Verslas

2016.06.21 23:20

Europos Centrinis Bankas: esam pasiruošę bet kokiam britų referendumo rezultatui

Odeta Vasiliauskaitė, LRT RADIJAS, LRT.lt2016.06.21 23:20

Europos centrinio banko (ECB) pirmininkas Mario Draghis antradienį pareiškė, kad bankas yra pasiruošęs visoms šią savaitę įvyksiančio britų referendumo dėl narystės ES galimybėms, tačiau ekonominę balsavimo rezultatų įtaką numatyti yra sunku.

„Labai sunku visais aspektais numatyti tą poveikį, kurį Britanijos referendumas padarys rinkoms ir euro zonos ekonomikoms“, – sakė M. Draghis ES ekonomikos ir valiutų reikalų komiteto posėdyje Briuselyje, likus vos dviem dienoms iki britų balsavimo.

„Mėginame būti pasiruošę visiems galimiems nenumatytiems atvejams. Labai, labai sunku būti dar tikslesniam, – tikino ECB vadovas. – Dabar mes atlikome visus paruošiamuosius darbus.“

Pasak jo, pagrindiniai centriniai bankai rengė „plataus masto konsultacijas“ dėl artėjančio britų referendumo.

„Mes iš esmės stebime visus su tuo susijusius ekonominius finansinius, teisinius ir politinius įvykius tam, kad galėtumėme vertinti ir suvaldyti iškilsiančius pavojus. Norime būti pasiruošę visoms galimybėms. Daugiausia, kas liečia mus, tai būtų gebėjimas stabilizuoti rinkas, užtikrinti likvidumą. Mes turime apsikeitimo sandorių linijas su kitais centriniais bankais ir turime iš esmės egzistuojantį likvidumo užtikrinimą, kuris buvo ir anksčiau“, – sakė jis.

Pasak banko vadovo, kokie bebūtų referendumo rezultatai, jie turės „trumpalaikį ir ilgalaikį poveikį“.

Britai ketvirtadienį balsavimu spręs likti Europos Sąjungoje ar trauktis iš jos, kai nuomonių apklausos rodo, kad abiejų variantų tikimybė beveik vienoda.

Artėjant šiam referendumui, ir euro, ir svaro sterlingų kursas smuktelėjo, o analitikai nuogąstauja, kad „Brexit“, Britanijos pasitraukimas iš ES, gali sukelti paniką rinkose.

Obligacijų rinkose Vokietijos 10 metų trukmės valstybinių obligacijų pajamingumas praėjusią savaitę buvo nusmukęs žemiau nulio; tai rodo, kad ieškoma saugesnio investavimo.

„The Guardian“ publikavo Amerikos finansininko George`o Soroso straipsnį, kuriame milijardierius įspėja Jungtinę Karalystę apie Juodąjį penktadienį, jei šalis balsuos už išstojimą ES.

G. Sorosas prognozuoja, kad britams nubalsavus už „Brexit“, svaro kursas smuktų dar labiau nei per Juodąjį trečiadienį 1992 metais, kuomet Britanija buvo priversta pasitraukti iš Europos valiutų kursų mechanizmo. Finansininkas per šią valiutų krizę gerokai pasipelnė.

„Balsavimas už „Brexit“ kai kuriuos žmones gali paversti labai turtingais, tačiau dauguma rinkėjų taptų pastebimai neturtingesni“, – rašo G. Sorosas.

„Balsavus už pasitraukimą, savaitgalis gali prasidėti Juoduoju penktadieniu, o eiliniai žmonės gali patirti rimtų pasekmių“, – aiškino milijardierius.

Europos centrinis bankas praėjusią savaitę tvirtino „Brexit“ atveju panaudosiąs „visus turimus instrumentus“ kainų stabilumui palaikyti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.