Verslas

2012.06.22 11:06

Mažiau lietaus Indijoje – brangesnis maistas ir didesnė infliacija

Indijoje prasidėjęs lietų sezonas iš pradžių sukėlė nerimo – ar užteks drėgmės išauginti pakankamą ryžių, grūdų, medvilnės derlių. 

Indijoje prasidėjęs lietų sezonas iš pradžių sukėlė nerimo – ar užteks drėgmės išauginti pakankamą ryžių, grūdų, medvilnės derlių.

Indija – antroji pasaulyje šių žemės ūkio kultūrų augintoja, taip ir viena didžiausių vartotojų, todėl jeigu jai pritrūktų kurio nors produkto, tai pajustų ne tik šios šalies, kurios ekonomika trečia Azijoje, gyventojai. 

Pirmoji birželio pusė kėlė nerimo – lietaus perpus mažiau negu įprasta, o lietūs nuo birželio iki rugsėjo itin svarbūs Indijos žemės ūkiui, nes tik pusė dirbamos žemės plotų yra drėkinami.

Žemės ūkis teikia 15 proc. Indijos ekonomikos pajamų, kurių apimtis iš viso sudaro 2 trilijonus dolerių.

Dabar lyja dosniau, ir milijonai ūkininkų meldžia, kad lietus nesiliautų.

„Jeigu normaliai palyja, nuplaunami nešvarumai nuo dirvos paviršiaus, derlius bus didesnis. Jeigu nepalyja, laukuose lieka parazitų, todėl lietų sezonas mums gyvybiškai svarbus“, – teigė ūkininkas Mohanas Dasas.

Indijos meteorologai sako, kad dar anksti spėti, ar lietų sezonas pakankamai pagirdys laukus, dar tik pradžia.

Padėtį Indijoje stebi visas pasaulis. Ši gerokai daugiau negu milijardą gyventojų turinti šalis paprastai pati išsiaugina pakankamai produktų, bet jeigu jai tektų kurį nors importuoti, tai pajustų ir kitų šalių gyventojai. Pavyzdžiui, kai prieš kelerius metus Indijai trūko cukraus, jo kaina pasaulio rinkose šoktelėjo, o kartu – ir infliacija.

„Indijos gyventojų skaičius auga, taip pat ir produktų paklausa. Paprasta taisyklė. Jeigu jų išauginama mažiau, kainos kyla. Ir tai turi įtakos visiems pagrindiniams produktams – ankštinėms kultūroms, daržovėms. Taigi, jeigu gerai nepalis, maisto kainos gali kilti“, – aiškino ekonomistas Akashas Jindalas.

Beje, lietų sezonas turi įtakos ir aukso paklausai Indijoje, kuri garsėja didžiausiu pasaulyje šio brangiojo metalo poreikiu. Kai pakankamai palyja, išauga geri derliai, perkama ir daugiau aukso bei jo dirbinių.