Verslas

2021.05.17 11:17

Lietuvos finansinių technologijų įmonė tikrinama dėl galimo vaidmens „Wirecard“ sukčiavimo skandale

atnaujinta 12.44 val.
LRT.lt2021.05.17 11:17

Vilniuje įsikūrusią bendrovę, per kurią buvo atliekami mokėjimai, siekę nei 100 mln. eurų, tikrina Vokietijos prokurorai, praneša „Financial Times“.

Publikacijoje skelbiama, kad prokurorai įtaria, jog likus kelioms savaitėms iki „Wirecard“ žlugimo, Lietuvos mokėjimų įmone buvo pasinaudota, siekiant iš Vokietijos bendrovės pavogti daugiau nei 100 mln. eurų.

„Financial Times“ praneša, kad dalis šių pinigų buvo pervesti šiuo metu besislapstančiam antram pagal rangą vokiečių įmonės vadovui Janui Marsalekui.

Apie įmonės „Wirecard“ bankrotą buvo pranešta dar praėjusių metų birželį, po to, kai jos balanse buvo aptikta 1,9 mlrd. eurų skylė. Miuncheno prokurorai įtaria, kad prieš paskelbiant apie nemokumą, iš bendrovės buvo „išpumpuota“ šimtai milijonų eurų.

Kaip rodo „Financial Times“ matyti dokumentai, panašu, kad dalis šių lėšų buvo pervesta per Lietuvoje veikiančią finansinių technologijų įmonę UAB „Finolita Unio“. Su tyrimu susipažinusių šaltinių teigimu, šį klausimą tiria Miuncheno prokurorai, kurie jau susisiekė su Lietuvos valdžios institucijomis.

Įtariama, kad dalis 100 mln. eurų dydžio paskolos, kurią 2020 m. kovą „Wirecard“ suteikė „Finolita Unio“ savininkui priklausančiai patronuojamajai bendrovei ir kuri buvo tvarkoma Lietuvos įmonėje, buvo pervesta šiuo metu Interpolo ieškomam buvusiam „Wirecard“ vyriausiajam operacijų vadovui J. Marsalekui.

„Finolita“ generalinis direktorius Danas Oliškevičius kalbėdamas su „Financial Times“ sakė, kad bendrovė pasidalijo informacija apie „klientus ir jų atitinkamus mokėjimus“ su Lietuvos banku ir teisėsaugos institucijomis, bet daugiau detalių apie situaciją nepateikė.

Portaliui LRT.lt su „Finolitos Unio“ vadovu telefonu susisiekti nepavyko.

Lietuvos banko Finansų rinkos priežiūros tarnybos direktorės Jekaterina Govina portaliui LRT.lt teigė, kad situacija dėl vykstančio tyrimo Lietuvos bankui puikiai žinoma ir jau netrukus bus viešinami jo rezultatai.

„Pro Lietuvos banko priežiūros akis informacija nepraslydo. Tyrimas, susijęs su „Finolita Unio“ vyksta nuo 2020 ankstyvo rudens, sprendimai bus paskelbti greitu metu. Iki tol negalime plačiau komentuoti, kadangi neturime teisės atskleisti priežiūros tikslais gautos informacijos – tą draudžia Lietuvos banko įstatymas“, – sake ji.

J. Govina pridūrė, kad Lietuva netoleravo, netoleruoja ir netoleruos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo: „Mūsų pastangas kovoje su šiais negatyviais reiškiniais įrodo ir šiandien veiklą pradėjęs Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras, valstybės lygiu vienijantis viešąjį ir privatų sektorius.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.