Verslas

2021.05.19 21:10

Pagalvės mokestis Klaipėdoje: verslas „už“ ir kalba apie 200 tūkst. eurų surinkimą per metus, valdžia minties kol kas kratosi

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.05.19 21:10

Uostamiestyje vėl grįžtama prie svarstymų įvesti pagalvės mokestį. Manoma, kad per pandemiją nukentėjusiame turizmo sektoriuje gyvenimui pamažu laisvėjant užvirs kova dėl kiekvieno turisto, tad miestams reikės papildomų lėšų bandant svečius prisivilioti ir būtent pagalvės mokestis galėtų būti šiuo finansiniu Klaipėdos šaltiniu. Vis dėlto miesto valdžia užtikrina – dabar kalbėti apie naują rinkliavą yra netinkamas metas.

Gaivinamas pagalvės mokesčio klausimas

Artėjant vasaros sezonui Klaipėdoje ir vėl imta kalbėti apie pagalvės mokestį. Kituose dviejuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje ir Kaune – ši rinkliava galioja, o uostamiestyje ji kol kas dar nėra įvesta.

„Tai tikrai nėra nauja tema. Ji jau svarstoma keletą metų. Žinia, Vilniuje ir Kaune bei visiems kitiems reikėjo ne tik pasirengimo, kad šis mokestis atsirastų, bet ir pereinamojo laikotarpio. Todėl po truputį ta mintis ir idėja vėl atgaivinama, nes turbūt suvokiama, kad tai toks garantuotas finansinis šaltinis, kuris galėtų būti skirtas būtent Klaipėdos miesto rinkodarai“, – teigė Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro direktorė Romena Savickienė.

Šis klausimas neseniai paliestas ir Klaipėdos savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto posėdžio metu.

Per metus surinktų apie 200 tūkst. eurų

Akcentuojama, kad dėl pandemijos smarkiai nukentėjo turizmo sektorius, tad siekiant pritraukti svečius į Klaipėdą ir visą Lietuvą teks nemenkai pasistengti.

„Dabar už kiekvieną turistą kovos turbūt visas pasaulis. Tai reikia galvoti apie tai, kad rinkodarinių priemonių, traukos priemonių tikrai reikės ir tas mokestis galėtų pagelbėti“, – pastebėjo R. Savickienė.

Klaipėda šiuo metu atskiro biudžeto būtent miesto rinkodarai, anot R. Savickienės, nėra numačiusi, tam tikras priemones įgyvendina tik kai kurios įstaigos.

2019 m. duomenimis, kai žmonių kelionių ritmo dar nediktavo COVID-19 pandemija, apgyvendinimo įstaigose buvo nupirkta apie 400 tūkst. nakvynių. Iš šio skaičiaus atėmus dalį galbūt apsistojusių žmonių, kuriems pagalvės mokestis nėra taikomas, skaičiuojama, kad per metus būtų galima surinkti apie 200 tūkst. eurų.

„Tai gali būti skirta ir rinkodarai, ir skrydžių pritraukimui, ir konferencinio verslo turizmo vystymui, ir galbūt net viešųjų erdvių tvarkymui. Pati Klaipėdos miesto taryba kartu su verslu turėtų nuspręsti, kam galėtų būti skirti šie pinigai“, – pastebėjo Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro direktorė.

Manoma, kad pagalvės mokestis neturėtų būti didesnis nei 1 euras. Tikėtina, kad toks mokestis uostamiestyje apsistojantiems svečiams neturėtų kelti problemų ar nepasitenkinimo, mat tiek užsieniečiai, tiek lietuviai prie jo jau yra pratę. Tokia rinkliava galioja ne tik Vilniuje ir Kaune, bet ir Palangoje, Birštone, Druskininkuose.

Svečiai apie mokestį teiraujasi jau dabar

Palankiai pagalvės mokesčio galimybę vertina ir verslininkai. Klaipėdos centre veikiančio viešbučio „Dangė“ vadovė Rūta Kmitaitė teigė, kad jau ir iki šiol sulaukdavo klausimų, ar uostamiestyje nerenkamas pagalvės mokestis.

„Ypatingai tai yra užsieniečiai. Jie, matyt, yra įpratę, kad visur renkamas pagalvės mokestis. Klausia ir lietuviai dėl to, kad ir Palanga, ir Vilnius jau turi šį mokestį. Klausinėja daugelis“, – teigė R. Kmitaitė.

Pastebima, kad Klaipėda yra patrauklus miestas turistams, tad įvedus pagalvės mokestį uostamiesčio patrauklumą būtų galima sustiprinti, įgyvendinant tam tikras rinkodaros priemones ir taip pritraukti daugiau svečių iš kitų Lietuvos bei užsienio miestų.

Viešbučio vadovės teigimu, administruoti naująjį mokestį nėra sudėtinga – bendroje sistemoje tiesiog atsiranda vienas naujas langelis.

„Mokestis yra įvedamas papildomai prie kainos. Tai nėra, kad kaina didėja. Svečiui – taip, tačiau mums, kaip viešbučiui, tai yra ta pati kaina, o visas mokestis yra atiduodamas savivaldybei ir mes į jį nepretenduojame“, – aiškino viešbučio vadovė.

Dabar įvesti mokestį – netinkamas laikas

Vis dėlto panašu, kad bent jau artimiausiu metu nauja rinkliava Klaipėdoje neatsiras – miesto valdžia naujų rinkliavų įvesti neketina.

„Dėl pagalvės mokesčio diskusija vyko labai seniai, bet prasidėjus pandemijai, turizmo sektorius patyrė didžiulį finansinį smūgį, matome, kad ten situacija yra pati sunkiausia – žmonių atleidimai, finansiniai rezultatai prasčiausi, tai tos visos diskusijos buvo iki pandemijos. Dabar nieko panašaus savivaldybės administracijoje nevyksta“, – patikino Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis.

Jo teigimu, diskutuoti bus galima kai po pandemijos atsities turizmo sektorius, dabar tam – netinkamas laikas.

Prieš pandemiją diskusiją dėl pagalvės mokesčio paskatino tai, jog Klaipėda siekia pritraukti vis daugiau turistų, o tam reikia gerinti infrastruktūrą, gerinti šio miesto pasiekiamumą, pritraukti oro transporto linijų, galvoti apie patrauklius turistinius objektus.

„Turizmo infrastruktūrai lėšų tikrai niekada nėra per daug, o tai būtų tos lėšos, kurios būtų specializuotos ir skirtos tik šiai funkcijai“, – dėstė G. Neniškis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt