Verslas

2021.05.15 22:31

Klaipėdiečiai galės atsikvėpti – skleidžiamą taršą bendrovės iš karto turės sutvarkyti

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.15 22:31

Taršių bendrovių kaimynystėje įsikūrę žmonės turėtų lengviau atsikvėpti – sugriežtinus taršos leidimų sąlygas, nuo šiol už įmonės teritorijų negalės sklisti jokia tarša, o medžiagoms patekus į aplinką, bendrovės turės ją netrukus išvalyti.

Klaipėdietė Irena šį pavasarį jau ne kartą valė langus, bet brūkštelėjus palangę servetėle, vaizdas – nekoks.

„Čia faktiškai gali valyti langus kas savaitėlę, čia beprasmis darbas. Jeigu ant palangių tokios dulkės, kas tada mūsų plaučiuose? Tas pastoviai darosi“, – pasakoja klaipėdietė.

Sugriežtintos taršos leidimų sąlygos: įmonės turės užtikrinti, kad už jų teritorijų nesklistų jokia tarša

Moteris gyvena ketvirtame aukšte, greta yra visiškai nejudri gatvė, o už jos – jūrų krovinių kompanijos „Klasco“ tvora ir sandėliai.

„Mūsų plastikiniai langai jau nebe balti, o geltoni yra. Kažkokia medžiaga prisisunkus yra ir nenusivalo. Su visom priemonėm bandau. Anksčiau būdavo balkonas kažkokiais rožiniais milteliais nusėtas“, – sako kita moteris.

Pernai rudenį Klaipėdos universiteto mokslininkai pristatė tyrimo išvadas – ant klaipėdiečių palangių ir automobilių tikrai nusėda geležies rūda.

„Buvo atliktas tyrimas naudojant pasyvius kietų dalelių kaupiklius, kuriuose kaupiasi dulkės šitam tiriamam rajone, ir buvo užfiksuota padidėjusi geležies koncentracija dulkėse, kurios buvo surinktos kaupikliuose, esančiuose šalia įmonės. Esame lygiagrečiai darę tyrimą visame mieste, tenai taip pat yra automobiliai, bet tokių rezultatų kitur nėra“, – aiškina Klaipėdos universiteto mokslininkas dr. Paulius Rapalis.

Paėmus „Klasco“ kraunamo krovinio mėginius, dalelės sutapo. Tarša sklido toliau nei pusę kilometro. Dabar taršių bendrovių kaimynystėje gyvenantys žmonės turėtų kvėpuoti laisviau – nuo gegužės patikslintos taršos leidimų sąlygos. Už įmonės teritorijos ribų negalės patekti jokios medžiagos, o joms patekus – aplinka turės būti nedelsiant išvaloma.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centras gegužę skundų dėl „Klasco“ taršos nesulaukė, bet nuo metų pradžios tokių buvo ne vienas.

„Žmonės skundžiasi triukšmu, žmonės skundžiasi oro tarša ir tais milteliais ant palangių. Su aplinkos apsaugos departamentu norėtume tokio kompleksinio patikrinimo, jie lauke, mes viduje. Tai būtų iš tikrųjų toks kaip ir įrodymas, kadangi tas dokumentas yra Aplinkos apsaugos departamento, patvirtintas ministro“, – tikina Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja Asta Šlepetienė.

Bendrovė „Klasco“ atsiųstame laiške žada mažinti poveikį aplinkai: „Ieškome galimybių perkelti dalį birių krovinių į kitą uosto dalį, toliau nuo gyvenamųjų namų, kai tik bus parengta atitinkama infrastruktūra ir gauti suderinimai. <...> Birūs ir dulkantys kroviniai pilami iš ne aukštesnio, kaip 1 metras aukščio. <...> Birias medžiagas kraunant griebtuvu, pasėmus medžiagos, griebtuvas sandariai uždaromas. <...> Bendrovė taip pat drėkina ir valo gatves Vitės gyvenamųjų namų teritorijoje.“

Jūrų uosto direkcija diegia daviklius, matuojančius dulkes ir triukšmą, o birželį tokių atsiras dar penki.

„Įsigaliojus nuo gegužės pirmos naujomis taisyklėm, matyt, keisis tai, kad didžiąją dalimi bus kreipiamas didžiausias dėmesys į tą vizualinę taršą“, – sako Klaipėdos jūrų uosto generalinis direktorius Algis Latakas.

Bendrovė yra išreiškusi norą geležies rūdą krauti kitoje krantinėje, arčiau miesto centro, bet tam reikia atlikti poveikio aplinkai vertinimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt