Verslas

2016.06.30 13:31

Užsieniečiams palengvintos sąlygos apsigyventi ir įsidarbinti Lietuvoje

BNS2016.06.30 13:31

Seimas ketvirtadienį palengvino sąlygas trečiųjų šalių piliečiams gauti leidimą gyventi ir įsidarbinti Lietuvoje. Dalis parlamentarų nuogąstavo, kad pataisos atvers kelius Lietuvoje kurtis „bet kam“.

Už užsieniečių teisinės padėties įstatymo pakeitimus balsavo 72 Seimo nariai, keturi buvo prieš, 24 susilaikė.

Numatyta, kad gyventi Lietuvoje norintys užsieniečiai savo darbuotojams mokėtų ne mažesnį nei du vidutiniai darbo užmokesčiai atlyginimą. Iš įstatymo išbraukta prieš dvejus metus įvesta prievolė įdarbinti tris darbuotojus.

Be to, jie galėtų įdarbinti dar leidimo gyventi Lietuvoje neturinčius, tačiau to siekiančius užsieniečius.

„Tai skirta tik naujai atvažiuojantiems ekonominiams migrantams, kurie čia susikuria sau darbo vietą“, – sakė socialdemokratas Algirdas Sysas.

„Jeigu šeima, pabėgusi iš Rusijos, pavyzdžiui, nori čia pradėti verslą ir suranda nišą, mes nuimame įpareigojimus, kol procedūros vyksta, tikrina, leiskime jiems teikti paslaugą, mokėti mokesčius. Ir jie saugiau jausis, ir mums nebus papildomų išlaidų“, – teigė jis.

Jo pataisa dėl asmenų, neturinčių leidimo gyventi Lietuvoje, įdarbinimo sukėlė aštrią dalies Seimo narių kritiką. Anot jų, trečiųjų šalių piliečiams per plačiai atveriamos durys kurtis Lietuvoje.

„Priimame įstatymą, kuris turėjo paskatinti verslių žmonių atėjimą čia. Bet ką mes padarėme? Mes kartu priėmėme pataisą, kuri leidžia bet kam ateiti (...) neribotai, su visomis šeimomis. Ką mes žmonėmis pasakysime?“ – klausė konservatorius Rimantas Jonas Dagys.

„Darbietis“ Kęstutis Daukšys naują normą pavadino valstybės interesų išdavimu.

Konservatoriaus Audroniaus Ažubalio teigimu, A. Syso pataisa prieštarauja kitam to paties įstatymo straipsniui, nes jame numatyta, kad užsieniečio darbas laikomas neteisėtu, jeigu jis dirba „be leidimo laikinai gyventi ar vizos, kai juos būtina turėti“.

A. Syso tvirtinimu, kaltinimai dėl nelegalaus verslo įteisinimo nepagrįsti.

„Jeigu nori pradėti verslą, turi užsiregistruoti, gauti leidimą, žiūrint koks verslas. Nėra taip, kad atsidariau kebabinę, priėmiau 30 arabų“, – BNS sakė parlamentaras.

Opozicijos lyderis konservatorius Andrius Kubilius vylėsi, kad pataisas dar turinti pasirašyti prezidentė Dalia Grybauskaitė pasiūlys minėtą normą pataisyti.

„Vienintelė problema dėl to, kad teisė nuolat gyventi bus suteikiama ne tik tiems, kurie atvažiuos su startuolių vizomis, dirbti kieno nors kompanijoje ar atvažiuos kaip studentai, ar kaip kvalifikuota darbo jėga, bet galės gauti tokią teisę tie, kurie atvažiuoja ir įkuria čia savo verslą. Čia yra daug klaustukų.

Pirmas dalykas, ar tikrai galima patikrinti, ar jie tikrai Lietuvoje įkūrė verslą. Lietuva jau buvo susidūrusi su situacija, kad kurdavo nemažai fiktyvaus verslo, kad gautų teisę nuolat gyventi. Kitas dalykas – ar bet kokiam verslui mes suteikiame teisę nuolat gyventi“, – kalbėjo A. Kubilius.

Pagal priimtas kitas pataisas, lengviau dirbti ir gyventi šalyje galės ir aukštos kvalifikacijos specialistai, užsieniečiai, kuriantys startuolį, t. y. įmonę, susijusią su naujomis technologijomis ar kitomis Lietuvos ūkiui reikšmingomis naujovėmis. Jie galėtų ne tik greičiau, per mėnesį, gauti laikinąjį leidimą gyventi, tačiau ir atsivežti savo šeimą. Ar steigiama įmonė atitinka startuolio sąvoką, vertintų speciali Ūkio ministerijos komisija. Gavusieji tokius leidimus privalėtų įsteigti įmonę bei pradėti veiklą, o to nepadarius, leidimas būtų panaikintas.

Tobulinant projektą taip pat numatyta prievolė, kad užsienio pilietis, norintis įsikurti ir dirbti Lietuvoje turi investuoti į steigiamą įmonę 28 tūkst. eurų, pusė jų turėtų būtų asmeninės lėšos.

Šeimą atsivežti galėtų ir įmonių, kurių metinė apyvarta viršija ar yra lygi 0,5 mln. eurų, vadovai, nesantys įmonių akcininkais, taip pat ir minėti smulkūs verslininkai, į įmonę investavę 28 tūkst. eurų. Be to, dvejus metus tokiam užsieniečiui nebūtų taikomi papildomi reikalavimai dėl darbuotojų skaičiaus, minimalaus įstatinio kapitalo.

Lengviau įsidarbinti galės mūsų šalyje studijuojantys užsieniečiai ar baigusieji lietuviškas aukštąsias mokyklas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt