Verslas

2016.06.26 23:30

Išbandyta pirmoji SGD paskirstymo stoties talpykla

Marija Gabrienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.06.26 23:30

Įsibėgėja suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) paskirstymo stoties Klaipėdoje projektas – jau išbandyta pirmoji iš penkių talpyklų, kurioje bus laikomos suskystintosios dujos.

Talpyklas Klaipėdos SGD paskirstymo stočiai gamina viena žymiausių pasaulyje technologinių įrenginių gamintojų – čekų bendrovė „Chart Ferox“. Per metus čia pagaminama apie pusę milijono iki tūkstančio kubų talpyklų.

„Pagrindinis SGD talpyklų srautas keliauja į Skandinavijos šalis, nes jie daugiausia naudoja suskystintųjų gamtinių dujų. Srautai didėja ir į Beneliukso šalis, Prancūziją. Iš Lietuvos – tai pirmasis užsakymas“, – sako „Chart Ferox, a.s.“ direktorius Miroslavas Černy.

Klaipėdos SGD paskirstymo stočiai čekai gamina penkias po tūkstantį kubų talpyklas. Vienai 50 metrų ilgio ir šešių metrų skersmens talpyklai sunaudojama iki 250 tonų plieno. Pagaminus talpyklą, kone savaitę tikrinamas jos saugumas.

Per 40 valandų tūkstančio kubinių metrų talpa yra užpildoma vandeniu ir iki pusantro karto padidinamas jos slėgis. Taip tikrinama, ar talpa yra saugi.

„Talpyklos gaminamos pagal europinius standartus, taip pat ir priešgaisrinius. Todėl atliekami ir kiti vidiniai bei išoriniai talpyklų, kuriose bus laikomos iki minus 162 laipsnių SGD dujos, saugumo testai“, – aiškina „Chart Ferox, a.s.“ direktorius verslo plėtrai Zdanekas Machala.

Beveik 30 mln. eurų vertės projektas įgyvendinamas už bendrovės „Klaipėdos nafta“ ir Europos Sąjungos lėšas. SGD paskirstymo stotis statoma bendrovės „Klaipėdos nafta“ teritorijoje.

„Pagal planą pirmieji testai turėtų vykti 2017 metų pirmoje pusėje. Po testų sėkmingo įgyvendinimo, 2017 metų antroje pusėje, turėtų pilnai veikti paskirstymo stotis“, – tikina AB „Klaipėdos nafta“ generalinis direktorius Mantas Bartuška.

Tačiau prieš tai rangovų laukia nemažas iššūkis – milžiniškas talpyklas pargabenti į Klaipėdą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.