra vertė siekia apie 350 mln. eurų. Bendrovė „A.Žilinskio ir ko“ už 21,2 mln. eurų įrengė 400 kV įtampos liniją nuo Alytaus iki Lietuvos – Lenkijos sienos bei už 12,6 mln. eurų pastatė transformatorių pastotę Alytuje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.