Verslas

2016.06.21 16:34

K. Trečiokas: negali būti net kalbų apie nuolaidas dėl Astravo AE

ELTA2016.06.21 16:34

Per antradienį Aplinkos ministerijoje prasidėjusį Lietuvos ir Baltarusijos ekspertų dviejų dienų susitikimą dėl Astravo atominės elektrinės (AE) mūsų šalies atstovai dar sykį mėgins sulaukti atsakymų į esminius ir iki šiol neatsakytus Lietuvos klausimus apie šios vos už 40 km nuo Vilniaus statomos branduolinės jėgainės saugą.

Šiuo metu ES Aplinkos tarybos posėdyje Liuksemburge dalyvaujantis aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas sako, kad negali būti net kalbų apie nuolaidas dėl Astravo AE.

„Deja, šį dvišalį ekspertų, o ne valdžios atstovų susitikimą kai kurie politikai nori įtraukti į artėjančių rinkimų kampanijos lauką ir mėgina įmušti įvartį klaidindami visuomenę, kad Aplinkos ministerija ir kitos institucijos nuolaidžiauja dėl nesaugios šios elektrinės statybos ir išduoda šalies interesus“, – teigia K. Trečiokas.

Pasak ministro, jau sunku ir suskaičiuoti, kiek kartų Aplinkos ministerija, atstovaudama valstybei, Baltarusijai yra pateikusi klausimų apie galimą Astravo AE poveikį Lietuvos aplinkai ir žmonėms. Šie klausimai keliami jau nuo 2009 m. rugpjūčio, kai Baltarusija oficialiai pranešė, kad planuoja statyti pirmąją AE savo šalyje. Lietuva pareiškė esminių pastabų ir ypač atkreipė dėmesį į galimas neigiamas pasekmes, jeigu AE statyti bus pasirinkta Astravo aikštelė.

Kadangi Baltarusija neatsižvelgė į šias pastabas, Lietuvos iniciatyva Astravo AE „byla“ pateko į tarptautinių organizacijų akiratį. Po mūsų šalies skundo JT Espo konvencijos Įgyvendinimo komitetas 2014 m. paskelbė, kad Astravo AE statybos projektas pažeidžia šios konvencijos reikalavimus, ir pateikė rekomendacijas pažeidimams pašalinti. Šios rekomendacijos ligi šiol dar nėra įgyvendintos. Lietuvos skundą nagrinėja ir Orhuso konvencijos Atitikties komitetas.

„Jeigu kasdien garsiai nešaukiame, ką darome Astravo AE saugos klausimu, – sako K. Trečiokas, – tai nereiškia, kad snūduriuojame ar susitaikėme su esama padėtimi. Šį klausimą nuolat keliu per susitikimus – tiek oficialius, tiek ir neoficialius – su Baltijos šalių, Lenkijos, kitų ES valstybių ministrais. Balandžio mėnesį jį aptariau per susitikimą su ES klimato kaitos ir energetikos komisaru. Komisaro žodžiais, Europos Komisija dės pastangas, kad Baltarusija tinkamai atliktų Astravo AE galimo poveikio aplinkai vertinimą ir atominėms elektrinėms taikomą vadinamąjį „streso testą“.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.