Verslas

2013.03.21 10:18

Premjeras prognozuoja nelengvas diskusijas dėl Visagino AE

ELTA 2013.03.21 10:18

Premjeras Algirdas Butkevičius prognozuoja nelengvas diskusijas dėl planuojamos statyti Visagino atominės elektrinės (AE).  

Premjeras Algirdas Butkevičius prognozuoja nelengvas diskusijas dėl planuojamos statyti Visagino atominės elektrinės (AE).

„Savaime suprantama, kad nebus lengva“, – ketvirtadienį interviu „Žinių radijui“ sakė Ministras Pirmininkas.

Premjeras pranešė trečiadienį susitikęs su Energetikos instituto vadovais, rengiančiais strategiją dėl AE statybos bei energijos strategijos apskritai. Pasak A. Butkevičiaus, iš gautos informacijos paaiškėjo, kad jėgainę Lietuvai bus nelengva pastatyti.

„Ir tikrai nebus paprasta ir lengva diskusija dėl to, kad tai yra didžiuliai finansiniai ištekliai. Vien parengiamiesiems darbams, jeigu anksčiau, drąsiai pasakysiu, buvo meluojama arba neatsakingai pasižiūrėta ir paskaičiuota, kiek galėtų kainuoti vien infrastruktūros sutvarkymas, vakar gavome paskaičiavimus, kad tai kainuotų beveik 1 mlrd. litų. Matome, kad tie skaičiai visiškai prasilenkia su ankstesne pateikta informacija“, – kalbėjo Premjeras.

A. Butkevičius atmetė teiginį, esą jis nelinksta statyti Visagino AE.

„Man, kaip Ministrui Pirmininkui, būtų labai svarbu įgyvendinti didelius projektus, bet aš šiandien linkstu į tai, kad prioritetai, pirmiausia, būtų šilumos ūkio pertvarka. Niekada negaliu priiminėti sprendimų, jeigu jie nepagrįsti analize. Taip elgiamasi visose Vakarų šalyse, mes kažkodėl elgiamės vadovaudamiesi vietiniu mentalitetu – iškeliame idėją, priimame sprendimą, kad ją reikia įgyvendint, ir po to pradedame galvoti, kiek tai kainuos“, – svarstė Vyriausybės vadovas ir retoriškai klausė, ar per pastaruosius metus Lietuvoje minimaliomis sąnaudomis buvo įgyvendintas nors vienas energetikos projektas.

Pasak energetikos ministro Jaroslavo Neverovičiaus, darbo grupės pasiūlymai dėl Visagino AE projekto bus svarstomi po šv. Velykų.

Anksčiau skelbta, kad darbo grupė savo pasiūlymus dėl Visagino AE pateiks kovo viduryje.

Spalį per vykusį patariamąjį referendumą 62,68 proc. rinkėjų nepritarė naujos atominės elektrinės statybai. Referendumui teiktą nuostatą palaikė 34,09 proc. rinkėjų, primena ELTA.

Tolesnis Visagino AE projekto plėtojimas turi būti bendras valdžios ir Lietuvos gyventojų apsisprendimo klausimas, yra pareiškusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Šalies vadovė pabrėžė, kad Visagino AE projektas yra ne vienos Vyriausybės kadencijos projektas, ir neprognozuoja, kaip elgsis socialdemokrato Algirdo Butkevičiaus vadovaujama Vyriausybė.

Pernai birželį Seimas po balsavimo priėmė Atominės elektrinės įstatymo pakeitimo projektą ir pasisakė už koncesijos sutartį su strateginiu investuotoju „Hitachi“, taip uždegdamas žalią šviesą Visagino AE projekto vykdymui.

Visagino AE projekto vertė siekia 17 mlrd. litų. Lietuvos dalis sudarys apie 6 mlrd. litų. Planuota, kad jėgainės statybos prasidės 2015 metais, o veikti elektrinė pradės 2020-2021 metais.

Skaičiuojama, kad elektrinėje vykdomos gamybos sąnaudos sudarys po 7-10 centų už kilovatvalandę, bet dar 10-15 centų už kilovatvalandę kainuos paskolų statyboms aptarnavimas. Paskola visiškai turėtų būti grąžinta iki 2038-2040 metų.

2011 m. gruodį iš atominės elektrinės projekto pasitraukus Lenkijai, joje toliau dalyvauja Lietuva, Latvija, Estija ir strateginis investuotojas – Japonijos „Hitachi“.

Numatoma, kad „Hitachi“ priklausys 20 proc. Visagino AE akcijų. Latvijai teks taip pat 20 proc. akcijų, Estijai – 22 proc., Lietuvai – 38 proc.

Prognozuojama, kad statant Visagino AE Lietuvos įmonės gali sulaukti užsakymų, kurių vertė siektų iki 5 mlrd. litų, planuojama sukurti apie 6 tūkst. naujų darbo vietų.