Verslas

2021.05.20 11:03

Pristačius PSDF biudžeto pakeitimus, kritikos strėlės lėkė ir Dulkiui: kas jus taip gąsdina Seime, kad bijote pasirodyti?

atnaujinta 12.16
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.05.20 11:03

Ketvirtadienį Seime pratęstas pakoreguoto biudžeto pristatymas – sveikatos apsaugos ministras pristatė pokyčius privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžete. Tai antradienį turėjo pristatyti sveikatos apsaugos ministrė, tačiau dalis Seimo narių paprieštaravo, argumentuodami, kad tokį svarbų projektą turėtų pristatyti pats ministras.

Po pateikimo Seimo nariai pritarė biudžeto korekcijoms. Už pasisakė 89 Seimo nariai, prieš – 1, susilaikė 34 parlamentarai. Toliau projektas bus aptariamas Seimo komitetuose.

Seime projektas turėtų būti svarstomas birželio 8-ąją.

Pristatydamas Privalojomo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetą, sveiktos apsaugos ministras teigė, kad pakeitimus paskatino COVID-19 pandemija ir jos nulemti priedai medikams, dirbantiems karantino sąlygomis. Ministras priminė, kad priedai medicinos darbuotojams skiriami būtent iš šio fondo.

„2021 m. PSDF biudžete asmens sveikatos priežiūros įstaigų išlaidoms, susidariusioms dėl darbuotojų darbo užmokesčio padidinimo kompensuoti, buvo numatyta 45,6 mln. eurų. Šiomis lėšomis, noriu pabrėžti, buvo kompensuota 2020 m. dalis lapkričio ir gruodžio mėnesio bei 2021 m. sausio ir dalis vasario mėnesio išlaidų. Kita dalis 2021 m. vasario mėnesio padidėjusių išlaidų buvo jau kompensuota PSDF biudžeto rezervo pagrindinės dalies lėšomis“, – atkreipė dėmesį A. Dulkys.

Anot ministro, įvertinus lėšų poreikį, prognozuojama, kad pagrindinės dalies fondo lėšų galėtų užtekti tik kompensacijoms už balandžio mėnesį ir dalį gegužės mėnesio.

Su pandemija kovojančių medikų atlyginimų priedams PSDF biudžete šiemet papildomai norima numatyti beveik 75 mln. eurų. 48,5 mln. eurų yra didinami valstybės biudžeto asignavimai, 37,2 mln. eurų numatyta PSDF biudžeto rezervui papildyti.

Lietuvos socialdemokratų frakcijos Orinta Leiputė po pristatymo atkreipė dėmesį, kad ministras akcentavo priedus medikams, tačiau kyla klausimas dėl šakinėje kolektyvinėje sutartyje numatyti atlyginimų augimų.

A. Dulkio teigimu, pagal ankstesnę šakinę sutartį buvo numatyta siekti didinti atlyginimus: „Savo ruožtu mūsų Vyriausybė nori ne tik siekti, bet nori būtent įtvirtinti teisės aktais ir įtvirtinti visą mechanizmą. Tai, ką šiais metais pasieksime su visą medikų bendruomenę atstovaujančių organizacijų visuma, planuojame šiuos dalykus (nors tai nėra pats geriausias dalykas, bet pandemijos metu, matyt, turėsime tai padaryti) dengti iš PSDF biudžeto.“

Jis pridūrė, kad šiandien svarbiausia užtikrinti medikų atlyginimus pandemijos metu.

Darbo partijos narys Andrius Mazuronis teigė besidžiaugiantis matydamas, kad biudžetą ministras pristatė gyvai Seime.

LRT.lt primena, kad antradienį PSDF biudžeto pateikimas buvo nukeltas opozicijos prašymu, nes projektą būtų pristačiusi sveikatos viceministrė, o ne pats ministras.

Vis dėlto A. Mazuronis kritikavo, kad A. Dulkys nepalaiko ryšio su Seimu: „Klausiu jūsų ne apie patį turinį, ką jūs čia pateikinėjote, bet apie formą. Gerbiamas ministre, gal galite atsakyti, kas jus taip gąsdina šios kadencijos Seime, kad jūs tiesiog, toks jausmas, bijote, vengiate ar nenorite pasirodyti gyvai tiek plenarinių posėdžių salėje, tiek frakcijų susitikimuose? Ką reikėtų padaryti, kad jus būtų galima dažniau matyti tribūnoje?“

Atsakydamas A. Dulkys teigė su Darbo frakcija susitikęs visus kartus, kiek buvo kviestas.

„O ko labiausiai gaila, kad buvę valdantieji sukūrė tokią pandemijos bangą, su kuria labai nepaprasta kovoti. Bet nepjaustant pjuvenų ir praeities, aš kažkaip galvoju, kad vis tik krizės metu, pandemijos metu turėtų būti ta bendrystė tarp Vyriausybės ir parlamento, nepaisant tikėjimo ir politinių krypčių“, – kalbėjo A. Dulkys.

Jis pridūrė, kad derėtų suprasti, jog pandemijos metu sveikatos apsaugos ministras labiausiai reikalingas kitose vietose.

Laisvės partijos nary Kasparas Adomaitis atkreipė dėmesį, kad vis dėlto didžiausi priedai prie atlyginimų, kadangi jie skiriami pagal procentinę dalį nuo gaunamo darbo užmokesčio, atitenka gydymo įstaigų vadovams.

„Jie net nebūtinai turi kažkokį tiesioginį sąlytį su ligoniais ir su virusu. Tai vertinama kaip neteisinga situacija tarp medikų. Ar mes neturėtume uždėti tam tikras lubas arba taikyti skirtingą traktavimą vadovaujančiam personalui ir personalui, kuris tiesiogiai dirba su COVID-19 atvejais?“ – teiravosi K. Adomaitis.

A. Dulkio teigimu, tai – jautrus klausimas ir ministeriją pasiekia signalai, kad kai kurių ligonių administracijos tvarka piktnaudžiauja.

„Kai kurių ligoninių administracijos įsigudrinusios užsirašyta vieną darbo valandą per mėnesį COVID-19 skyriuje ir pasiimti viso mėnesio papildomą priedą. Šiems dalykams kelią jau užkirtome. Dar vasario mėnesį aš pakeičiau tvarkas ir mes dabar mokame tiesiog už konkrečiai pradirbta valandas“, – komentavo A. Dulkys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt