Verslas

2013.03.21 11:15

Premjeras tikisi, kad skalūnų dujų žvalgyba bus vykdoma

ELTA 2013.03.21 11:15

Per prievartą skalūnų dujų žvalgybos darbai nebus vykdomi, tačiau tikimasi, kad pavyks vietos bendruomenę įtikinti leisti juos vykdyti, teigia Premjeras Algirdas Butkevičius.  

Per prievartą skalūnų dujų žvalgybos darbai nebus vykdomi, tačiau tikimasi, kad pavyks vietos bendruomenę įtikinti leisti juos vykdyti, teigia Premjeras Algirdas Butkevičius.

Ketvirtadienio rytą kalbėdamas „Žinių radijuje“ Ministras Pirmininkas sakė lauksiantis iš Seimo priimtų sprendimų ir, jeigu reiks pakeisti ar parengti kai kuriuos įstatymus, tai ir bus padaryta.

„Bet Vyriausybės pozicija yra tokia, kad turime žinoti, ką turime žemės gelmėse“, – teigė A. Butkevičius.

Klausiamas, ar bus vykdoma skalūnų dujų žvalgyba, Premjeras buvo lakoniškas.

„Taip“, – atsakė Ministras Pirmininkas.

„Manau, kad jie neguls (kryžium prie žvalgybą, – ELTA). Čia ir yra menas politikų, vadovų įtikinti visuomenę, kad tai nėra jokios grėsmės aplinkai arba žmonėms. Per prievartą, kaip aš anksčiau ir sakiau, jokie darbai Lietuvoje nebus vykdomi“, – užtikrino Vyriausybės vadovas.

Kaip ELTA jau skelbė, kol bus priimti būtini teisės aktai, susiję su skalūnų dujų žvalgyba ir gavyba Lietuvoje, Seimo Ekonomikos ir Aplinkos apsaugos komitetai siūlo stabdyti sutarties pasirašymą su investuotoju, laimėjusiu konkursą dėl skalūnų dujų.

Toks sprendimas priimtas trečiadienį vykusiame šių komitetų posėdyje išklausius mokslininkų išvadas. Po ilgos, beveik tris valandas vykusios diskusijos už projektą balsavo 11 Seimo narių, susilaikė – 2.

Komitetai nutarė Seimui teikti nutarimo projektą dėl skalūnų dujų paieškos, žvalgybos ir gavybos, kuriame bus siūloma Vyriausybei stabdyti sutarties pasirašymą su investuotojais.

Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko Remigijaus Žemaitaičio teigimu, artimiausiu laiku planuojama sudaryti darbo grupę Seime, kuri, anot jo, iki liepos turėtų parengti reikalingus teisės aktų pakeitimus.

Parlamentaro duomenimis, reikėtų priimti apie 15 teisės aktų pakeitimų, pavyzdžiui, apibrėžti skalūnų dujų sąvoką, numatyti, kad atliekant žvalgybą turėtų būti atlikta poveikio aplinkai vertinimo ataskaita, įteisinti sanitarinės apsaugos zonos pakeitimus.

Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko R. Žemaitaičio nuomone, logiška būtų, kad valstybė įkurtų savo įmonę, kuri imtųsi skalūnų dujų gavybos.

Galutinį sprendimą dėl skalūnų dujų žvalgybos turės priimti Vyriausybė.

Sausį buvo atplėšti vokai su konkurso dėl skalūnų dujų žvalgybos ir naudojimo dalyvių pasiūlymais. Tik viena įmonė panoro ieškoti skalūnų dujų Tauragės-Šilutės regione – tai JAV energetikos įmonė „Chevron“. Dar dvi bendrovės – „Diseta“ ir „Perkūno nafta“ – pareiškė norą žvalgyti gamtinių dujų telkinius Kudirkos-Kybartų regione.

Seimo Aplinkos apsaugos komitetas yra pasiūlęs stabdyti skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą Lietuvoje.

Skalūnų gavybai prieštarauja vietos bendruomenės, kurios Vilniuje surengė jau ne vieną protesto akciją.

Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis teigė esąs už skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą. Pasak jo, vizitas į tas JAV vietoves, kuriose šios dujos jau išgaunamos, jį įtikino, kad tai daryti verta.