Verslas

2021.05.04 21:50

Viešbučių sektorius – neviltyje: jei dabar teks grįžti prie paskolų ir palūkanų mokėjimo, laukia bankrotai

Augustinas Šemelis, Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.04 21:50

Verslui, dėl pandemijos kartą jau pasinaudojusiam galimybe atidėti paskolų grąžinimą, bankai antrąkart kredito atostogų nesuteikia. Viešbučių sektorius – neviltyje, sako, kad jei dabar teks grįžti prie paskolų ir palūkanų mokėjimo, kol pandemija nesibaigė ir turistų vis dar nėra, laukia bankrotai. Bankai atsako, kad jų rankos – surištos.

Užsukę į kone bet kurį viešbutį Lietuvos didmiestyje, vaizdą išvysite tą patį: tuščia ir tylu, o koridoriuose su kitais svečiais, ko gero, neprasilenksite. Pavyzdžiui, Kauno viešbutyje – 2-3 svečiai per dieną vietoje 200-300.

„Verslo viešbučiai, tiek Vilnius, tiek Kaunas, tiek Klaipėda, visiškai merdi“, – LRT TELEVIZJAI sako viešbučių savininkas Zigmantas Dargevičius.

Žinios. Po vakar sprogimo įmonėje „Klaipėdos medienoje“, dviejų darbuotojų būklė labai sunki

Ir taip jau daugiau nei metus. Vienas iš gelbėjimo ratų buvo pernai pavasarį paskelbtas bankų moratoriumas – verslas ir gyventojai gali atidėti paskolų mokėjimą. Dabar pandemija tęsiasi, bankų malonė – nebe.
„Verslas, kuris buvo uždarytas, dabar pasinaudoti moratoriumu negali, jis turi mokėti einamąsias įmokas bankui, o pajamų nėra“, – pasakoja Z. Dargevičius.

Viešbučių ir restoranų verslo atstovai, susitikę su bankais, išgirdo, kad verslui, kuriam paskolų mokėjimas kartą jau atidėtas, antro pratęsimo negaus.

„Tai kaip reikia išgyventi, turint paskolas ir neturint apyvartų, aš nelabai įsivaizduoju“, – dėsto Viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.

Tokias taisykles nustatė Europos institucijos, atsako Lietuvos bankų asociacija. Nuo pandemijos pradžios bankai Lietuvoje atidėjo įsipareigojimų vykdymą už pusantro milijardo eurų.

„Tokia galimybe pasinaudoti buvo galima vieną kartą. Europos bankininkystės institucijų moratoriumas baigėsi šių metų kovo 31 dieną. Tad ir visoje Europos Sąjungoje (ES), ir Lietuvoje, baigėsi jo galiojimas“, – supažindina Bankų asociacijos prezidentė Eivilė Čipkutė.

Sako, kad Lietuvos komercinių bankų rankos surištos – dar kartą atidėti paskolų šie nebegali.

„Ne, negali. Taip, nes tai buvo ir Europinės institucijos Europinis sprendimas“, – atsako E. Čipkutė.

Nors, pasak rinką prižiūrinčio Lietuvos banko (LB), pasirinkimas yra.

„Tiek gyventojams, tiek verslui, kurie neatitiko moratoriumo susitarime numatytų sąlygų ar pasibaigus moratoriumo susitarimo galiojimui, paskolų pertvarkymai (įskaitant pakartotinius) gali būti atliekami įprasta tvarka, banko ir kliento sutarimu“, – teigia LB.

Dėl paskolų atidėjimo tariantis individualiai, o ne pagal moratoriumą, siūlomos sąlygos esą jau visai kitokios.

„Individualus priėjimas yra toks: papildomas užstatas, padidintos palūkanos. Ką reiškia padidintos palūkanos, kai ir taip verslas negauna pajamų?“ – retoriškai svarsto Z. Dargevičius.

Paskolų atostogos verslui esą buvo svarbi parama, tačiau tampa beprasmė, jeigu baigiasi anksčiau nei pandemija.

„Viena injekcija, kuri iš esmės neišgydo ligos“, – vertina Darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas.

Situaciją daliai įmonių darbdavių konfederacijos vadovas lygina su buvusia finansų krize.

„Tada, tiesą sakant, tik pinigai buvo labai brangūs ir įmonės tiesiog neturėjo iš kur pasiskolinti. Įmonės prašė restruktūrizuoti, bankai neatsižvelgė ir buvo labai daug bankrotų“, – dėsto jis.

Pagal moratoriumą šiemet paskolų mokėjimą bankai atidėjo vos šimtui gyventojų ir dešimčiai įmonių. To dabar prašančių, pasak bankų asociacijos, net mažiau nei prieš pandemiją.