Naujienų srautas

Verslas2016.06.17 16:54

Seime – nauji ir nepalankesni žmonėms siūlymai dėl bedarbio pašalpų mokėjimo

BNS 2016.06.17 16:54

Seimui linkstant įteisinti naują bedarbio išmokų mokėjimo tvarką, kuriai parlamentarai po svarstymo jau yra pritaręs, kai kurie Seimo nariai siūlo naujus variantus – nepalankesnius gyventojams.

Parlamentinis Socialinių reikalų ir darbo komitetas šių pataisų dar nesvarstė.

Valdantiesiems priklausančių „darbiečių“ frakcijos vadovas Kęstutis Daukšys ir socialdemokratų – Irena Šiaulienė – siūlo bedarbio pašalpą ateityje mokėti ne 9 mėnesius, kaip jau yra balsavęs Seimas per Nedarbo socialinio draudimo įstatymo projekto svarstymą, o 6 mėnesius.

Šios pašalpos maksimalus dydis būtų apskaičiuojamas kaip pastovios ir kintamos dalių suma:pastovią dalį sudarytų 30 proc. minimalios mėnesio algos (MMA), o kintama dalis kas kelerius mėnesius keistųsi.

K. Daukšys ir I. Šiaulienė taip pat siūlo keisti kintamos bedarbio pašalpos dalies apskaičiavimo tvarką:1–2 bedarbio pašalpos mokėjimo mėnesį ji siektų 50 proc. apdraustojo vidutinių mėnesinių draudžiamųjų pajamų, 3–4 mėnesius – 40 proc., o paskutinius – 5–6 mėnesius – tik 30 proc. apdraustojo vidutinių mėnesinių draudžiamųjų pajamų.

Seimas per svarstymą yra patvirtinęs kiek kitą schemą, pagal kurią 1–3 bedarbio pašalpos mokėjimo mėnesį pašalpa siektų 50 proc. apdraustojo vidutinių mėnesinių draudžiamųjų pajamų, 4–6 mėnesius – 40 proc., o paskutinius 7–9 mėnesius – tik 30 proc. apdraustojo vidutinių mėnesinių draudžiamųjų pajamų.

Nors Seimas jau balsavo, kad bedarbio pašalpos mokėjimo pradžia būtų iš karto po atleidimo iš darbo, o ne po tiek mėnesių, už kiek jis būtų gavęs išeitinių išmokų, liberalas Eugenijus Gentvilas siūlo sugriežtinti ir bedarbio pašalpą pradėti mokėti po tiek mėnesių, už kiek laiko bedarbis bus gavęs išeitines išmokas.

Šie trys Seimo nariai nesiūlo keisti Seimo jau patvirtintas nuostatas, kad bedarbio išmoką nuo kitų metų būtų mokama asmenims, iki įsiregistravimo darbo biržoje turintiems ne mažesnį kaip vienerių metų nedarbo draudimo stažą per paskutinius dvejus metus. Dabar reikalaujamas stažas – 18 mėnesių per 36 mėnesius.

Nedarbo draudimo įmoką pagal terminuotas sutartis dirbantiems žmonėms siūloma ateityje padidinti du kartus – taip siekiama ateityje priversti darbdavius nesudaryti daug terminuotų sutarčių, nes jos nėra naudingos darbuotojams.Ši nuostata numatyta naujojo Darbo kodekso projekte.

Dabar nedarbo draudimui darbdaviai moka 1,1 proc. darbuotojo algos. Šis dydis tvirtinamas kasmet, priimant „Sodros“ biudžetą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi