Verslas

2021.05.23 22:10

Vienintelis toks ūkis Lietuvoje: kėdainiečio šiltnamiuose auga įnoringi bambukai

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.23 22:10

Nerijaus ir Sigitos Žilinskų ūkis yra netoli Kėdainių, Kunionių kaime. Dabar viename iš jų šiltnamių noksta braškės, o kituose auga bambukai.

N. Žilinskas sako, kad smulkiajam ūkininkui reikia auginti netradicines kultūras, nes konkurencija tarp daržovių ar grūdų augintojų – didžiulė. Visi ūkyje išauginti bambukai išvažiuoja į Daniją, o iš jos – po kitas Europos šalis ir puošia kiemus bei viešąsias erdves.

Laba diena, Lietuva. Prezidento pasisakymas Šeimų marše iššaukė skirtingas ekspertų reakcijas ir kelia klausimą: kokia tikroji Prezidento pozicija?

Bambukų įnoriai ir vargas dėl karščio

Paragavę šiltnamiuose nokstančių pirmųjų braškių ir jas išgyrę, su N. Žilinsku įsikalbame apie bambukus. Sako auginantis juos vienintelis Lietuvoje. Ir gali pusę dienos pasakoti apie jų įnorius, ko šiems tropinio ir subtropinio klimato augalams reikia ir ko ne.

„Jau maždaug septynerius metus auginame bambukus. Pradžia kaip visada buvo tikrai sunki, nes tos informacijos, kaip juos auginti, kuo tręšti ar kokie kenkėjai puola, labai trūko. Vis dar neperpratau šių augalų, bet jau šiek tiek patirties yra, tai auginam“, – sako N. Žilinskas.

Pasak ūkininko, labiausiai bambukus vargina aukšta temperatūra, todėl daugiausia rūpesčių būna vasarą, kai šiltnamiai prikaista.

„Žiemą, pavasarį, rudenį – jokių problemų. Aišku, mes žiemą juos truputį pašildome, nes jie iššaltų. Kai temperatūra pakyla daugiau kaip 30 laipsnių, labai sunku ją sumažinti, duodame daug drėgmės, bandome numušti tą karštį, tada nuo drėgmės puola ligos. Žodžiu, nėra paprasta“, – apie rūpesčius vasarą pasakoja N. Žilinskas.

Šiltnamiuose dabar auga keturių veislių bambukai. Beje, viena iš jų pavadinta lietuvišku Sigitos vardu. Iš užsienio atvykę kolegos N. Žilinskui prasitarė nesugalvojantys, kaip pavadinti naują veislę, tad lietuvis pasiūlė savo žmonos vardą.

Iš Kėdainių – į Daniją ir Europą

Auginti bambukus Žilinskams pasiūlė pažįstamas ūkininkas iš Danijos. Jis augina apie 400 hektarų šių augalų. Į Skandinaviją Žilinskai vilkiku išsiunčia visus bambukus. Dalis jų lieka Danijoje, kiti išvežami į Pietų Europą.

„Mūsų darbas yra juos padauginti ir kad augalas prigytų – išleistų šaknis ir pradėtų leisti naujas šakas. Mums nereikia, kad jis būtų gražus ir dekoratyvus. Tiesiog, kad būtų prigijęs. Tada siunčiame į Daniją“, – sako N. Žilinskas.

Tiesa, prasidėjus pandemijai, eksportas sustojo – visi ūkyje auginami bambukai pernai ir šįmet liko Lietuvoje.

„Pernai kolega iš Danijos vos nebankrutavo, nes visa Europa užsidarė, kai buvo pats pardavimo pikas. Jis patyrė milijonus eurų nuostolių. Sakau, nežinau, ką man daryti, gal viską mesti. Bet nemečiau, o šiemet jau gerai. Iš Danijos mums atsiunčia didelius krūmus, tokius kaip serbento. Mes čia plėšome juos tokia mašina ir sodiname“, – pasakoja N. Žilinskas.

Atsargūs planai apie ūkio plėtrą

Žilinskai sako, kad kurį laiką augino pomidorus, tačiau smulkiam ūkiui atlaikyti konkurenciją buvo nelengva, todėl ir ieškojo to, ko niekas neaugina.

Dabar kelis šimtus bambukų vazonėlių parduoda Lietuvoje, jie gali augti ir lauke. Tik jei žiemą temperatūra nukrenta žemiau 15 laipsnių – apšąla.

„Auginame apie 30 tūkstančių vienetų bambukų ir svarstome apie plėtrą, bet nėra taip paprasta. Gėlių, nusipirkęs sėklų, gali pasėti kad ir kelis šimtus tūkstančių. O bambukus dauginame ir per sezoną iš vieno bambuko padarome tris, pasodintas pavasarį, jis iki rudens paaugs ir rudenį mes jį išskirstysime į tris dalis. Tas dauginimas užtrunka labai daug laiko“, – sako ūkininkas ir atvirauja, kad vien tik iš braškių ir bambukų išgyventi šeimai būtų sunku.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt