Verslas

2016.06.20 15:26

Lietuvoje stabilias elektros kainas palaikė vietinė gamyba

LRT.lt2016.06.20 15:26

Praėjusią savaitę, birželio 13-19 d., vidutinė elektros kaina „Nord Pool“ biržos Lietuvos prekybos zonoje buvo 36 euro už megavatvalandę (EUR/MWh), 15 proc. mažesnė nei pernai tuo pačiu metu.

Lietuva importavo 76 proc. suvartotos elektros. 56 proc. elektros importuota iš Latvijos, Estijos, Suomijos, o likusi dalis – iš trečiųjų šalių. Lietuvoje vietos elektrinių gamyba pasiskirstė tolygiai: beveik trečdalį elektros pagamino Lietuvos elektrinė, 30 proc. – vėjų, o 28 proc. – hidroelektrinės.

„Nord Pool“ biržos Skandinavijos šalių prekybos zonose vidutinė elektros kaina buvo 27 EUR/MWh ir beveik nekito lyginant su antrąja birželio savaite. Tuo tarpu Lenkija išliko aukščiausių kainų zona iš visų regiono valstybių. Vidutinė kaina siekė 39,9 EUR/MWh, o praėjusį trečiadienį, birželio 15 d., šoktelėjo iki 53,7 EUR/MWh. Tądien prekyba elektra per „LitPol Link“ jungtį beveik nevyko dėl techninių kliūčių Lenkijos TGE biržoje.

Nuo rytojaus iki liepos 1 d. vyks planiniai 330 kilovoltų oro linijų remontai tarp Estijos ir Latvijos, todėl jungčių pralaidumas tarp abiejų šalių bus ribojimas. Šią savaitę elektros pasiūlą Lietuvoje ir Latvijoje užtikrins didesniu pajėgumu veikiančios Latvijos šiluminės elektrinės bei elektros importas iš trečiųjų šalių.

„Jau nuo metų pradžios pastebime, kad tik tuomet, kai naujoji tarptautinė jungtis su Švedija nedirba, trečiųjų šalių elektra tampa konkurencinga rinkoje“, – sakė Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ generalinis direktorius Daivis Virbickas.  

Birželio 13–19 d. importui į Lietuvą tarptautinių Lietuvos–Latvijos jungčių pralaidumas vidutiniškai buvo išnaudojamas 50 proc., Lietuvos–Baltarusijos – 38 proc. Tarptautinių Latvijos–Estijos elektros jungčių pralaidumas elektros srautui iš Estijos į Latviją vidutiniškai buvo išnaudojamas 92 proc., rašoma pranešime spaudai. Elektros srautui Lenkijos kryptimi Lietuvos ir Lenkijos jungties pralaidumas buvo vidutiniškai išnaudojamas 28 proc., o srautui iš Lenkijos į Lietuvą – 26 proc.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.