Verslas

2021.05.16 18:45

„Swedbank“ sprendimas papiktino senjorus – pranešė, kad nebemokės palūkanų už terminuotus indėlius

Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.16 18:45

Vienas didžiausių bankų šalyje „Swedbank“ savo klientams pranešė nuo birželio vidurio už terminuotus indėlius nebemokėsiantis palūkanų. Suėjus anksčiau padėtų indėlių terminui, sutartys nebebus automatiškai pratęsiamos ankstesnėmis sąlygomis – bus pritaikytos nulinės palūkanos. Pagyvenusių žmonių asociacija piktinasi dėl tokio banko sprendimo.

Anksčiau padėto indėlio terminui, bankas automatiškai nebepratęs sudarytos sutarties su anksčiau sutartomis palūkanomis kaip darė iki šiol – indėlių palūkanų norma visomis valiutomis bus 0. Dauguma žmonių, kuriuos palies šis banko sprendimas – per 60 tūkstančių vyresnių klientų, dalyvavusių banko senjorų programoje.

Žinios. Nuo rytojaus galimybė skiepytis turėtų būti atverta dar vienai amžiaus grupei – nuo 45-erių

„Tai nėra kažkokie drastiški pasikeitimai, palūkanų normos ir iki šiol svyravo apie nulį, tik buvo keletas išimčių, tarkime senjorų programoje buvo mokamas simbolinis 0,05 proc. priedas, o tai tikrai nėra kažkokie kosminiai pinigai, dėl kurių reikėtų tuos indėlius laikyti banke. Reikėtų pagalvoti apie pinigų įdarbinimą, gal reikėtų tas lėšas efektyviau įdarbinti ir uždirbti iš to“, – teigė „Swedbank“ atstovas spaudai Saulius Abraškevičius.

Pagyvenusių žmonių asociacijos vadovė Grasilda Makarevičienė piktinasi tokiu banko sprendimu.

„Aš vertinu labai blogai, buvo apgauti žmonės. Kada jie paskelbė šitą programą aš agitavau labai daug senjorų ir buvo labai patogu dėl to, kad buvo pratęsiama, nereikėjo nei vaikščioti, ir vistiek kažkokį procentą žmonės gaudavo“, – kalbėjo G. Makarevičienė.

Pagyvenusių žmonių asociacijos vadovė sako, kad senjorai nesugebės savo pinigų efektyviau įdarbinti kaip siūlo „Swedbank“.

„Mūsų žmonės nepripratę prie tų ir jau ne tas amžius, kad gali tai išmokti. Didžiuosiuose miestuose nėra problemų – nuėjai į biblioteką, gali padaryt – bet yra gi ir nutolusių rajonų. Vaikai yra išvažiavę, padėt nėra kam, likę ir senukai – kaip jie susigaudys?“, – tikino pagyvenusių žmonių asociacijos vadovė G. Makarevičienė.

Komercinius bankus prižiūrintis Lietuvos bankas sako, kad sprendimą gali rasti ir investavimo įgūdžių neturintys senjorai.

„Indėlių palūkanų normų mažėjimo tendencija vyksta visur, tačiau tikrai yra galbūt mažesnių bankų, tokių specializuotų labiau arba kredito unijų, kur indėlių palūkanų normos dar šiek tiek yra aukščiau negu nulis. Tai kviesčiau gyventojus, nenorėčiau reklamuoti atskirų svetainių įvesti į paieškos laukelį palūkanų normos ir ten tikrai išmes lenteles, ir pasižiūrėti. Ir galbūt tuos pinigus padėti ne tam banke , kuriam laiko dabar, bet kitam banke“, – aiškino Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorė Jekaterina Govina.

Kitas didelis SEB bankas jau gerokai seniau nebemoka palūkanų už indėlius eurais ir terminuotų indėlių eurais nepriima. Tačiau už terminuotus indėlius Jungtinių Valstijų doleriais palūkanas moka. Taip pat elgiasi ir „Danske bankas“. „Swedbank“ atstovas sako, kad jo sprendimą atsisakyti mokėti palūkanas nulėmė indėlių perteklius.

„Pandemija paspartino gyventojų indėlių augimą ir jis yra tikrai yra rekordinis. Bent jau iliustruojant mūsų banko skaičiais galima pasakyti kad šių metų pirmojo ketvirčio pabaigoje buvo laikoma 8 mlrd. privačių klientų gyventojų indėlių. Tai reiškia lyginant su laikotarpiu prieš metus, kas buvo praėjusių metų 1-ojo ketvirčio pabaigoje, mes matome 25-26 proc. augimą tai yra milžiniškas šuolis ir akivaizdu, kad tų indėlių rinkoje jaučiamas savotiškas perteklius“, – teigė „Swedbank“ atstovas spaudai S. Abraškevičius.

Lietuvos banko priežiūros tarnybos direktorė sako, kad žemos palūkanos nenaudingos laikantiems pinigus bankuose, tačiau naudingos verslui ir žmonėms imantiems paskolas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.