Verslas

2016.06.30 16:04

Perkantys alkoholį privalės parodyti asmens dokumentą

LRT RADIJAS, LRT.lt, Jurgita Lapienytė, 15min.lt2016.06.30 16:04

Nuo rudens perkantys alkoholinius gėrimus turės parodyti asmens dokumentą, o gimimo data bus įvesta į kasos aparatą – šių duomenų prekybos tinklai žada nesaugoti. Sveikatos apsaugos ministerija ir prekybininkai pasirašo memorandumą, kuriuo griežtinama alkoholio įsigijimo tvarka.

Pasak Sveikatos ministerijos, svarbu, kad alkoholio vartojimo mažinimą suprastų ir prekybininkai. Geros valios memorandumą pasirašo didieji Lietuvos prekybos tinklai, taip pat mažesnes parduotuves vienijanti „Kooperatyvų sąjunga“, tikimasi į iniciatyvą įtraukti ir kitus prekybininkus.

Anot Prekybos įmonių asociacijos vykdančiojo direktoriaus Lauryno Vilimo, nuo rudens visi, nepriklausomai nuo amžiaus, parduotuvėje pirkdami alkoholinius gėrimus, turės parodyti asmens dokumentą.

Tačiau kasininkei vien pažiūrėti į asmens dokumentą nepakaks – prekybos centrų darbuotojai privalės gimimo metus, o, jeigu reikia, ir mėnesį bei dieną, įvesti į kasos aparatą.

Laurynas Vilimas aiškino, kad viskas bus atliekama laikantis asmens duomenų apsaugos įstatymo – duomenys nebus saugomi, ant kasos kvito neatsiras.

Tą darys daugelis prekybos tinklų, kurie turės technines galimybes. Tiesa, „Rimi“ atstovės Giedrės Bielskytės teigimu, „Rimi“ dar tik sprendžia, kokiu būdu tikrins visų pirkėjų amžių, bet žada bet kokiu atveju duomenų nekaupti.

Kam to reikia? L. Vilimas aiškino, kad taip bus eliminuojamas žmogiškasis faktorius – tai yra kasininkai nebepadarys klaidos, nustatydami alkoholio pirkėjų amžių savarankiškai.

Dabar prekybos tinklai turi savo vidaus taisykles – kai kurie asmens dokumento reikalauja, įtardami, kad žmogui yra mažiau nei 25 metai, kitų kartelė yra kiek aukštesnė (30 metų).

Tačiau, L. Vilimo teigimu, tokia praktika ne visada pasiteisina. Žmogiškosios klaidos esą nepadeda išvengti ir tai, kad, vartotojui perkant alkoholį, kasos aparate kiekvieną sykį užsižiebia pranešimas, reikalaujantis patikrinti pirkėjo asmens dokumentą.

Prekybininkai prognozuoja, kad dėl tokio žingsnio alkoholio pardavimas smuks apie 10–15 proc. Ar tai reiškia, kad tiek alkoholio yra parduodama nepilnamečiams?

„Tikrai negalima daryti tokios tiesmukiškos išvados“, – 15min sakė L.Vilimas.

Jo teigimu, daug pirkėjų alkoholį perka impulsyviai, tarkime, užsukdami į parduotuvę po treniruotės sporto klube. Toks žmogus, neturėdamas su savimi dokumento, alkoholio įsigyti jau negalės.

Be to, L. Vilimo teigimu, prašymas parodyti dokumentą turėtų atgrasyti asocialius asmenis nuo svaigalų pirkimo vaikams – ne visi paprasčiausiai turės asmens dokumentą.

O kas bus, kai impulsyvūs pirkėjai įpras su savimi nešiotis asmens dokumentą? L. Vilimas netiki, kad dėl tokios naujos tvarkos smukęs alkoholio vartojimas grįš į anksčiau buvusį lygį.

Tai numatantį geros valios memorandumą ketvirtadienį pasirašė bendrovių „Maxima LT“, „Palink“, „Rimi Lietuva“, „Norfos mažmena“, „Prisma LT“, „Aljansas aibė“, Lietuvos kooperatyvų sąjungos vadovai. Tiesa, tarp memorandumą pasirašiusių prekybos tinklų nėra naujoko „Lidl“.

„Mūsų bendrovė nėra pasirašiusi memorandumo, tačiau palaikome šią iniciatyvą ir norime pabrėžti, kad savo veiklą vykdome vadovaudamiesi išimtinai Lietuvos Respublikos teisės aktais bei aukštais mūsų įmonės standartais, kuriais užtikriname ne tik savo socialinę atsakomybę, bet ir galimybę mūsų pirkėjams apsipirkti greitai ir patogiai. Visuomet esame pasirengę svarstyti vertingas iniciatyvas, kurios prisideda prie visuomenės gerovės“, – 15min sakė „Lidl“ atstovė Agnė Dalia Gaižauskienė.

Higienos instituto duomenimis, dėl alkoholio vartojimo praėjusiais metais Lietuvoje mirė 732 žmonės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.